Последни новини
Home / Гостува ни / Омбудсманът поиска проверка на топломерите и водомерите в абонатните станции на „Топлофикация София“ ЕАД

Омбудсманът поиска проверка на топломерите и водомерите в абонатните станции на „Топлофикация София“ ЕАД

Defakto.bg

Омбудсманът Диана Ковачева поиска от председателя на Държавната
агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) Евгени Симеонов да
бъде извършена надзорна метрологична проверка за спазване задълженията на
„Топлофикация София“ ЕАД по Закона за измерванията (ЗИ) във връзка с
използваните топломери и водомери в абонатните станции.
Поводът са множество жалби от битови клиенти на столичната
топлофикация в сгради – етажна собственост, които се оплакват от високите
сметки за потребление на топлинна енергия.
Хората посочват, че измерването и отчитането на потреблението на
топлинна енергия за търговски цели се извършва по общи водомери и
топломери в абонатните станции, които са собственост на топлопреносното
предприятие.
Припомняме, че през 2021 г. омбудсманът се обърна към ДАМТН заради
съмненията на потребители за коректното измерване на топлинната енергия,
която постъпва в абонатните станции и се разпределя между клиентите в
сградите.
Тогава проф. Ковачева също поиска проверка на средствата за търговско
измерване в сградите – етажна собственост в София и в отговор беше
информирана, че през първото тримесечие на 2021 г. Агенцията е извършила
надзорна проверка на дружеството за спазване на задълженията му по ЗИ, в
качеството му на лице, използващо средства за измерване (топломери и
водомери), с цел осъществяване на търговски плащания по смисъла на чл. 5 от
закона, при доставката на топлинна енергия.
Тогава надзорната проверка на ДАМТН в 130 абонатни станции
констатира нарушения в 90 от тях – 69%, т.е. 80 топломера и 17 водомера са
били с изтекъл срок на валидност.
„Категорично е становището ми, че делът на уредите с изтекъл срок на
метрологична проверка, установен при надзорната проверка, е неприемливо
висок и поражда недоверие на гражданите към коректността на изготвяните
месечни и годишни сметки за топлинна енергия“, пише омбудсманът до
Симеонов.
Проф. Ковачева допълва още, че м. септември 2021 г. се е обърнала към
изпълнителния директор на „Топлофикация София“ ЕАД с препоръка
дружеството да осигури своевременна метрологична проверка на всички

топломери и водомери в абонатните станции, които по данни на дружеството са
близо 17 500 броя.
Като отбелязвам продължителния период, в който топлопреносното
предприятие е имало възможност да изпълни задълженията си по ЗИ след
направените констатации на ДАМТН, на основание Закона за омбудсмана се
обръщам към Вас с оглед правомощията Ви за установяване спазването на
задълженията от страна на „Топлофикация София“ ЕАД, произтичащи от ЗИ, по
отношение на общите водомери и топломери в абонатните станции“, пише в
заключение Диана Ковачева. Тя настоява Агенцията да я информира
своевременно за предприетите действия.

About De Fakto

Проверете също

Четвърти човек изгуби живота си след тежката катастрофа на „Челопешко шосе“

Четвърти човек изгуби живота си вследствие на вчерашната катастрофата между автобус и две коли на …

И.ф. главен прокурор Ваня Стефанова: Имам амбиция да възстановя нормалността в прокуратурата

Последните години прокуратурата много често беше поставана в ситуация  каквото и да направи –  винаги …

Един коментар

  1. А.Д.Чернева

    Г.д.10241/СРС практически поощри топлофикация софия еод
    с измислени искове за плащане на топлоенергия, сграда инсталация, на граждани живеещи във вход, където не се използва топлоенергия за отопление, няма уреди за измерването и, няма подписани заповеди за изпълнение.
    В същност това е едно от поредните, безпричинно, неоснователно, незаконно и престъпно заведени дела, без никакво основание.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.