
Кандидатът на „Възраждане“ Петър Петров бе отхвърлен със 139 гласа „въздържал се“, 59 „против“ и 36 „за“.
В срок от три месеца, ако парламентът издържи толкова, след това Желязков ще бъде заменен от депутата от ПП-ДБ Никола Минчев, който беше председател на 47-ото Народно събрание, докато беше свален с група формации, начело с ГЕРБ-СДС.
Преди гласуването Десислава Атанасова (ГЕРБ) обясни, че двете водещи коалиции са постигнали споразумение за ротационната смяна, което не може да се приеме с официално решение на парламента.
След избора му Желязков заяви, че в такива моменти традиция изисква да се кажат думи с тържествен характер.“ Аз обаче мисля, че не е моментът за патос, не е моментът и за тържество“ каза той. „Всички ние осъзнаваме отговорността и тази отговорност са очакванията на обществото за сигурност, справедливост, за стабилност, посочи той. Тези очаквания предпоставят ние да знаем и да водим процесите в посока, която отговаря на девиза на тази сграда, да създаваме съдържание и то с изразни средства, които отговарят на честта и достойнството на тази институция„, отбеляза Желязков. Той благодари за подкрепата и специално на Никола Минчев и Вежди Рашидов, че са водили 47-ото и 48-ото Народно събрание с достойнство и мъдрост, след което пое ръководството на заседанието от Вежди Рашидов, който описа Желязков като изключителен юрист, умен, подреден и работлив човек.
Депутатите избраха и шестима заместник-председатели на Народното събрание – по един от всяка парламентарна група. ПГ на ГЕРБ-СДС издигна номинация за Росица Кирова, ПГ на ПП-ДБ – Никола Минчев, ПГ на „Възраждане“ – Цончо Ганев, ПГ на ДПС – Филиз Хюсменова, ПГ на БСП – Кристиан Вигенин и ПГ на ИТН номинира проф. Андрей Чорбанов. Предложението беше прието с 230 „за“, нито един против и един въздържал се.
Народните представители гласуваха и секретарите на 49-ото Народно събрание. ПГ на ГЕРБ-СДС издигна Тома Биков и Александър Ненков за секретари на НС, ПГ на ПП-ДБ – Васил Стефанов и Иван Белчев, ПГ на „Възраждане“ – Искра Михайлова и Стоян Таслаков, ПГ на ДПС – Небие Кабак и Дженал Топалова, ПГ на БСП – Деян Дечев и Иван Петков, ПГ на ИТН – Станислав Балабанов и Станислав Богдански. Решението беше прието при гласували 224 народни депутати, от които 224 „за“, нито един против и нито един въздържал се.
Желязков прочете заявленията за създаването на парламентарните групи и определянето на ръководствата им. Това бе и последната формална стъпка за конституирането на Народното събрание. Или, президентът вече може да задвижи процедурата по съставяне на правителство, която започва с консултации между него и групите и продължава с връчването на първия проучвателен мандат на кандидат, определян от най-многочислената фракция.
Решението за ротационен принцип на председателстване е противоконституционно, обяви лидерът на БСП Корнелия Нинова, която с ирония поздрави Никола Минчев, че ще председателства парламента през лятната ваканция. Нинова цитира изказвания на депутати от „ПП“ и ГЕРБ от предходния парламент, според които те са се клели, че по-скоро биха си отрязали ръцете, отколкото да гласуват за опонента. Без да споменава име, тя акцентира на думите на Явор Божанков (изключен от групата на левицата и в момента депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“ – б.р.), че ще му изсъхне дясната ръка, ако гласува за кабинет на ГЕРБ.
„Какво е сега това джентълменско споразумение? Споразумение на хора с по една ръка?„, заинтересува се Нинова. Тя потвърди, че БСП няма да подкрепи номинацията на Желязков с аргумента, че уговорената „ротация“ унижава парламента. Настоя сред приоритетните закони да бъде включени и държавният бюджет.
Спор в ляво за процентите на сивия морал
Божанков отговори на ироничната забележка на Корнелия Нинова по негов адрес, че подкрепя ГЕРБ, макар че в миналото Народно събрание е заявил, че би му изсъхнала ръката. Той обвини лидера на БСП в липса на морал и на свой ред цитира нейна реплика, че е готова и с дявола да сключи сделка, ако ще получи 50 депутати повече. Заяви също, че в предходния парламент Нинова е планирала да участва в правителство с мандат на „Български възход“ и подкрепа на ГЕРБ и ДПС.
„Г-жа Нинова има 50 нюанса на морала“, каза бившият ляв, правил доскоро кариера в левицата.
Последва тежка кавга – Георги Свиленски и Иван Ченчев от вярното обкръжение на Нинова бяха единодушни, че Божанков няма и един нюанс морал, защото след изключването му от ПГ на БСП не е напуснал депутатското си място „заради едната заплатка“. Свиленски го призова да не се изказва от парламентарната трибуна, защото я позори, а Ченчев репликира, че поведението на Божанков не е мъжко. Допълни, че е било грешка отмяната на задължителната казарма, тъй като там са се създавали мъже.
В отговор на критиките на Нинова, Асен Василев от „Продължаваме промяната“ обясни, че в момента се опитват да направят нещо изключително трудно, което предишните няколко парламента не са успели да направят.
Дори да не бъде излъчено редовно правителство в рамките на 49-ото НС, важно е да бъдат приети основните законодателни промени, свързани с Шенген, еврозоната и Плана за възстановяване и устойчивост, каза той. Василев потвърди позицията на партиите в коалицията ПП-ДБ, че няма да подкрепят кабинет с мандата на ГЕРБ: „Колегите от ГЕРБ го знаят много ясно, защото сме им го казвали на консултации„.
В отговор на критиките на БСП той напомни, че миналия парламент прокара промени в Изборния кодекс, които бяха приети от мнозинството, сформирано тъкмо при избора на председателя Вежди Рашидов – ГЕРБ, БСП и ДПС. Василев остро разкритикува работата на предходното Народно събрание.
Вежди Рашидов репликира, че 48-ото НС го е имало благодарение на Корнелия Нинова, която го предложи за председател.
„Не се притеснявайте от квалификациите, които чувате от „Възраждане“, а от това, което чувате от избирателите си, те ще ви накажат най-строго и най-справедливо„, коментира лидерът на Възраждане Костадин Костадинов по повод изказването на Василев.
Първото заседание на 49-ия парламент завърши. То остава забележително с най-дългото откриване на НС в историята на парламентаризма в България. Следващото заседание на Народното събрание ще е в четвъртък (20 април) в 9 ч