Сезирането на Конституционния съд след ратификация на международен договор е невъзможно. Това каза президентът Румен Радев пред журналисти след посещението си в Първо средно училище „Пенчо П. Славейков“ в София.
Коментарът му е по повод призива на „БСП за България“ да наложи вето върху Закона за ратифициране на Споразумението между Министерството на отбраната на България и Министерството на отбраната на Украйна относно безвъзмездното предоставяне на въоръжение, техника и боеприпаси.
От левицата обявиха, че ще търсят възможност за сезиране на Конституционния съд. Законът беше обнародван в днешния брой на „Държавен вестник“. Той беше приет на второ четене от парламента на 16 декември.
Всяка институция в своите действия и всяка партия в своето говорене трябва стриктно да се придържа към закона, така както правя и аз, препоръча Радев.
Той припомни, че неведнъж е призовал народните представители, включително от трибуната на Народното събрание, за разум и отговорна позиция по темата и допълни: „За съжаление войнолюбците в Народното събрание взеха решение за военна помощ за Украйна с огромно мнозинство и задължиха служебното правителство да сключи договор с Украйна за такава помощ“.
Вето върху приетия закон е абсолютно безпредметно, защото съгласно нормативната уредба налагането на вето не може да променя текстове по сключен вече международен договор и сезирането на Конституционния съд след ратификация на международен договор е невъзможно, посочи президентът Радев.
„Докато г-жа Нинова умува дали да сезира Конституционния съд, което е абсолютно безнадеждна кауза и няма да има абсолютно никакъв ефект, Министерството на отбраната свърши нейната работа“, заяви президентът Радев. Държавният глава посочи, че Министерството на отбраната е ревизирало наложения му от парламента договор, с което се отменя правото на Министерски съвет еднолично да сключва анекси по споразумението и всички допълнителни решения трябва да минават през Народното събрание.
Ревизираният от Министерството на отбраната договор ще бъде внесен веднага след Нова година в Народното събрание.
„Надявам се г-жа Нинова да не предава социалистите и да гласува промяната в договора, според която никое правителство няма да може само да взема решение за военна помощ за Украйна и това ще става само и единствено със санкцията на парламента“, заяви президентът Радев.
„Категорично това Министерство на отбраната няма да дава самолети, зенитно-ракетни комлекси и танкове, които могат по някакъв начин да накърнят нашите бойни способности“, посочи още Румен Радев. В отговор на въпрос за възможността България да получи заместваща техника държавният глава посочи, че модернизацията на Въоръжените сили не се състои в това да заменим една стара техника с още по-стара и призова още веднъж Народното събрание да се фокусира върху предложената от Министерството на отбраната и внесена от Министерски съвет програма за приоритетни инвестиционни разходи за истинската модернизация на Българската армия.
Партиите имат време в цялото това противопоставяне да намерят път един към друг и най-сетне да имаме редовно правителство, заяви Румен Радев в отговор на въпрос относно връчването на втория проучвателен мандат за съставяне на правителство в рамките на 48-о Народно събрание.
Попитан за дебатите около размера на минималната работна заплата държавният глава заяви: „Докато от трибуната се водят популистки битки, кой повече ще се хареса на избирателите и едно безумно наддаване, служебното правителство вече решава този въпрос – ще има увеличение на Минималната и то от 1 януари следващата година.“.
„Надявам се, че народните представителите няма да направят така, че да отблъснат още повече избирателите от урните“, заяви още президентът Румен Радев в отговор на въпрос относно дебатите по наложеното от него вето на промените в Изборния кодекс.