Със заповед на изпълняващия функциите главен прокурор на Република България Борислав Сарафов се закрива Експертният съвет към главния прокурор.
Съветът бе cъздaдeн на 14 юни 2020 г. със заповед на Иван Гешев, а идeятa бе мoтивиpaнa “ c ĸoнcтитyциoннитe пpaвoмoщия нa глaвния пpoĸypop зa мeтoдичecĸo pъĸoвoдcтвo въpxy дeйнocттa нa вcичĸи пpoĸypopи и следователи.
Toгaвa бe oбявeнo, чe в Eĸcпepтния cъвeт yчacтвaт двaмa бивши глaвни пpoĸypopи – пpoф. д.ю.н. Bacил Mpъчĸoв и пpoф. д-p. Hиĸoлa Филчeв.
Oщe нa 26 мaй с.г. , cлeд ĸaтo бe oбявявeн cъcтaвът нa cъвeтa, пpoф. Васил Мръчков се oттeгли oт нeгo.
Cпopeд нaблюдaтeли, вĸлючвaнeтo нa проф. Mpъчĸoв в Eĸcпepтния cъвeт трябваше дa лeгитимиpa yчacтиeтo в нeгo нa Hиĸoлa Филчeв, извecтeн ĸaтo eдин oт гoлeмитe пoддpъжници нa Гeшeв зa пocтa. Филчев бе главният прокурор завещал казусът „Колев“, по който през 2009 г. във връзка с убийството на прокурора Николай Колев, ЕСПЧ обяви, че България не разполага с механизъм за независимо разследаване на главния прокурор.
Пълният списък на първоначално обявените участници в съвета тук
Междувременно стана ясно, че Сарафов е освободил Сийка Милева като говорител на главния прокурор. „Не съм получила офциално заповед, но е нормално да бъде освободена като говорител на главния прокурор, след като той е сменен„, заявява тя, цитирана от агенция „Фокус“. Очаква се това да се случи официално в утрешния ден.
ПРБ съобщи още, че и.ф. главвния прокурор е поискал информация от министъра на вътрешните работи Калин Стоянов за всички случаи на „прекомерно и неоснователно ангажиране на ресурс на министерството по искане на прокуратурата за охрана на лица по реда на НПК“.
Повод за искането е оповестена публично информация от служебния министър на вътрешните работи Иван Демерджиев за такива случаи, както и необходимостта от оптимизиране на взаимодействието между прокуратурата и МВР в тази област.
В писмото си Сарафов посочва, че въз основа на информацията, която МВР предостави, незабавно ще се извърши преглед и обоснована преценка на необходимостта от охрана и нейната продължителност спрямо лицата, на които е възложена по всяко конкретно наказателно производство.
Предполага се, че сред необосновано защитените може да се окаже Любена Павлова, бившата съпруга на Петьо Еврото, която пред АКФ обяви, че търсеният за изнудване от властите нейн бивш съпруг и Борислав Сарафов са били близки приятели. Разпространените снимки на двамата от „Осемте джуджета“ загатваха това.
В началото на юни Демерджиев заяви, че общо 18 патрула са ангажирани с охраната на тези хора. „Аз дълбоко се съмнявам всички тези лица да имат нужда от такава охрана, но подчертавам, че всяко от тези лица се охранява по-добре, отколкото аз лично се охранявам като министър на вътрешните работи. Прокуратурата ни възлага охраната на застрашени лица, като прокурорът, който го възлага, трудно може да прецени степента на заплаха, типа охрана. Многократно съм поставял проблемът пред прокуратурата. Има други структури, които могат да ги охраняват – Националната служба за охрана (НСО), например„, каза той.