Полският премиер Матеуш Моравецки изненадващо се изказа в подкрепа на смъртното наказание и призна, че не споделя възгледите на Римокатолическата църква по въпроса, предаде Асошиейтед прес.
Това изглежда е изолирана гледна точка сред лидерите на ЕС, където смъртното наказание не се прилага, посочва АП, цитирана от БТА. Неговите възгледи бяха разкритикувани от опозицията.
Моравецки, който е практикуващ католик, направи тези коментари снощи на публична сесия с потребители на „Фейсбук“, на която отговаряше на въпроси.
Запитан от очевиден негов критик дали смъртното наказание би могло да попречи на правителството му да нанесе повече вреди на обществото, Моравецки каза, че това е остър въпрос, но му отговори.
„Моето мнение е, че смъртното наказание трябва да бъде допустимо за най-тежките престъпления“, заяви Моравецки. „Не съм съгласен с ученията на църквата по темата, защото аз съм поддръжник на смъртното наказание“, подчерта той. Моравецки нарече отмяната му „преждевременно изобретение“.
Депутати от опозицията отбелязаха, че подобни възгледи са характерни за авторитарните лидери.
Полша отмени смъртното наказание през 1997 г., докато се подготвяше да се присъедини към ЕС. През 2013 г. тя ратифицира протокол на Европейската конвенция за правата на човека, по силата на който смъртното наказание се премахва напълно.
Член 2 на Хартата на основните права на ЕС провъзгласява правото на всеки един човек на живот и че никой не може да бъде осъждан на смърт или екзекутиран. В съответствие с това всички страни в ЕС са забранили смъртното наказание.
В България смъртното наказание бе премахнато на 10 декември 1998 година. Преди това от 1990 г. бе наложен мораториум върху изпълнението на смъртните присъди.
В началото на м.г. бе съобщено, че Беларус връща смъртното наказание за държавни чиновници и военни при държавна измяна, а от пролетта на м. г. страната въведе смъртно наказание за тероризъм. В Русия това наказание е запазено в НК, но върху изпълнението му е наложен мораториум от 1996 г.
Междувременно Леонид Слуцки, председател на Комисията по външни отношения в Думата и член на руската делегация за преговорите с Киев, бе предложил специално за процеса срещу войниците от „Азов“ да бъде вдигнат мораториумът върху смъртното наказание. „Трябва да покажем на целия свят, че украинските националисти заслужават само смъртно наказание„, каза той. Промени не се чу да са извършени.
Според зам. – председателя на Съвета за сигурност на РФ Дмитрий Медведев, замразяването на членството на Русия в Съвета на Европа е добра възможност да се възстанови смъртното наказание.
П.П.
На 2 януари премиерът на Полша Матеуш Моравецки заяви на пресконференция днес, че неговото правителство е много критично към всякакви опити за прославяне на украинския националистически лидер от Втората световна война Степан Бандера, съобщи ПАП, предаде БТА. Украинската въстаническа армия на Бандера е отговорна за Волинското клане през 1943-1945 г., при което украински националисти избиват около 100 000 поляци в регионите Волиния и Източна Галиция, които преди войната са част от Полша.
„Ние сме изключително критични към всякакви действия за прославяне на Степан Бандера, тук не може да има нюанси„, каза Матеуш Моравецки. Той добави, че планира да постави въпроса „много, много решително“ по време на следващите си разговори с украинския премиер Денис Шмигал.
Изявлението на Моравецки е във връзка с отдаването на почит от украинския парламент вчера на Бандера – украински националистически лидер по време на Втората световна война, който остава дълбоко разделяща историческа фигура. За едни той е герой, борил се за свободна Украйна, докато за други е престъпник, отговорен за убийството на хиляди поляци и евреи.
Изданието LIGA.net цитира думите на заместник-министъра на външните работи на Полша Аркадиуш Муларчик, че „украинците се вслушаха в гласа на Полша, тъй като почитането на Бандера, който изби десетки хиляди поляци във Волиния, е неприемливо за поляците„, съобщава ТАСС. Така публикацията в Туитър на Върховната Рада, посветен на 114-ата годишнина от рождението на идеолога на украинския национализъм Степан Бандера, изчезна след разговор между премиерите на Украйна и Полша, съобщи във вторник украинското издание LIGA.net.