Няма кой да проведе обективно разследване на взрива, който избухна на 1 май край пътя, по който в този момент преминаваше бронирания джип на главния прокурор. Това казва бишият вътрешен министър Бойко Рашков пред „Сега“. . „При тази структура на прокуратурата не вярвам, че може да се проведе обективно разследване. Не трябва ли пострадалият да не се саморазследва?„, риторично попита той.
Според Рашков България не се съобразява с международните стандарти за разследване при такива хипотези, а се разследва „както ни е удобно, за да демонстрираме на началника колко сме лоялни към него„. Рашков смята, че подобно на механизма за търсене на наказателна отговорност от главния прокурор и неговите заместници, трябва да се предвиди и механизъм на специално разследване, когато главният прокурор е пострадал. В проектозакона за механизма на разследване на главния прокурор се предвижда това да се прави от върховни съдии, назначени ад хок за прокурори, като за оперативни разследваищ са определени разследващите полицаи в МВР.
Рашков критикува и действията и поведението на следователи и прокурори до момента и постави под съмнение всичките им твърдения за взрива и това, че е възможно той да е насочен единствено и само срещу Гешев. Рашков припомня друг взрив на същия път – насочен срещу Илия Павлов. „Тогава пораженията не бяха козметични“, казва Рашков. И добавя, че сега не е известно какви са пораженията, защото колата на Гешев не е показана на публиката. Така, според Рашков, се налива вода в мелницата на скептиците, които се съмняват, че взривът изобщо се е случил. „Просто твърдят каквото си искат. Защо накараха всички да мислят, че на този път само Гешев е минавал“, посочи Рашков, според когото е възможно взривът да е бил насочен срещу друг.
„Не мога да споделя категоричните изводи на Борислав Сарафов и Ясен Тодоров“, отговоря Рашков на въпрос на „Сега“ дали от това, което се показва, може да се говори за изключителен професионализъм на престъпниците, за точния тротилов еквивалент на бомбата и т.н. „Още преди огледа се каза, че е срещу Гешев. Недопустимо е изводи да се правят без доказателства и да се изнасят в публичното пространство“, казва бившият министър. Според него това се прави нарочно, за да се обслужва дадена версия. Но пък разминаванията в изказванията от следствието, прокуратурата и МВР са станали причина много граждани, включително и политици с опит в службите (например Атанас Атанасов, б.а.) да смятат, че взривът е инсценировка. „Това не трябва да се пренебрегва“, подчерта юристът.
По думите му на публиката се подсказва, че взривът може да е свързан с механизма за разследване на главния прокурор. „Искам да знам кои политици Ясен Тодоров поставя рамо до рамо с престъпници. Той е длъжен да посочи кои са и какви доказателства има за това“, казва още Рашков. И обобщава, че има много въпроси по случая, на които прокуратурата дължи отговори.
Според първоначалните данни, представени от зам.-главния прокурор Сарафов, бомбата е била с мощност 3 кг тротилов еквивалент и e оставила кратер с диаметър 3 метра и дълбочина 30-40 см, а височината на издигналия се огнен стълб достигнала 4-5 метра, припомня Медиапул в обширен анализ за евентуалното покушението.
Първо, разследващите показаха т.нар. кратер. Оказа се, че поне на вид пораженията не са особено сериозни и мястото не прилича много на арена на взрив. От снимките е видно, че асфалтовата настилка е цяла, бордюрите на пътя – също. Без поражения изглеждат и близките до мястото дървета и храсти, макар че би било логично при силна ударна вълна (и огнен стълб 4-5 метра!) да има някакви щети. За сметка на това бяха показани дървесни стволове с леко излющена кора от отсрещната страна накъдето се смята, че са летели осколките.
В социалните мрежи се появиха не едно и две мнения на хора, занимавали се с взривове, че ако са верни твърденията за 3 килограма тротилов еквивалент, мястото би изглеждало по съвсем различен начин. Освен това бе посочено и че експлозивът е бил поставен на място по-ниско от пътя, а при взрив на открито е доста трудно да се говори за насоченост на ударната вълна.
..България, за радост, няма много опит с бомбени атентати. Затова в ситуация като тази се търсят аналогии и се правят твърдения. Ето защо в социалните мрежи се появиха кадри на взривения на летище Сарафово автобус с израелски туристи. Според разследващите тогава е бил използвано еквивалентът на 2.2 кг тротил. А от автобуса не бе останало почти нищо след взрива и пожара. Жертвите на атентата бяха седем, ранените – над 30. Затова се пита как е възможно сега взривът да е по-мощен, а пораженията, поне на пръв поглед, по-малки, пита изданието.