България рискува да се превърне в инвестиционно гето, докато политици и институции като прокуратурата се крият зад мантрата, че санкциите по “Магнитски” не могат да се приложат у нас. Това заяви в събота пред Нова тв бившият правосъден министър Надежда Йорданова. Тя уточни, че когато чуждестранни компании преценяват дали да инвестират в страната ни, те много внимават за рисковете от забъркване с хора, които са обект на санкции.
Тя напомни как през 2020 г. главният прокурор Иван Гешев защитаваше Владислав Горанов за теча на лични данни от НАП, но за сметка на това обвини „Да, България“ за казуса.
„При Горанов по никакъв начин не е ясно доколко е разследвано участието му в прокарването на благоприятно законодателство за хазартните игри. Прокуратурата трябва да спре да се държи като нечула, невидяла и неразбрала. Не искам да си мисля, че главният прокурор пере най-добре“, подчерта
Йорданова. Тя посочи и още примери за привидна дейност на държавното обвинение, чиито производства и проверки често пъти не стигат доникъде.
На въпрос за другия бивш министър в списъка „Магнитски“ Румен Овчаров Йорданова припомни как е протекло наказателното производство срещу него за корупция и безстопанственост в Белене. През 2006 г. Овчаров сключва договор с руската компания „Атомстройекспорт“, за който се твърди, че е в нарушение
на Закона за обществените поръчки. Бившият министър на енергетиката е привлечен като обвиняем цели десет години по-късно, а делото влиза в съда чак през 2016 г. и накрая приключва по давност.
„Случващото се показва, че системата на прокуратурата буксува. Когато корупцията в държава от ЕС и НАТО проникне в съществени системи като тази на прокуратурата, тя рано или късно стига до системите на партньорите. Те взимат мерки, за да се предпазят и всичко това е много лош знак за България“, заяви Йорданова.
Заместник-председателят на парламентарната група на ДБ в 48-ото НС каза още, че ГЕРБ е провалила приемането на Механизма за проверка и контрол на главния прокурор във вече разпуснатия парламент.
Въпреки заявките за подкрепа на законодателството, необходимо за отпускане на финансови средства по Плана за възстановяване и устойчивост, на практика депутатите на Бойко Борисов забавиха процеса както в парламентарните комисии, така и в пленарна зала. „По-скоро ГЕРБ прокарват пъртина за законопроекта на „Възраждане“. Има опит да се върне законодателството, което съответства на съдебната система по времето на главния прокурор Никола Филчев“, заключи Йорданова.