Фундамент на правовата държава е спазването на принципа за разделение на властите. Това посочва изпълняващият длъжността главен прокурор Борислав Сарафов в позиция, изпратена до БТА.
„Гаранция за устоите на демократичното общество е ненамесата на законодателната и изпълнителната власт в дейността и функционирането на съдебната власт“, пише Сарафов.
„Всички участници в политическия процес, осъществяващи функции на държавно управление, извън съдебната система, следва стриктно да съблюдават духа и буквата на Конституцията на Република България и да се въздържат от намеса, изразяваща се в пряко въздействие или внушения, които накърняват устоите на правовата държава“, допълва и. ф. главен прокурор.
Според Сарафов призивите за реформи в съдебната система следва да намерят реализация чрез „законодателство и решения в рамките на компетенциите, за да се възстанови нарушеният баланс между властите в интерес на обществото.“
В петък Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) избра за временно изпълняващ длъжността на главен прокурор Борислав Сарафов, който до този момент беше заместник главен прокурор и директор на Националната следствена служба. Той ще изпълнява функциите до избора на нов главен прокурор от Пленума на ВСС.
Изборът не бе приет еднозначно и предизвика критики, а от ПП – ДБ призоваха Сарафов да се оттегли.
Прибързаният избор на Борислав Сарафов от Висшия съдебен съвет за изпълняващ длъжността главен прокурор е обречен на неуспех поради липсата на обществено доверие. Дори да има искрено желание да бъде част от промяната в съдебната система, както често се случва в моменти на преход, той носи споделена отговорност с Иван Гешев и е скандално да го наследи.
Това заяви в интервю за “Дарик радио” съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов. “Най-силното, което може да направи Сарафов за връщането на доверието в съдебната власт е да намери начин да се отдръпне. Може да смени заместниците си, така че ВСС да може да избира измежду други възможни временни изпълняващи длъжността главен прокурор, а не измежду такива от екипа на Гешев. Това е най-силният начин, ако целта му е да произведе обществено доверие”, каза Иванов.
Другата опция пред Сарафов – да се опре на задкулисни фактори, които да му обещават подкрепа, за да изпълни една или друга задача, води директно към превръщането му в следващо издание на Гешев, смята Иванов. “Само че вървежът по този път няма да отнеме 3 години, а ще бъде много по-кратък, защото обществената нетърпимост е огромна. Не можеш да бъдеш реформатор, не можеш да бъдеш двигател на промяна, без да имаш от самото начало обществено доверие„.
Според него отстраняването на Иван Гешев е изцяло заслуга на общественото мнение. Задкулисието и партиите, които го бранеха, са разбрали, че цената Гешев да остане на поста си
е твърде висока и това е задвижило поредицата от събития, довели до отстраняването на главния прокурор. Което пък е сигнал към задкулисни политици и към цялата съдебна
номенклатура, че не могат да продължат така, че в тази страна има граждани и те няма да търпят това, заяви Хр.Иванов.