След бурни скандали и взаимна нетърпимост в петък депутатите все пак успяха да гласуват състава на 25-те постоянни комисии в Народното събрание без тяхното ръководство. Парламентът прие решението след час и половина дебати. До него се стигна, след като вече месец парламентарните групи не успяват да се разберат за разпределянето на председателските места в постоянните комисии.
Според гласуваното допълнение на Правилника за организацията и дейността на 49-ото Народно събрание, когато няма избрано ръководство на парламентарната комисия, заседанието ѝ се води от определен от председателя на Народното събрание неин член.
Промяната влезе извънредно в дневния ред по предложение на Десислава Атанасова. Според поправката, когато няма избрано ръководство на парламентарната комисия, заседанието ѝ ще се ръководи неин член, определен от председателя на Народното събрание неин член.
Росен Желязков заяви, че е бил постигнат консенсус на председателския съвет на първото си заседание комисиите да се ръководят от предишните им председатели от 48-ото НС. „Считано от вторник, или по искане на една трета от депутатите в съответната комисия, или по инициатива на председателя на НС и в зависимост от свободните стаи, ще бъдат свикани заседания на всички постоянни комисии. Те ще бъдат председателствани от председателите им в миналия парламент. Ако те в момента не са депутати – от представители на съответната парламентарна група. Комисиите, председателствани от „Български възход“, ще вземе „Има такъв народ“, заяви след вота Желязков.
По време на дебата от ПП-ДБ изразиха опасения, че така цялото Народно събрание ще бъде „под командването на един-единствен човек и това е председателят на НС, каза Николай Денков. Той заяви, че докато се разберат политическите сили, може да минат няколко месеца и работата на комисиите да бъде блоикрана.
Напомни, че според уговорката с ГЕРБ-ПП, ПП- ДБ трябва да получи председателското място на правната комисия. По време на първата си среща двете политически сили се разбраха за ротационен принцип и така Росен Желязков бе подкрепен от ПП-ДБ за шеф на НС.
Желязков обясни, че до сегашнато предложение се е стигнало заради празнота в Правилника за организацията и дейността на НС. На съмненията на ПП-ДБ отговори, че това няма да доведе до „злоупотреба и прекомерно овластяване на председателя“. Дебатът по темата премина с остри и хапливи изказвания.
Радомир Чолаков от ГЕРБ , който беше председател на правната комисия в 48-то НС със сянка на обида в гласа, обяви, че се отказва да е председател на правната комисия в 49-ото НС . Неговото председателство в 48-ото НС се свързва с „промушването“ в комисията на промените в Изборния кодекс в нарушение на правилника и бързото им разглеждане за връщането на хартиената бюлетина. Не така спешно действаше за приемането на НПК, с който се въвежда механизъм за разследване на гл. прокурор и законопроектът успешно стигна само до първо четене. И в петък Чолаков направи намек, че има и „други начини“ за решаване на въпроса с разследването на главния прокурор, очевидно различни от предложението на правителствения проект, получил одобрение и на европейските институции. По идея на „Възраждане“ един от тези начини е шефът на следствието да разследва главния, въпрос, който КС отказа да разгледа, и който Чолаков видимо подкрепяше в 48-то НС.
Предимството на председателите на парламентарните комисии е, че получават допълнително възнаграждение, а и имат контрол върху определянето на дневния ред на комисията.
Цончо Ганев от „Възраждане“ провокира напрежение, след като сравни поведението на ПП-ДБ в преговорите с ГЕРБ-ДБ с това на „лека жена, която използваш и изхвърляш“.
С подигравателен тон той “ успокои“ още ПП-ДБ, защото „като бъдеща патерица на ГЕРБ„, ще получат всички комисии, които са им важни. „И дотам ще стигнете, за да можете да управлявате заедно„, заключи той. Намекна за скандала с Манол Пейков отпреди дни, когато депутатът от ПП-ДБ изсипа нецензурни думи по адрес на Костадин Костадинов. „Не е нормално да стане един некъпан човек и да говори за полови органи тук„, вметна Ганев, при което Росен Желязков му направи забележка, че прекрачва граници и всява ненужно напрежение. Последваха икания към председателя на НС да наложи наказание на Ганев.
Той пък се обиди, че му казват какво да прави, но обяви, че ще преразгледа изказването на депутата от „Възраждане“ и ще вземе решение.
„С този дебат в последния час забиваме последните пирони в ковчега на парламентаризма. На дъното на одобрението на избирателите сме и отново вкарва парламента в ситуация, в която той самият се прави излишен. Ние настояваме да се създадат работните органи на НС и да заработят комисии. Има съгласие на председателския съвет как да продължи тази работа. БСП напуска заседанието и ще се върне, когато приключите този водевил„, заяви Кристиан Вигенин.
