Единодушно Конституционният съд допусна за разглеждане искането на омбудсмана за обявяване на противоконституционност на разпоредба в Закона за пътищата (чл. 10, ал. , за 16), която обвързва извършването на периодичните технически прегледи на автомобилите с условието да са заплатени винетни или тол такси.
Според омбудсмана изискването в закона за заплащане на дължимите винетни или тол такси, като условие за редовност при периодичен технически преглед на пътно превозно средство, “ поставя в зависимост две независими едно от друго задължения – за заплащане на такси при преминаване по платена пътна мрежа и за представяне на превозното средство за периодичен технически преглед“.
Обвързването на двете задължения ограничава правото на свободно придвижване на гражданите (чл. 35, ал. 1 от Конституцията), като създава пречки за собствениците или ползвателите на превозни средства да представят автомобилите си за технически преглед, принуждавайки ги да заплатят дължима пътна такса, посочва Ковачева.
„ В случая не съществува конституционно значим интерес, чиято приоритетна защита изисква ограничаването на това право , както и че поставянето на условие за заплащане на пътните такси не е подходящо и съразмерно средство за постигане на конституционно значима цел“. Според омбудсмана такава „принуда“, предвидена от законодателя, не отговаря и на изискването за стабилност, сигурност, последователност и предвидимост на правната уредба в противоречие с чл. 4, ал. 1 от Конституцията.
Конституционните съдиите приемат, че аргумените изложени в искането позволяват то да бъде допуснато за разглеждане по същество.
Като заинтересувани институции, от които очаква становища, съдът конституира – Народното събрание, президента, Министерския съвет, министъра на регионалното развитие и благоустройството, министъра на вътрешните работи, министъра на транспорта и съобщенията, Върховния касационен съд, Върховния административен съд, Висшия адвокатски съвет и агенция „Пътна инфраструктура“.
КС покани за становища и неправитеелствени организации – Съюза на юристите в България, фондация „Български адвокати за правата на човека“, Съюза на българските автомобилисти и Българския автомобилен съюз. Съдът очаква правните мнения на изтъкнати специалисти от науката и практиката: проф. д.ю.н Цветан Сивков, проф. д-р Виолета Бакалова, проф. д-р Дарина Зиновиева, проф. д-р Емилия Панайотова, проф. д-р Пенчо Пенев, проф. д-р Пламен Киров, проф. д-р Снежана Начева, проф. д-р Христина Балабанова, доц. д-р Деяна Марчева, доц. д-р Зорница Йорданова и доц. д-р Наталия Киселова.