Върховният административен уважи жалба на прокурора Антон Мицов от СГП срещу решение на Прокурорска колегия (ПК) на Висшия съдебен съвет от ноември т.г., с което е отхвърлено възражението му за недопускане до участие в конкурс за повишаване и заемане на 5 свободни длъжности „прокурор“ във Върховна административна прокуратура. Съдът връща преписката на ПК за ново произнасяне в съотвествие със закона.
На 14 октомври Мицов подава заявление за участие в обявения конкурс от ПК. При извършената проверка на документите Комисията по атестирането и конкурсите (КАК) към Съдийската колегия на ВСС установява, че той не отговаря на условия в закона за прослужено време на длъжност „прокурор в окръжна прокуратура“ от минимум три години, тъй като имал само 1 г., 08 м. и 16 дни.
Въз основа на заключението на КАК, Прокурорската колегия на ВСС отхвърля жалбата на Мицов срещу недопускането му до участие в конкурса.
Оспореното решение е издадено в нарушение на закона, установява съдът.
„При изготвяне на списъка за допуснати и недопуснати кандидати КАК към ПК на ВСС, както и ПК на ВСС при произнасяне по възражението на Мицов, не са се съобразили с последната редакцията на разпоредбата на чл.191, ал.1 от ЗСВ от бр.11 от 2020 г. на ДВ., като е останал неизяснен спорният въпрос доколко длъжността „военен следовател“ не е приравнена на длъжността „прокурор в окръжна прокуратура“, сочат съдиите.
Фактите
за придобития магистратски стаж на Мицов не са спорни, приема съдът. Той е заемал длъжността „военен следовател“ при Софийска окръжна прокуратура от 10 юни 2005 г. до 13 януари 2021 г., бил е „прокурор“ в специализирана прокуратура от 14 януари 2021 г. до 27 юли 2022 г., както и „прокурор“ в СГП от 28 юли 2022 г.
„Длъжността „следовател в окръжен следствен отдел“ е равна по степен на длъжността „прокурор в във военно окръжна прокуратура“ и „ прокурор в окръжна прокуратура“, поради което стажът на двете длъжности следва да се счете приравнен“, пишат върховните съдии. „В този смисъл е и разпоредбата на чл.136, ал.1, изр.последно от ЗСВ в редакция от бр.32 от 2022г. на ДВ, в сила от 28.07.2022г., съгласно която „В състава на окръжните прокуратури има следствени отдели“, посочват те.
В решението са изложени доводи за основателност на жалбата на прокурор Мицов. „Изложените в жалбата съображения във връзка с принципа на „уседналост“ и във връзка с провеждането на конкурси за назначаване, повишаване и преместване, започнали след изменението на ЗСВ на ДВ бр.32 от 2022 г., в сила от 28.07.2022г., следва да се преценят като основателни“.
Приема, че конкурсът за повишаване и заемане на свободни длъжности във ВАП , „следва да се счита обявен при действието на разпоредбите на ЗСВ, в сила от 27 юли 2022 г“, дата от която бе закрито специализираното правосъдието. Конкретната разпоредба на чл. 191, ал. 1, изр. 1 от ЗСВ поставя императивно условие за допускане до участие само на магистрати, които са прослужили минимум три години, но не само на заеманата длъжност, а и на приравнена такава, каквато е длъжността „следовател в окръжен следствен отдел“, респективно военен следовател по аналогия с разпоредбата на чл.136, ал.1 от ЗСВ“, казва съдът.
Изводът
В този смисъл жалбоподателят е с придобит стаж според изискванията на закона, заключава съдът. „Оспореният акт е издаден при нарушаване на материалноправните изисквания за законосъобразност, поради което оспореното с жалба решението на Прокурорска колегия на Висшия съдебен съвет следва да бъде отменено„, е посочено в решението.
Върховните съдии връщат преписката на ПК на ВСС за произнасяне в съответствие със законовата уредба към момента на обявяване на конкурса и съобразно с мотивите на настоящото решение.
Решението не подлежи на обжалване.