Последни новини
Home / Законът / Зарков: Конституционната комисия има ясен предмет – за ролята, правомощията и статута на главния прокурор

Зарков: Конституционната комисия има ясен предмет – за ролята, правомощията и статута на главния прокурор

Defakto.bg

Комисията по конституционни въпроси заедно с министъра на правосъдието Крум Зарков обсъди становището на Венецианската комисия за промени в НПК и Закона за съдебната власт.

На съмненията в продуктивността на констиутициинната комисия, липсата на ясен предмет и опасностите от превръщането й  в „едно поле на говорене“,  изразени от лидера на ДПС Мустафа Карадайъ, отговори министърът, когато получи думата.

Аз мисля, че конституционна комисия и комисия за промяна  в Конституцията не е едно и също, каза Зарков и допълни, че   сегашнта комисия може да бъде много полезна, ако депутатите искат. Има индикации кой е истинският въпрос,  който стои отдавна –  това е  глава шеста на конституцията, а именно, въпросите за правосъдната реформа, заяви Зарков.

По повод изпратените за становище законопроекти за промени в ЗСВ и НПК във Венецианската комися,  напомни,  че самата комисия поставя въпроса за статута, ролята  и правомощия  на главния  прокурор. „Това е неизбежният въпрос, а той не се решава,  защото нарочно или без да искат депутатите непрекъснато говорят за различни неща“, каза министърът.

Подчерта, че по повод предвидения  механизъм за преследване на главния прокурор, ако е необходимо,  без да го отрича, комисията за демокрация през право отбелязва, че  въпросът за контрола на главния „отива далеч отвъд негово наказателно преследване„.  В  становището си  тя  разглежда  липсата на отчетност и контрол на главния  прокурор „в по широк контекст заради  дефинираните правомощия на прокуратурата извън наказателната сфера„.

И са дадени писти, писти, по които ние сме готови да работим„, отбеляза Крум Зарков. Той се спря на още един известен  конституционен проблем:

Не можем да си затваряме очите, че в момента един от най-сериозните конституционни въпроси пред България е този с неизпълнението на конституционните задължения на НС да излъчи представители в конституционни органи – КС, ВСС, Инспектората към ВСС. Напълно се присъединявам към апела на съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд Народното събрание да изпълни задълженията си, вменени му с основния закон„.

“Очевидно трябва да се мисли и за дисциплинарна отговорност на главния прокурор, когато тя не е съдебна”, каза Атанас Славов. А Надежда Йорданова  подчерта, че “отговорността на главния прокурор е въпрос на държавността у нас”.

След две седмици парламентарно представените партии ще представят в писмен вид идеите и проектите си за промени в конституцията. Това реши на първото си заседание Комисията по конституционни въпроси.

“Комисията трябва да работи при равнопоставеност и паритет, като се зачитат силата на аргументите, а не аргументите на силата, като се привличат всички заинтересовани страни, за да се стигне до припокриващ се консенсус и воля за иницииране на конкретни конституционни промени”, заяви Атанас Славов, нейният председател.

 

About De Fakto

Проверете също

ВКС потвърди 6-годишната присъда на Адриан Антонов за катастрофата на бул. Сливница, при която загинаха Ани и Явор

ВКС  отказа касационно преразглеждане на наложеното наказание на Адриан Антонов за погубения живот на  Ани …

Остра кокаинова интоксикация, причинила мозъчен и белодробен оток, e довела до смъртта на Явор Георгиев от Варна

Остра кокаинова интоксикация, причинила мозъчен и белодробен оток, довели до сърдечно-съдова и дихателна недостатъчност, са …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.