Home/Актуално/Нели Куцкова: Ненормално е един главен прокурор да заплашва с „мръсни тайни“ онези, които по закон трябва да вземат решение за поведението му
Нели Куцкова: Ненормално е един главен прокурор да заплашва с „мръсни тайни“ онези, които по закон трябва да вземат решение за поведението му
Нещата изглеждат безогледни и гарнирани с език, който е почти мутренски
Чакат ни много грозни гледки
„Между съдебната и законодателната власт не трябва да има стена, трябва да се контактува, но за законопроекти, проблеми на съдебната система и работни групи. Да се обадиш на народен представител и да питаш – „тази защо предлага да ме уволняват“ – ми се вижда ненормално. Това коментира през седмицата пред bTV съдия Нели Куцкова, бивш председател на ССБ . Поводът бяха думите на Десислава Атанасова, че именно тя е „жената, приятел и политик„, на която Иван Гешев се е обадил да иска обяснение за казаното от Мария Габриел, че ще поиска отстраняването му от поста.
Куцкова коментира и скандалната развръзка по върховете на прокуратурата, при която зам. главният прокурор Сарафов поиска оставката на главния прокурор Иван Гешев и го „даде на прокурор“. Гешев също поиска отстраняване на заместника си, скъса си поисканата оставка от 6-ма прокурори от ПК на ВСС и обеща, че ще си доизкара мандата. След години на пълен застой по делото за пачките и клюлчетата, многозначително спомена „Барселонагейт“ и името на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и се закани, че ще изнесе факти за „голям срам“ за някои членове на ВСС. С днешна дата и двамата са обект на обсъждания и проверки от ВСС, Инспектората и Софийска градска прокуратура.
„Или нищо не говориш, или казваш всичко. Истината ще излезе наяве, но това с нищо не допринася за добрата работа на съдебната система. Аз съм убедена, че хората по ниските инстанции в прокуратурата си вършат всекидневната работа“, коментира Куцкова.
По повод мотивите са оставката и заканите на главния прокурор, съдията посочи: „ Ако става дума само за позорни действия – яли, пили, веселили и изложили – това не е престъпление. Когато един главен прокурор сам признава, че крие срамни тайни – това е един от най-големите ни проблеми. Да заплашваш едни хора, които трябва да вземат решения въз основа на закона, че ще изкараш за тях мръсни тайни – е задълбаване в тинята“, отбеляза тя.
Съдията припомни, че ВСС през 2002 г. също поиска оставката на тогавашния главен прокурор Никола Филчев. Тогава съветът мотивира позицията си с превишаване на правомощия, задържане на разследвания по определени дела, злоупотреба с дисциплинара власт и насаждане на страх в прокуратуата. Филчев не я даде, а по – късно завеща делото „Колеви срещу България“ по което през 2009 г. ЕСПЧ установи, че България няма процедура за независимо разследване на главния прокурор, а властите са пропуснали да разследват версиите за съпричастността му в случая с разстрела на прокурора Николай Колев.
„Когато бях член на ВСС, имаше сериозен натиск върху членовете от парламентарната и от професионалната квота за избора на Никола Филчев. Това не е от вчера, но по-рано беше по-културно и възпитано. Сега нещата са по-безогледни и гарнирани с използване на език, който е почти мутренски“, отбеляза Куцкова.
„Не знам кой кого с какво държи. Ще наблюдаваме много грозни гледки и за съжаление не само ние. Позорът става европейски. Когато нямаш доверие в една държава, това се отразява на чуждестранните инвеститори„, каза съдията.
Законопроектът за механизма за ефективно разследване на главния прокурор, изработен в Министерството на правосъдието, е най-добрият предлаган в рамките на действащата Конституция, заключи бившият председател на Съюза на съдиите.