
Бюрото на Интерпол в Ташкент е информирало официално българската прокуратура, че на 1-ви март тази година е задържан българският гражданин Илиян Тодоров, обявен за международно издирване с Европейска заповед за арест и червен бюлетин на Интерпол.
Прокуратурата ще поиска от властите на Узбекистан осъденият на доживотен затвор за убийството пред дискотека „Соло“ Илиян Тодоров да бъде екстрадиран в България. От държавното обвинение съобщават, че процедурата за това е уредена в договор между България и Узбекистан, подписан през 2004 г.
Задържането на Илиян Тодоров е станало на 1-ви март при проверка на „изход“ преди полет за Истанбул, когато е установено, че българският паспорт, който той е показал, е бил всъщност подправен. Заради това Тодоров е бил задържан. Със съдействието на българските власти е било установено, че става дума именно за осъдения на доживотен затвор за двойното убийството пред дискотека „Соло“ Илиян Тодоров.
Прокуратурата в Узбекистан е образувала досъдебно производство за извършеното от Тодоров документно престъпление, което предстои да се разгледа. Това означава, че и процедурата по екстрадиция вероятно ще се забави, докато приключи това производство.
От отдел Международен във Върховната касационна прокуратура поддържа постоянна комуникация с Главната прокуратура на Узбекистан, като предстои и видеоразговор между главните прокурори на двете държави.
Илиян Тодоров е осъден за убийството пред дискотека “Соло” на 21-годишния Кирил Въжаров, вратар на националния отбор по хокей на лед и 24-годишния Васил Александров. Те бяха намушкани с нож смъртоносно пред дискотеката по Великден – на 18 април 2009 г., а при инцидента пострада тежко и приятелят им Кирил Димитров.
При разглеждане на делото на първа инстанция от Софийския градски съд, Илиян Тодоров бе оправдан през 2011 г. Тогава той бе освободен от „задържане под стража“ и се укри за времето, през което следващи две съдебни инстанции се произнесоха и промениха присъдата му на „доживотен затвор“.
Осъдителната присъда стана възможна след като вещите лица промениха заключенията си пред по-горните инстанции. Присъдата бе потвърдена от ВКС.