Софийски районен съд е насрочил и двете наказателни дела за клевета, които бившият депутат от „Продължаваме промяната“ Настимир Ананиев заведе срещу лидера на ИТН Слави Трифонов и срещу Тома Биков от ГЕРБ.
Заседанието по делото срещу Слави Трифонов е определено за 4 април, а на 7 април ще се гледа „обвинението“ срещу Тома Биков. Независимо, че става дума за наказателни дела, производствата за клевета имат частен характер и адвокатите на Ананиев ще трябва да поддържат обвинението в съда вместо прокурор.
Спънка пред хода на делата обаче е имунитетът, с който Трифонов и Биков са се сдобили след регистрацията им като кандидат – депутати в съответните листи. В такива случаи съдилищата спират производството до отпадане на основанието, в случая на имунитета. Няма законова пречка „обвиняемите“ сами да си свалят защитата, ако са убедени в своята безупречност, напомнят наказателноправници.
Ананиев заведе делата заради твърдения на Трифонов и Биков, които го свързаха с криптокомпанията „Нексо“ ден след акцията на прокуратурата и Националната следствена служба в български офиси на фирмата.
„Нямам нищо общо с „Нексо“ и никога не съм имал. Нямам бизнес с Антони Тренчев (един от основателите и управителите на фирмата). През януари 2018 г. имахме обща фирма, но тя няма нито един ден дейност, защото двамата бяхме много ангажирани по това време“, заяви Ананиев в началото на годината. Малко преди това Тома Биков от ГЕРБ коментира пред журналисти в парламента, че е добре да се провери „дали има финансиране на „Продължаваме промяната“ от лица, свързани с „Нексо““.
Депутатът от ГЕРБ каза, че смята, че има свързаности на бивш и настоящ депутат от „Продължаваме промяната“ с „Нексо“ и коментира, че в единия случай бившият депутат Александър Ракшиев е представител на „Нексо“ за Пловдив, в другия Настимир Ананиев е „съдружник на един от съсобствениците на „Нексо“ и в същото време е съдружник с гражданин на Руската федерация във фирма „Нефтогаз“.
Във видео, публикувано в социалните мрежи, Слави Трифонов свърза Ананиев със скандала Nexo, обявявайки, че той е съдружник на един от собствениците на Nexo Антони Тренчев.
След като гръмна скандалът Ананиев обяви, че ще съди всеки, който уронва престижа му с клевети. Той определи опитите за установяване на връзки между криптоплатформата и „Продължаваме промяната“ милиционерска акция „Кал и каскети“ и посочи, че срещу всички по-активни представители на формацията се изливат фалшиви новини и лъжи.
Той уточни, че познава Антони Тренчев q с когото са били съпартийци в Движение „България на гражданите“.
„В началото на 2018 г. имахме фирма, която трябваше да развива дейност, но това не се случи, защото и двамата бяхме ангажирани с други неща. Тома Биков, Даниел Митов и Петър Николов от ГЕРБ също бяха съпартийци с Антони Тренчев в ДБГ. Въпросът е да хванеш някаква информация, да я завъртиш и да я хвърлиш в жълто-кафявата мъгла, за да може да произвеждаш фалшиви новини“, заяви Ананиев в началото на годината
Слави Трифонов определи като „смехотворно“ внушението на Ананиев, че делото го е принудило да се кандидатира за депутат, за да се спаси с „депутатски имунитет от това колосално дело за 5 хиляди лева“.
Най-тежкото наказание за клевета, което Наказателният кодекс предвижда, е глоба от 5000 до 15 000 лв. и обществено порицание. Ако има предявени граждански искове, съдът се произнася отделно.
В края на миналата година СГС осъди Тома Биков да заплати на ГС „Боец“ обезщететение от 1000 лева за неимуществени вреди заедно със законната лихва за свободно изречени клеветнически твърдения в предаване по Нова телевизия. Именно: „Боец, това е една организация от двама души, която се организира от Ц.В.(Цветан Василев ). Купуват една страница в испански вестник, близък до сепаратистите в Барселона с определени връзки с руски служби. Които не го казваме ние, това е ясно доста преди тази публикация. „А иначе, че Боец и Бивол от време на време заработват за Ц.В., мисля, че това е ясно на всички..“
В мотивите по делото съдът посочва, че изявлението на Тома Биков по своя характер е клеветническо твърдение относно позорни обстоятелства, за съществуването на които по делото не са ангажирани доказателства. Решение бе мотивирано с чл. 45, ал. 1 от Закона за задълженията и договорите, според който всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму.