Не успяха да изберат ръководство и работата й остана блокирана
След близо 4-часово обсъждане със 186 гласа „за“ и 32 „против“ парламентът създаде временна комисия за поисканите от главния прокурор имунитети на Бойко Борисов, Даниел Александров и Кирил Петков. В последния момент ДПС внедри в комисията и Димитър Аврамов срещу подкрепа.
До 18 юли комисията трябва да се произнесе по трите казуса дали са налице достатъчно данни за извършени престъпления от общ характер. В нея участват по двама депутати от ПП-ДД, ГЕРБ – СДС, ДПС и Възраждане.
Тя беше създадена по идея на ПП-ДБ с мотива, че трябва парламентът да прецени дали исканията за имунитетите не представляват политическа атака от страна на държавното обвинение. По същата причина още преди месец от ГЕРБ-СДС бяха обявили, че няма да подкрепят свалянето на ничий имунитет, докато Иван Гешев е главен прокурор.
БСП и ИТН отказаха участие в комисията. От „Има такъв народ“ също гласуваха против създаване на комисия. „Перете се един друг, а двамата страхливци е най-добре да си дадат имунитетите веднага“, заяви Тошко Йорданов за Бойко Борисов и Кирил Петков. Борисов не присъстваше на заседанието.
Депутатите не успяха да изберат председател на новата комисия. По-рано Кирил Петков обяви, че „дават“ председателското място на опозицията. Предложи го на „Възраждане“, които го отказаха.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ предложи съпартиеца си Хамид Хамид да оглави временната комисия, но след две гласувания, залата отхвърли кандидатурата му.
Десислава Атанасова от ГЕРБ СДС реагира, че без ръковдство няма кой да свика комисията на заседание. „На практика имунитетите и материалите за свалянето им остават без разглеждане„, каза тя.
В настъпилата суматоха Гуцанов опита да вкара предложението на БСП веднага да започне обсъждане на исканията за сваляне на имунитетите, но бе отрязан от Росен Желязков, че предложението не е включено в седмичната програма на НС.
От ИТН предложиха на ГЕРБ- СДС и „ПП -ДБ „да се съберат с Пеевски на една маса и той да предложи подходящ председател, който да бъде избран.
Росен Желязков обяви, че очаква допълнителни предложения за ръководител на комисията или механизъм за свикването й на заседание.
Едни от най-често споменавани думи по време на дебата бяха „прокурорска бухалка“, „изпиране“ и „избелване“ на имунитети.
Корнелия Нинова: Два клана се бият кой да овладее държавата
Лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, е парламентарната ѝ група ще гласува против създаването на такава комисия и няма да излъчат участници в нея: „Намираме я за скривалище на заподозрени в престъпление, за пазене – взаимно, между ПП-ДБ и ГЕРБ от един прозрачен и справедлив процес. Много е интересен аргументът, че прокуратурата развявала бухалка. Все пак да припомним, че не прокуратурата произнася присъди, а съдът. А реформа в съда не предстои. Реформата, която се гони е тази в прокуратурата„.
Два клана в мафията се сбиха кой да овладее държавата! Операция Чисти ръце трябва да продължи докрай. Тези, които арестуваха Борисов, днес му пазят имунитета – това е шок!“ , обобщи Нинова.
Тошко Йорданов за“европейска врътка“
От ИТН бяха не по-малко „жалостиви“: „В момента, колеги, наблюдаваме това, което тези незаслужаващи уважение представители на ПП и ДБ изприказваха на оня прословут запис как Христо Иванов измислил „европейска врътка“, така че имунитетът на Бойко Борисов и Кирил Петков да бъде пазен 6 месеца…Това е неморално. Ако тези двамата – Кирил и Бойко, се чувстваха невинни, какъв е проблемът да отидат в съда и да си защитят невинността и да докажат, че са прави. Те явно се чувстват виновни, без да броим, че са страхливци и двамата, защото това е страхливо поведение“, заяви председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов.
В типичен стил Йорданов допълни: „Борисов и Петков не са мъже, би било добре и двамата да бъдат основна атракция на прайда“, препоръча той. По-късно нарече Кирил Петков „национален предател“ и светкавично бе наказан от председателя на НС Росен Желязков.
От „Възраждане“ обявиха, че тримата депутати трябва сами да се откажат от защитата си. Националистите напомниха, че на техни съпартийци, включително на лидера им Костадин Костадинов, са били поискани имунитетите и тогава никой не е предложил създаването на такава комисия.
Зам.-шефът на партията Цончо Ганев обаче разви теория от която излезе, че комисия трябва да се направи, иначе тримата щели да запазят имунитетите си.
Кирил Петков за прокурорската бухалка
Решението за създаване на обща временна комисия, е свързано с идеята тя да работи в кратък срок, заяви Кирил Петков. Потвърди, че преди решението на комисията, сам ще се откаже от имунитета си.
„Това, което видяхме, е, че прокуратурата използва своята власт и като политическа бухалка. До 18 юли да се вземат решения, да се вкара цялата документация от прокуратурата в Народното събрание, да се освети, че се използват прокурорите като политически бухалки, и аз лично преди комисията да вземе решение, ще подам своя имунитет, за да покажа пък, че тази комисия по никакъв начин не се използва като чадър„.
Зам.председателят на НС Никола Минчев напомни, че за имунитета на Елена Йончева Европейският парламент се е произнесъл 2,5 г. след внасянето на искането, а преди това разглеждането му е минало през правна комисия. И това не беше скривалище за имунитети, каза той.
Христо Иванов: Плодовете на отровното дърво са отровни
Има два принципа, които се използват в международната юриспруденция. Единият принцип гласи, че плодовете на отровното дърво са отровни, тоест когато институциите, които трябва а дават правосъдие са отровени, те не могат да произведат истинско правосъдие. Това е случаят с нашата прокуратура, отбеляза Христо Иванов. Другият принцип, е че когато правосъдието се движи по време съобразено с политическа конюнктура, няма истинско правосъдие.
Дали някой от политическите лица ще бъде „избелен“ или не, зависи от много фактори и нека да изчакаме да се произнесе съдът. Въпросът е да „избелим“ прокуратурата, каза той. Въпросът е да се стигне до истината и за „Барселонагейт“ и за останалите казуси, които настояваме да бъдат разгледани. Но при липса на съмнение в обективността на действата на държавното обвинение. Защото ако дървото е отровно и плодът ще бъде отровен и няма да има истинско правосъдие, акцентира той.
Дълго време прокуратурата си затваряше очите, а сега изведнъж се сети за тях (делата)при много ясно произнасяне на главния прокурор – досега тези хора ми бяха приятели, и тези дела не се движеха, оттук нататък те за мен са обекти на процесуално въздействие и задвижваме делата на трупчета.
Въпросът е прокуратурата да дойде тук и да обясни как така прогледна изведнъж. Тези имунитети не съществат в полза на депутатите, те са в полза на парламента като институция, за да не става той обект на въздействие или на рекет“, обобщи съпредседателят на „ДБ“.
По-късно в кулоарите на Народното събрание Христо Иванов каза, че предпочита фигурата на главния прокурор да не бъде премахната. „Това, за което говорим, е обезсилването на тази фигура – премахването на властовите инструменти, които са свързани с нея, а не толкова нейното премахване като такава. Макар че да, в някакъв идеален свят, премахването на фигурата би било възможен политически компромис“.