По повод отказа на испански съд в Мадрид да екстрадира в България поискания от СГБ с европейска заповед за арес т(EЗА) обвиняем Тони Иванов, пресцентърът на ПРБ съобщава, че ръководството на прокуратурата не е официално информирана за решението на испанските власти.
“ Във връзка с множество медийни публикации пресцентърът на Прокуратурата на Република България (ПРБ) заявява, че към настоящия момент в отдел „Международен“ при Върховната касационна прокуратура (ВКП) и в Софийска градска прокуратура (СГП) не е постъпила официална информация от испанските съдебни власти за решение във връзка с искането за предаване на българския гражданин Тони Иванов в изпълнение на Европейска заповед за арест, издадена от СГП„, съобщава оттам.
След като прокуратурата е била уведомена, че Иванов е задържан на 25 март 2023 г. в Испания, в спешен порядък СГП е изпратила Европейска заповед за арест с превод на испански език на съдебните власти в Кралство Испания, пише още в съобщението.
С идеята, че не носи отговорност, преслужбата на прокуратурата обръща внимание, че още през 2021 г. е сезирала Министерството на правосъдието за законови промени във връзка с решение на Съда на Европейския съюз (СЕС) по дело С-648/2020г. от 10.03.2021 г., в което е посочено, че България не е предвидила ефективна съдебна защита и съдебен контрол преди предаването на издирвано с ЕЗА лице за целите на наказателно преследване.
Към настоящия момент българският законодател не е привел законодателството в синхрон с решението на СЕС, наблягат от ПРБ. По този повод ПРБ посочва, „няма право на законодателна инициатива и бездействието на Народното събрание по регулиране на актуалното законодателство и привеждането му в съответствие с европейското право не би могло да бъде вменено като нейна отговорност“.
За отказа на Испания да предаде обвиняемия по ЕЗА съобщи най-напред АКФ , който информира, че отказът на съда е мотивиран с липса на съдебен контрол у нас върху издадените от прокурор европейски заповеди за арест.
Съобщи още, че зaĸoнoпpoeĸт зa cинxpoнизиpaнe нa вътpeшнoтo ни пpaвo c изиcĸвaниятa нa пpaвoтo нa Cъюзa е пoдгoтвeн oт Mиниcтepcтвo нa пpaвocъдиeтo е внeceн в 49-oтo Hapoднo cъбpaниe.
Антикорупционният фонд обърна внимание, че от отказа на иcпaнcĸия cъд се разбира, че обвиняемият Toни Ивaнoв нe e издиpвaн oт CГΠ във вpъзĸa cъс заговор срещу високопоставени магистрати и самия Гешев, както мeдийнo обявиха oт pъĸoвoдcтвoтo нa пpoĸypaтypaтa. Той е oбвинeн зa изнyдвaнe чpeз зaплaxи нa тpи лицa дa пpoдaвaт имoт и дa вpъщaт зaeми, ĸaĸтo и зa пpитeжaниe нa 70 г ĸoĸaин, нaмepeн пpи втopи oбиcĸ нa жилищeтo, в ĸoeтo e бил пoд нaeм.
„Стана ясно, че са използвани специални разузнавателни средства, които не са събрани по предвидения в закона ред“, заяви адв. Грета Ганева, защитник на Иванов, който ощe не знаел в какво е обвинен.
„Манипулации и внушения в обществото, непочиващи на фактите по конкретното досъдебно производство на СГП и на действащото законодателство, задълбочават недоверието към институциите и държавата и рушат авторитета им„, е отбелязано в съобщениeто. “ Опитите това да бъде направено показват непознаване на Конституцията, законите на страната и европейските стандарти„. И още: „При изпълнение на конституционноустановените си правомощия Прокуратурата на Република България се ръководи от разпоредбите на националното, европейското и международното право и отстоява демократични ценности и принципи, свързани с върховенството на закон. “
И все пак не става ясно защо при такива солидни познания на европейското и българското право, прокурорите са изпратили ЕЗА за която е очевидно, че не отговаря на европейските стандарти за защита на обвиняемия.