
„Най-лесно е да се завишават наказания, но каква ще е ползата от това, ако няма заловени извършители, които да получат влезли в сила осъдителни присъди„. Така зам. министър на правосъдието Емил Дечев коментира пред телевизия “ ON AIR“ предложенията на Корнелия Нинова за драстично завишаване на санкциите в НК за т.нap. ĸaнaлджийcтвo. Повод за предложението бе убийството на граничния полицай Петър Бъчваров.
„ Обикновено в такива случаи най-лесното е да се каже, че се предлага увеличаване на размера на наказанието. За съжаление, не мисля, че това е най-ефективното действие. В един момент ще имаме само тежки наказания за всички видове престъпления, за да се покаже на обществото, че политиците са загрижени за проблемите. Но по-важно е да залавяме достатъчно бързо извършителите на престъпления и те сравнително бързо да бъдат разследвани, предавани на съд и осъждани с доказана вина, заяви зам.министърът.
Oт лeвицaтa предлагат лишaвaнe oт cвoбoдa oт 5 дo 10 гoдини зa т.нap. ĸaнaлджии, глoбa дo 50 000 лв и изцялo oтнeмaнe нa имyщecтвoтo. Изцялo oтнeмaнe нa имyщecтвo ce пpeдлaгa и зa длъжнocтни лицa, ĸoитo ги пoдпoмaгaт, ĸaĸтo и зaтвop дo 20 гoдини и глoбa дo 100 000 лeвa.
Според Емил Дечев има стряскащи статистики, които показват, че трафикът на хора е толкова доходоносен, колкото разпространението на наркотици.
„Не знам дали е така, не съм специалист, но за да продължават толкова много години и двата бизнеса – не е достатъчно хората да са добре организирани, а е необходимо да имат и помощ от държавните институции. Няма как на много ниско ниво, обикновен граничен полицай да бъде съучастник на трафик.Повечето минават транзитно и не искат да остават у нас, те са добре осведомени къде могат да живеят по-богато. Те знаят, че България не е такова място“.
Зам.министърът посочи, че тъй като няма мнозинство в парламента, не може лесно и бързо да се приемат закони. Принудени сме да чакаме 7 партии да се разберат. Ако избирателите са наясно какво искат – те ще продуцират и ще проектират достатъчно голяма и силна партия, или две партии, които мислят по един и същи начин, за да направят едно мнозинство, което да излъчи правителство“, отбеляза Дечев.
Той напомни, че парламентът спешно трябва да излъчи двама конституционни съдии. И още: „Спешно се нуждаем и от избор на 11 члена във ВСС от парламентарната квота, от 2 години нямаме избран главен инспектор и инспекторат към ВСС. Имаме спешна нужда да изпълним 70 осъдителни решения на Европейския съд по правата на човека в Страсбург, с които България е била осъдена за нарушения на различни права на човека„, напомни зам.министърът.
По повод различните коментари за осъдителната присъда по делото „Младост“ и отвеждането на Десислава Иванчева и Биляна Петрова в Сливенския затовор, Дечев каза: „Съдебните решения могат да се коментират, особено когато засягат голям кръг от граждани. Ние сме в демократично общество и е нормално българските граждани да имат отношение към съдебните актове“. Добави, че от години съдебната система е в криза, а негативна медийна кампания се насочва ту срещу прокуратурата, ту срещу съда. „Има обаче очевидни проблеми и в двете институции“, обобщи Емил Дечев.