В последна сметка съставите на комисиите бяха одобрени. Предстои да видим каква ще е съдбата на „джентълменскто споразумение“ между ГЕРБ – СДС и „ПП- ДБ“ за председателството на правната комисия. Публикуваме съставите на най популярните от тях.
Правна комисия: ГЕРБ-СДС – Анна Александрова, Бранимир Балачев, Десислава Атанасова, Марин Маринов, Радомир Чолаков, Ралица Ангелова, Рая Назарян
„Продължаваме промяната – Демократична България“ – Стою Стоев, Мирослав Иванов, Петър Кьосев, Радостин Василев, Людмила Илиева, Надежда Йорданова
„Възраждане“ – Петър Петров, Златан Златанов, Цвета Рангелова, Маргарита Махаева
ДПС – Хамид Хамид, Ертен Анисова, Гюнер Ахмед
„БСП за България“- Мая Димитрова, Смиляна Нитова-Кръстева
„Има такъв народ“ – Гроздан Караджов
Комисия по конституционни въпроси: Радомир Чолаков, Екатерина Захариева (ГЕРБ), Никола Минчев, Атанас Славов („Продължаваме промяната – „Демократична България“); Златан Златанов и Иво Русчев („Възраждане“); Мустафа Карадайъ и Гюнер Ахмед (ДПС); Мая Димитрова (БСП).
Комисия по бюджет и финанси: Александър Иванов, Жечо Станков, Бранимир Балачев, Делян Добрев, Ирена Димова, Красимир Вълчев, Теменужка Петкова (ГЕРБ); Асен Василев, Венеция Ангова, Венко Сабрутев, Ивайло Шотев, Георги Ганев, Мартин Димитров („Продължаваме промяната – „Демократична България“); Цончо Ганев, Димо Дренчев, Йордан Тодоров, Деян Николов („Възраждане“); Петър Чобанов, Йордан Цонев, Елхан Гюркаш (ДПС); Румен Гечев, Богдан Боцев (БСП), Тошко Йорданов („Има такъв народ“).
Комисия по енергетика: Александър Нанков, Делян Добрев, Жечо Станков, Красен Кръстев, Мария Белова, Росица Кирова, Теменужка Петкова (ГЕРБ); Васил Стефанов, Венко Сабрутев, Калоян Икономов, Радослав Рибарски, Владислав Панев, Ивайло Мирчев („Продължаваме промяната – „Демократична България“); Искра Михайлова, Стоян Таслаков, Йордан Тодоров („Възраждане“); Андрей Джандев, Рамадан Аталай, Станислав Анастасов (ДПС), Драгомир Стойнев и Иван Петков (БСП), Павела Митова („Има такъв народ“).
Комисия по външна политика: Вежди Рашидов, Георг Георгиев, Даниел Митов, Екатерина Захариева, Тома Биков (ГЕРБ); Даниел Лорер, Кирил Петков, Искрен Митев, Стоян Михалев, Христо Иванов („Продължаваме промяната – „Демократична България“); Ангел Георгиев, Станислав Стоянов, Ивелин Първанов („Възраждане“), Анджей Джандев, Филиз Хюсменова, Петър Чобанов (ДПС), Деян Дечев, Кристиан Вигенин (БСП), Павела Митова („Има такъв народ“).
Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред: Ивелин Иванов, Маноил Манев, Марин Маринов, Младен Маринов, Пламен Петров , Христо Терзийски (ГЕРБ); Бойко Рашков, Петър Петров, Атанас Атанасов, Людмила Илиева, Божидар Божанов, Любен Иванов („Продължаваме промяната – „Демократична България“); Петър Петров, Цвета Рангелова, Александър Арангелов („Възраждане“); Хамид Хамид, Мустафа Карадайъ, Ахмед Ахмедов (ДПС); Иван Иванов, Калин Калапанков (БСП); Ивайло Вълчев („Има такъв народ“).
Комисия по здравеопазване: Валери Лачовски, Костадин Ангелов, Иван Червенков, Лъчезар Иванов, Красимир Събев, Христина Георгиева (ГЕРБ), Васил Пандов, Петър Куленски, Ивайло Митковски, Александър Симидчиев, Надежда Йорданова, Катя Панева („Продължаваме промяната – „Демократична България“); Георги Георгиев, Маргарита Генчева, Маргарита Махаева, Марио Рангелов („Възраждане“), Джевдет Чакъров, Адлен Шефкет (ДПС); Богдан Боцев, Георги Гьоков (БСП); Андрей Чорбанов („Има такъв народ“).
Комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения : ГЕРБ-СДС – Даниел Митов, Десислава Атанасова, ПП-ДБ – Петър Петров, Атанас Атанасов , Възраждане – Николай Дренчев, Ивайло Чорбов, ДПС
Ахмед Ахмедов, Илхан Кълков, „БСП за България“ – Корнелия Нинова, Атанас Зафиров, Има такъв народ – Ивайло Вълчев.