Шефът на НСлС: не познавам израелския експерт, Ясен Тодоров го доведе по нареждане на Иван Гешев
Гешев мълча цяла седмица. Защо?

„Искам ясно да изразя, че както аз, така и болшинството мои колеги смятаме, че прокуратурата трябва да излезе от политическия терен, където е нагазила дълбоко и да се върне в естествената си среда – в защита на справедливостта само и единствено в рамките на институционалните и правомощия.“ Това посочва директорът на Националната следствена служба и заместник-главен прокурор Борислав Сарафов в позиция, изпратена до БТА.
Сарафов посочва, че желае да изрази собствената си гледна точка по актуални за обществото въпроси, провокиран от интервюто на главния прокурор Иван Гешев по БНТ.
„Не е моя грешката и аз не желая да нося отговорност за чужди грехове, и в този смисъл казаното от мен, че семейството на г-н Иван Гешев е било в автомобила заедно с него по време на взрива, е провокирано, именно защото той самият в телефонен разговор остави в мен такова впечатление„, казва Сарафов.
Той отбелязва, че ако Гешев е имал „желание да внесе пояснение и да поправи моята грешка, можеше да го направи още същия ден в свое изявление, с което да внесе необходимата яснота и да преустанови, и избегне манипулациите по темата“. По думите на Сарафов мълчанието на главния прокурор „даде повод за предизвикване на остра обществена дискусия и свободни интерпретации“.
„Защо главният прокурор мълча цяла седмица, вместо да даде дължимите на българското общество пояснения и да избегне дискусията и политизирането на този въпрос, е въпрос, на който аз нямам отговор. Впоследствие аз самият, пазейки „честта на пагона“, както и неговия, и на цялата институция авторитет, опитах да бъда коректен в изказванията си, но това очевидно предизвика политическа, а оттам и медийна реакция спрямо мен, за която аз нямам вина, респективно не желая да нося отговорност„, посочва Сарафов.
Сарафов повдига леко завесата и за израелския експерт, който по думите на Гешев пред БНТ „бил има богато минало и е виждал много повече взривове, отколкото министър Демерджиев“, и ракрива, че е бил доведен от заместника му Ясен Тодоров „по разпореждане на г-н Гешев“.
Този експерт, който според Гешев вътрешният министър трябвало да знае кой, се оказва, че е неизвестен и на шефа на следствието: „Аз не го познавам, нямам информация за неговото име, служебна позиция и експертиза, но изпълнявайки преки указания, с колегите ми дежурни следователи го допуснахме на местопроизшествието, където той се запозна на място с обстоятелствата около взрива, макар и да не беше допуснат до иззетите веществени доказателства, а направи само визуален оглед, след което си тръгна с г-н Тодоров„, посочва заместник-главният прокурор Борислав Сарафов.
Позицията едно към едно:
Провокиран от интервюто на главния прокурор г-н Иван Гешев по БНТ, желая да изразя собствената си гледна точка по някои актуални за обществото въпроси.
Не е моя грешката и аз не желая да нося отговорност за чужди грехове, и в този смисъл казаното от мен, че семейството на г-н Иван Гешев е било в автомобила заедно с него по време на взрива, е провокирано, именно защото той самият в телефонен разговор остави в мен такова впечатление. Всъщност, ако г-н Гешев имаше желание да внесе пояснение и да поправи моята грешка, можеше да го направи още същия ден в свое изявление, с което да внесе необходимата яснота и да преустанови, и избегне манипулациите по темата. Това не беше направено, а мълчанието му даде повод за предизвикване на остра обществена дискусия и свободни интерпретации. Защо главният прокурор мълча цяла седмица, вместо да даде дължимите на българското общество пояснения и да избегне дискусията и политизирането на този въпрос, е въпрос, на който аз нямам отговор. Впоследствие аз самият, пазейки „честта на пагона“, както и неговия, и на цялата институция авторитет, опитах да бъда коректен в изказванията си, но това очевидно предизвика политическа, а оттам и медийна реакция спрямо мен, за която аз нямам вина, респ. не желая да нося отговорност.
Дължа на българското общество още един отговор – за израелския експерт, който посети местопроизшествието в деня на инцидента. Този експерт беше доведен от моя заместник г-н Ясен Тодоров по разпореждане на г-н Гешев. Аз не го познавам, нямам информация за неговото име, служебна позиция и експертиза, но изпълнявайки преки указания, с колегите ми дежурни следователи го допуснахме на местопроизшествието, където той се запозна на място с обстоятелствата около взрива, макар и да не беше допуснат до иззетите веществени доказателства, а направи само визуален оглед, след което си тръгна с г-н Тодоров.
Същевременно искам ясно да изразя, че както аз, така и болшинството мои колеги смятаме, че прокуратурата трябва да излезе от политическия терен, където е нагазила дълбоко и да се върне в естествената си среда – в защита на справедливостта само и единствено в рамките на институционалните й правомощия.
Послепис: Вкупом непротребни станаха
Обществото заслужавава да научи истинатата такава каквато е за взрива, избухнал, за да „убива“ главния. По разпореждането на Гешев, сервилно изпълнено от Ясен Тодоров, външно лице на разследването, независимо от квалификацията му, е присъствало на огледа без законно основание – нито по НПК, нито по ЗСВ. Досега разбрахме, че е давало високи оценки за „майсторите“ на бомбата.
Директорът на НСлС добре познава законите, но е допуснал чуждият експерт на местопрестъплението, след като големият шеф е наредил, а не защото така пише в закона. Самият факт, че истините около т.нар. „атентат“ заизлизаха на час по лъжичка под обществен натиск, е показателен, че всички замесени в опазването на „честта на пагона“ и „личното пространство на главния прокурор“, вкупом непотребни станаха.
Ясно е, че Гешев ще къса ризи, за да остане невинна жертва на тежко покушение, като борец срещу мафия, олигарси и всякакъв калибър от кримиконтингента. Показвал е и, че исканите му оставки от двама правосъдни миинистри не докосват личната му представа за достойнство. От казаното пред БНТ се разбра, че за да разсее неистината за семейството му в автомобила, е означавало да си замълчи.
От една страна е добре, че директорът на НСлС намери сили да проговори. Дали обаче Сарафов си вярва, че ще му позволят независимо и безпристрастно да ръководи разследването на случая , както обеща в предишната си позиция?!
Бихме му препоръчали сам да се пожали от унижението на което може да бъде подложен и да си тръгне от поста – греховете са поделени, въпреки подсказания разрив с гл. прокурор. Освен ако откровенията не са част от план за приспиване на вниманието.
Ние сме от другата страна – знаем, че по високите етажати на обвинението и следствието отдавна не всичко, което се казва заслужва обществено доверие.