В петък работата на НС започна с декларации от парламентарната трибуна на „Продължаваме промяната – Демократична България“ след указа на президента за окончателното остраняване на главния прокурор Иван Гешев.
Иван Гешев беше отстранен в резултат на продължаващо две години усилие за разграждане на авторитарния тоталитарен модел на прокуратурата, заяви Христо Иванов: „Българското гражданско общество показа, че то няма да търпи на главата си безконтролна, дебелашка, арогантна , безотчетна власт. И българските политици с различна степен на искреност, с желание и дълбочина на това желание бяха принудени да се адаптират към тази реалност. Въпросът оттук нататък е дали ние ще можем да превърнем това положение в трайна институционална реалност, която изключва по-нататък използването на българското правосъдие като бухалка, като инструмент за политическо влияние, за политически инжинеринг“.
Той представи част от промените, които коалицията ще предложи като законодателна програма. Сред тях на първо място са промени в Конституцията, а целта е: „Максимално, в рамките на това, което може да се случи в рамките на обикновено Народно събрание да ограничим властта, безоконтролността и липсата на отчетност на главния прокурор. Ние трябва да разделим в максимална степен ВСС на две, така че съдийският кадрови орган да отговаря на международните стандарти за съдийско самоуправление, без това да означава в него да няма представители на обществото, но те не трябва да са мнозинство„.
Новият състав на ВСС трябва да бъде определен след структурна промяна, заяви още Иванов. „Има скептични оценки, които казват, че тези, които си го избраха, го освободиха по същия начин, по който си го избраха в една процедура, която остави съмнения, на основания, които изобщо не бяха най-сериозните. А преди това имаше много по-сериозни, че човекът въобще не е подходящ за поста„, каза Христо Иванов.
До отстраняването на Иван Гешев се стигна след натиск от гражданското общество, предвид протестите от 2020 г. с искане за оставката, освен на кабинета на Бойко Борисов и на Иван Гешев (повод за това искане стана т. нар. нахлуване в президентството), напомни той.
„Нека да не забравяме, че Иван Гешев започна да прави своите разкрития, когато разбра, че политически вече няма бъдеще. Че ще му се ограничават правата. Той не беше просто махнат. Това се случи като резултат на продължаващо две години усилие за разграждане на авторитарния модел на прокуратурата“, каза още Христо Иванов. Припомни, че до отстраняването на Иван Гешев се стигна и след закриването на специализираните съдилища, отнемането на бюрото за защита на свидетелите от главния прокурор“.
Наскоро с промените в Наказателнопроццесуалния кодекс и Закона за съдебната власт бе въведен механиъм за разследване на главния прокурор, а по препоръка на европейските институции бе намалено и мнозинството, необходимо за отстраняването на главиня прокурор – от 17 на 13 гласа.
В отговор на декларацията лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ се обърна към председателя на парламента Росен Желязков:
„Да им напомните, че последните година и половина-две само говорят, а ние от ДПС година и половина ги чакаме – освен говорене – да влязат и на терена на действията“.