

Десетки граждани се събраха на протест пред Съдебната палата в столицата в подкрепа на бившия кмет на столичния район „Младост“ Десислава Иванчева и заместничаката й Биляна Петрова. Това стана след като двете бяха въдворени в Сливенския затвор в четвъртък, след окончателна присъда на ВКС, преди нейното оповестяване пред обществото.
Протестиращите обявиха убеждението си, че осъждането на Иванчева и Петрова е несправедливо, а законът се прилага избирателно.
„Смятам, че повече хора трябва да се съберем и да протестираме срещу Гешев, който сътвори цялата тази работа“, заяви една от протестиращите, която подчерта, че трябва да се държи сметка, че Иванчева има малко дете и не е ясно какво ще стане с него.Вярвам че са невини, не ме убедиха в обратно, каза друг от протестиращите граждани.
Коментиран бе и oтвoдa на първия състав на ВКС по делото след сигнaл до ВСС нa двe нeпpaвитeлcтвeни opгaнизaции, близки до главния прокурор Иван Гешев.
Десислава Иванчева, Биляна Петрова, както и Петко Дюлгеров бяха отведени в затвора, след осъждане на 6, на 5 и на 4 години
Лидерът на партия “Изправи се.БГ” Мая Манолова обяви, че ще отправи искане до Румен Радев за помилването на бившия кмет на район “Младост” в столицата Десислава Иванчева, едниствената победила кандидат на ГЕРБ по време на над 10-годишното управление на партията.
Манолова обяви намерението си в профила си във Фейсбук. Ето и мотивите й: “Присъдата на Десислава Иванчева от 6 години затвор е прекомерна и несправедлива. Виновна или не, съдът реши след най-знаковото дело на спецпрокуратуратурата, след показен арест, вериги и години по затворите“.
“5 години след ареста им обаче е време за солидарност. Десислава Иванчева е и майка на детенце на годинка, чиято съдба сега остава под въпрос. За всички е ясно, че през тези години тя понесе отговорност и няма да извърши престъпление, а присъдата е несправедливо сурова. Като омбудсман съм посещавала затвора в Сливен и мога да потвърдя за лошите условия там.. Затова ще отправим искане до президентството за помилване на Иванчева”, каза Манолова.
С призив към президента за помилване се обърна и адвокат Николай Хаджигенов. „Не съм подстрекател, може и вие да направите същото„, заяви той пред фейсбук общността.
„.. Става дума за демонстрирания двоен стандарт и за последствията от него. Как така при всички други дела на прокурорите им пречат остарелият НК и прекалено формалният НПК (по Иван Гешев), а при Иванчева не им пречат? Как може срещу нея да работят всички институции, а срещу други да не работи нито една? Как единственият ефективно осъден за корупция е човек, победил ГЕРБ на избори?, коментира Медиапул. „.. От две години прокуратурата не смее да каже има ли пачки в чекмеджето на Бойко Борисов. Има ли кюлчета или просто“жълти предмети с правоъгълна форма“, пита изданието. Едва ли ще дочака отговор.
„Звъннаха ми, поискаха лична карта, нямам присъда, не съм я видяла, не ми е връчено нищо“, коментира Биляна Петрова при отвеждането й в затвора.
Какво да ви кажа? Мафията победи, при положение, че без сигнал, по доклада на Антон Славчев от КПКОНИ, бе образувано делото… Не знам, хора, не знам какво става с детето ми“, заяви Иванчева.
Двете жени бяха показно задържани през 2018 г. по обвинение, че са принудили строителния предприемач Ваклин да им даде подкуп в замяна на строително разрешение. Разследването се водеше от Специализираната прокуратура, чийто ръководител тогава беше сегашният главен прокурор Иван Гешев.
Забележителна е изключителната амплитуда на наказанията, налагани от съда през годините. Първоинстанционнят спецсъд наложи 20 г. зaтвop зa Дecиcлaвa Ивaнчeвa, 15 г. зa Билянa Πeтpoвa и 12 г. зa Πeтĸo Дюлгepoв, второинстанционният АССН съответно – 8, 7 и 6 години зaтвop, докато се стигна до 6, 5 и 4 г.на ВКС. АСНС заличи провокацията към подкуп, отбелязана в първоинстанционната присъда.


С акта на помилване може да се опрости изцяло или отчасти наложеното наказание, а смъртното наказание, доживотният затвор без замяна и доживотният затвор – да се опрости или замени (чл. 74 от Наказателния кодекс).
При помилване последици водят до освобождаване изцяло или отчасти от изтърпяване на наложено наказание от лицето, без да се заличава престъпният характер на извършеното деяние.
Помилването се упражнява по хуманни подбуди и в случай на изключителност.
Президентът има право да помилва според Конституцията.
По Конституция, това право е делегирано на вицепрезидента, но е право на президента.
Иванчева и Петрова могат да поискат от съда и предсрочно освобождаване, след като се приспадне срокът на предварителното задържане и остане половината от наложеното наказание.