„Най-добре проблемите на гражданите познава местната власт и за да има ефективност в борбата с престъпността, трябва да има по-активен диалог с тях. Масовата продажба и употреба на дрога, катастрофите по улиците, организираната престъпност, която се връща, лично мен ме притеснява. И би трябвало да притеснява всеки“. Това казва главният прокурор Иван Гешев на среща с представители на местната власт и граждани от Велико Търново и региона, съобщи държавното обвинение.
Тя се е провела по покана на кмета на града Даниел Панов, а участие са взели още – Сийка Милева, говорител на главния прокурор, Таня Недкова, апелативен прокурор на Велико Търново, окръжният и районният прокурор – Христо Христов и Тихомир Шабов и Димитър Машов, директор на ОД МВР – Велико Търново.
„Ние разбираме и се стараем да разберем проблемите на гражданите и където можем да ги решим. Ние не сме държавата, но сме част от държавата и разполагаме с определени правомощия по Конституция и можем да направим много“, заявява Иван Гешев. Уверява, че е прокуратурата ще направи всичко възможно, въпреки усещането за разпад на държавността, за да има справедливост.
Той изтъква още, че заради загинали деца във вторник по едно и също време в три населени места в страната – Шумен, с. Братаница и с. Бузовград, хората протестират, но това изглежда не е достатъчно, за да се ангажира вниманието на законодателната власт, казва той.
„Някой трябва да чуе хората! Безобразие е най-малкото, което може да се каже за войната по пътищата. Нарушавало се правото на собственост, ако отнемеш автомобил на пиян или дрогиран шофьор. А правото на живот? Кое е по-важно – правото на собственост или правото на живот?, поставя Гешев екзистенциален въпрос пред гражданството. Уверява, че е повдигнал темата на срещи с четири от парламентарните групи в НС, но към момента реални действия не са предприети..
„Нали искат съдебна реформа, дай да кажем какви са проблемите, какви са им идеите, нека гражданите чуят. Ама ги е страх, защото нямат аргументи. И всичко е, надявам се, не по някакви лични, корпоративни, партийни и всякакви други интереси, които не съвпадат с интересите на българските граждани“.
По повод отказа на част от парламентарните групи да се срещнат с ръководството на прокуратурата, главният прокурор показва готовност за саможерта: „Вече си мисля, че ги е страх, защото нямат конкретни аргументи, никакви аргументи. След като се притесняват да ме поканят в парламента, ще отида сам при цялата парламентарна група, която не иска да се види с мене. Аз не се притеснявам, те защо се притесняват.“
Отново поставя въпроса за правомощията на прокуратурата по контрол на законосъобразността на актовете на общинските съвети, както и за последиците от закриването на органите на специализираното правосъдие.
„От закриването на Специализираната прокуратура и съд пострада държавата. Това бе показен разстрел на едни работещи институции. Не казвам, че нямаха проблеми, всяка институция, където са концентрирани най-големите интереси за борба с организираната престъпност и корупцията, е нормално да има и проблеми. Но специализираното правосъдие бе най-работещото“, подчертава Гешев. Дава пример – от началото на годината в страната са разкрити едва 2-3 групи, занимаващи се с разпространение на наркотици, докато по време на спецпрокуратурата, разкриваемостта е била по 3-4 групи на месец, а понякога и повече, обобщава главният прокурор, без да сочи конкретика.
Гл. прокурор призовава местната общност да подкрепи активността на прокуратурата, за да се постигне повече сигурност.