При първото гласуване 49-ото Народно събрание не успя да излъчи председател. Росен Желязков, номиниран от ПГ на ГЕРБ-СДС, събра 79 гласа в подкрепа, 8 депутати гласуваха „против“, а 144 – „въздържал се“. „За“ бяха от ГЕРБ-СДС и „Има такъв народ“. “ Възраждане“ гласуваха „против“ и „въздържал се“. „Продължаваме промяната – Демократична България“, „БСП за България“ и ДПС се въздържаха.
Втората кандидатура – на Петър Петров от „Възраждане“, получи 37 гласа „за“, 88 народни представители бяха „против“, а 39 се въздържаха, с което и тя беше отхвърлена. Направи впечатление, че групата на ГЕРБ не гласува, с изключение на двамата „против“.
След като ситуацията заприлича на сценария от предишния парламент, думата бе поискана от Асен Василев от „Продължаваме промяната – Демократична България“.
Той предложи като заемка от Европейския параламент, председателят на Народното събрание да се избира на ротационен принцип на всеки два месеца. По тази схема да се избира и председателят на правната комисия, каза Василев. Предлагаме на всеки два месеца Народното събрание (НС) да взема решения за избор на председател на парламента и на председател на правната комисия, излъчени на ротационен принцип между двете първи политически сили в НС, обясни той.
„Това е един възможен изход от кризата, в която току-що влязохме. Ако имате други предложения, готови сме да ги чуем, защото е важно този парламент да заработи“, каза Василев. За обсъждане на предложението той поиска 30-минутна почивка, в която излязоха депутатите. След почивката Вежди Рашидов, който председателства до избора на титуляр , обяви: „Приканвам ви още една нощ да преспите и утре 10 ч ви чакам отново в залата“.
С това бе сложен край на заседанието за деня. Рашидов посегна да удари и звънеца, но бе възпрян с дружни възгласи – ако бе ударил звънеца, това щеше да означава разпускане на НС. Така на практика, до избор на председател, днешното заседание на парламента ще продължи и утре, а може би и в следващите дни, както това стана в 48-ото Народно събрание.
„Първата партия получава председателя на парламента“, коментира лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов в кулоарите на парламента. И допълни, че от ситуацията трябва да се срамуват тези, които не спазват парламентарната етика. „Всеки, който иска нещо различно, а това явно е нова мода, ще бъде обсъдено„, добави Борисов.
По-рано депутатите положиха клетва и изслушаха на крака химните на България и на Европейския съюз – само групата на „Възраждане“ остана седнала при изпълнението на „Ода на радостта“. Традиционните изказвания направиха и председателите на 6-те парламентарни партии в НС.
Народът желае от политиците стабилно правителство, заяви в обръщението си Вежди Рашидов и добави, че народът все повече живее с чувството за липса на сигурност. Той добави, че обществото желае стабилно правителство, което да върне спокойствието на всички.
„Идва голям празник за християнството. Ние сме в страстната седмица на предателството и опрощение, на разпятието и саможертвата, на надеждата и вярата във Възкресението. И се питам – не може ли 20 века по-късно да изградим общия ни път, а не да стоим отстрани или тихо да чакаме някой да се жертва за нас с надеждата да оцелеем и да празнуваме Възкресение? Аз мисля колеги, че може“
Приемането на закона за държавния бюджет е първостепенна задача, заяви президентът Румен Радев при откриването на новото Народно събрание.
„На 49-ото Народно събрание е отредена съдбовна роля. Всички очакваме час по-скоро то да вземе дълго отлагани решения не само за изход от политическата криза, но и за отстояване на европейската перспектива на страната и бъдещето ни като демократично общество. Очаквам това Народно събрание, за разлика от предишните, да подкрепи европейския курс, зададен от служебното правителство, като приеме най-сетне разработените от него закони по Плана за възстановяване и устойчивост.“
Служебният премиер Гълъб Донев обясни, че веднага след като бъде избран председател на НС, служебният кабинет е готов да внесе над 12 законопроекта, сред тях е и Законът за държавния бюджет.
„Отговорността на народните представители е какво ще направят с този бюджет, а и не само с бюджета, отговорността е и за законопроектите, така че трябва да се отнасят отговорно към задачите, които имат, да не се оправдават с липса на време, а да работят ефективно, за да бъдат решени проблемите на българските граждани„, коментира той на влизане в Народното събрание.
По -късно представители на коалициите ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ започнаха преговори в опит да договорят избора на редседател на Народното събрание и не само. В срещата участваха Кирил Петков, Асен Василев, Атанас Атанасов и Николай Денков от ПП-ДБ и Десислава Атанасова, Томислав Дончев, Росен Желязков и Даниел Митов от ГЕРБ. Първите стъпки към търсене на компромиси изглежда да са направени.
Без Великденска ваканция
Шестте формации в новия парламент може и да не избраха днес председател на институцията, но за едно нещо за единодушни – да отменят Великденската си ваканция, пише Клуб Z.
Според правилника за дейността на Народното събрание (до приемането на нов) ваканцията е 10 дни, считано от Разпети петък, но трябва да се приеме решение, че той е действащ, което става след избора на председател на НС. В деловодството обаче е внесен проект на решение за отмяната на ваканцията, подписан от представители на всички парламентарни групи – нещо безпрецедентно за последните разединени парламенти.
Подписи са сложили председателите на ПГ Десислава Атанасова (ГЕРБ), Николай Денков (ПП-ДБ), Йордан Цонев (ДПС), Корнелия Нинова (БСП), Тошко Йорданов („Има такъв народ“).
Предложението гласи конкретно „отмяна“ на Великденската ваканция. Официално обаче цялата държава почива четири дни – от петък до понеделник. Очаква се утре, след като (ако) бъде избран председател на парламента, което днес очаквано не се случи, решението да бъде гласувано и подкрепено с пълно мнозинство.