
В предложението, внесено от председателката на групата на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова, машините ще изкарват не контролни разписки, а „бюлетина от машинно гласуване“ – т.е. машините се превръщат просто в принтери. Така сумирането на резултатите няма да се определя от машините, а от членовете на СИК, които ще преброяват бюлетините. Освен това на машините няма да се пази никаква информация за гласуването. Това пък прави съвсем реален рискът от връщане на проблемите при изработката на изборните протоколи и увеличаването на броя на недействителните бюлетини.
Така на практика предложение прамахва машините за гласуване по втория начин, коменитра при гласуването в правна комисия бившят правосъден министър Надежда Йорданова, според която тиражираната от ГЕРБ възможност за смесено гласуване е само „димка“, като реалната цел е премахването на машините.
Ще се принтира не разписка, а бюлетина, напечатана предварително от БНБ с всякакви възможни защити, заяви доц. Киселова и попита: „БНБ може ли да изработи такава хартия и тази хартия ще бъде ли съвместима с машините„. ПГ на ГЕРБ има председател на НС и по негова инициатива могат да бъдат свикани едно или няколко извънредни заседания за гласуване на Изборния кодекс, смята конституционалистът.
Всеки от двата блока – около ГЕРБ и около ПП, вече на полето на предизборната кампания догодина ще трябва да обяснява защо не е положил усилия за съставяне на правителство, затова ПП ще предложи структура и състав на кабинет с втория мандат, но с неприемливи за ГЕРБ лица, за да не бъде подкрепен от тях, коментира още доц. Наталия Киселова.
Държавният глава ще бъде изправен пред много сериозна дилема при връчването на третия мандат, изтъкна Киселова. „Според мен не е решил. Обстановката може да се промени за месец или повече. Между 7 и 9 седмици и половина им остава на Народното събрание, ако няма формирано правителство и в тези 7-8-9 седмици трябва да се направят няколко важни неща. Радев не иска да е архитект на коалиция, но проблемът е в Народното събрание – там няма концепция да се погледне отвъд елементарните избори, или местните.“