Тричленен състав на Апелативен съд – София измени мярката „задържане под стража“ в „домашен арест“ и постоянен контрол с електронна гривна на руската гражданка Галина Марчукова. Мярката ще важи за периода до разглеждане по същество на искането на Руската федерация за екстрадиция й по повод водено разследване срещу нея дело за участие в организирана престъпна група и присвояване на значителни средства.
Марчукова поиска изменение на мярката на този етап, за да може да се лекува, тъй като и се налага операция. Тя е била насрочена, но арестът й препятствал нейното извършване.
Докато съдът се съвещаваше по случая, обвиняемата припадна в съдебната зала. Извиканият веднага лекар извърши преглед, след който констатира, че лицето е с показатели, които позволяват да продължи участието си в процеса, освен това е в съзнание, разбира всичко, което й се говори и може да комуникира, съобщи пресслужбата на САС.
Съдът прие, че въпреки обвинението и издирването й от Руската федерация, обвиняемата е под контрол от момента на влизането й в България. Освен това няма опасност да се укрие, тъй като има адрес , на който може да бъде изпълняван нейният „домашен арест“. Електронната гривна ще бъде на нея и по време на евентуално лечение в болница, освен това лицето има наложена забрана да напуска страната.
С тези съображения САС отмени определението на СГС и постанови „домашен арест“ за Галина Марчукова. Определението на САС е окончателно.
На 18 март 2023 г. прокурор от Върховна касационна прокуратура постанови задържането ѝ до 72 часа, във връзка с издадена заповед за арест от съд в Москва на 27 октомври 2022 г.
На 19 март прокуратурата поиска от съда постоянен арест за Марчукова, а Софийски градски съд определи „задържане под стража“ за срок до 40 дни, в който трябва да бъдат набавени документите, свъразни с искането за екстрадиция. Съдът постанови задържането да се изпълнява в МВР-болница. По време на заседанието пред градския съд стана ясно, че Марчукова е поискала международна закрила, но производството все още не е приключило.
Галина Марчукова е бивш финансов директор на е руската Нота банк, затворена през 2015 г. Според руски медийни публикации, бившият шеф на агенцията за борба срещу икономическите престъпления в руското вътрешно ведомство Дмитрий Захарченко е получавал редовно подкупи от банката, за да предупреждава за предстоящи проверки. Също според руски източници, при обиск в дома му през 2016 г. са намерени над 120 млн. долара и 2 млн. евро в брой. През 2019 г. Захарченко е осъден на 13 г. затвор.
През 2019 г. РИА Новости съобщава, че Галина Марчукова е сключила споразумение с разследващите и е помогнала за разкриването на престъпна схема за присвояване на 25 млрд. рубли. Въпреки това тя е била подсъдима като делото срещу нея за присвояване на 350 млн. рубли от вложител като част от престъпна група, пишат медиите.