Главният прокурор Иван Гешев е дал обяснения по проверка на Софийската градска прокуратура за търговия с влияние и нерегламентирано записване на магистрати, политици и леронве на ВСС.
Очакващите го репортери от 9 ч. сутринта не са успели да го засекат нито на влизане, нито на излизане от сградата на бившата специализирана прокуратура. По този повод БНР съобщи, че той е влязъл в сградата от заден вход. Към 12 часа той не бил излязъл от главния вход, където го чакали журналисти, уточни националното радио.
По тази проверка обяснения е дал и Сарафов, както и Йордан Стоев, член на ВСС, за когото Сарафов твърди, че е бил записван.
Очаква се да бъдат снети обяснения и от заместничките на главния прокурор, които според сигнала на Сарафов са били в стаята, в която Гешев казал, че записал над 150 политици, магистрати и представители, с които коментирал искането за отстраняването му. Освен четиримата замecтници, свидетели са били били и въpxoвнитe пpoĸypopи Baня Cтeфaнoвa, Cийĸa Mилeвa и coфийcĸият гpaдcĸи пpoĸypop Илиянa Kиpилoвa. Гешев пуснал запис на разговор с Йopдaн Cтoeв (eдин oт шecтимaтa пoиcĸaли ocвoбoждaвaнeтo мy oт BCC) , който не бил предупреден , че е записван.
Ocвeн, чe e нapyшил Koнcтитyциятa, зaпиcвaйĸи Cтoeв бeз нeгoвo знaниe, тoй e извъpшил и пpecтъплeниe пo чл. 339a oт HK, изпoлзвaйĸи „cпeциaлнo тexничecĸo cpeдcтвo за негласно събиране на информация“, твърди в сигнала си директорът на НСлС.
Другата проверка срещу Гешев е за търговия с влияние заради твърденията му, че са му предлагани посланически постове срещу оставка. Гешев заяви, че след като даде обяснения пред прокурор, ще говори и пред Висшия съдебен съвет. Миналата седмица Гешев обяви на заседанието на ВСС, че излиза в отпуск по лични причини.
От съобщение на прокуратурата се разбира, че срещу Калина Чапкънова и Георги Кузманов, двама от поискалиет оствакат на Гешев, са постъпили сигнали от граждани с твърдения за противоправни действия, без да се дава повече конкретика.
В съобщението на прокуратурата се твърди, че се проверява и „сигнал от гражданин, съдържащ твърдения за пренесени в началото на 2021 г. през границата на страната към чужда държава огромни суми в български левове чрез използване на летателни средства на Държавен авиационен оператор (старо име „Авиоотряд 28“). Не е уточнено срещу кой е този сигнал.
От ВКП казват, че разпространяваните чрез медиите твърдения, че делото „Барселонагейт“ е „на трупчета“ не съответстват на фактическото положение и имат за цел да затруднят работата на ПРБ, да осуетят законосъобразното развитие на досъдебното производство и да обслужат нелегитимни политически интереси.
Също и че се разследват сигнали срещу Бойко Борисов и Мария Габриел. В края на миналата седмица от сдружение БОЕЦ внесоха сигнал срещу Борисов за корупция.
От съобщението на прокуратурата се разбира, че е постъпил „сигнал от сдружение, съдържащ твърдения за използвано общинско жилище в София от бивш член на Европейския парламент – М.Г.“. През 2019 година антикорупционната комисия беше сезиран да провери дали Мария Габриел е ползвала под наем общинско жилище, като месечната наемна цена на жилището е била в размер на 400,00 лева. Договорът е сключен през октомври 2010 г., когато Мария Габриел е била вече евродепутат с 30 000 лв. месечен доход. Комисията прекрати тогава проверката.
С оглед обществената значимост на случаите, по същите се извършват лични проверки от прокурори при Върховна касационна прокуратура. В зависимост от спецификата на казусите и в съответствие със закона ще бъдат извършени всички необходими действия за изясняване на изнесените твърдения, включително и изискване на информация от КПКОНПИ, ДАНС, НАП, МВР, ГДНП, ГДБОП и др. министерства и ведомства.
Главният прокурор Иван Гешев ще направи изявление „по актуални теми“ в 14 часа – един час преди кандидат премиерът на ГЕРБ Мария Габриел да върне на президента Румен Радев мандатът за правителство, съобщиха медиите.