Депутатите приеха на първо четене законопроектът на ГЕРБ-СДС за противодействие на корупцията, предаде репортер на „Фокус“. Законопроектът бе подкрепен със 142 гласа „за“, 12 гласуваха „против“, 60 се въздържаха. Гласуването мина с гласовете на ГЕРБ (63 гласа, от които един е бил въздържал се), „ПП-ДБ“ (58, от които 54 – „за“, един против и трима въздържали се), ДПС (26 гласа „за“). Въздържали се бяха от БСП и „Възраждане“ (60 гласа), а ИТН – против.
Законопроектът на Министерски съвет за противодействие на корупцията сред лица, заемащи висши публични длъжности бе отхвърлен с 47 гласа „за“, 57 „против“ и 107 с „въздържал се“. Отхвърлен бе и законопроектът на Кирил Петков и група народни представители за противодействие на корупцията с 60 гласа „за“, 38 „против“ и 57 с „въздържал се“.
Проектът предвижда разделянето на КПКОНПИ на два органа – Комисия за отнемане на незаконно придобитото имущество и Комисия за противодействие на корупцията. В комисията се предвижда да влизат 7 членове, които да имат мандат седем години. Според проекта на ГЕРБ парламентът ще избира шестима членове, а един ще бъде избиран от президента. Председателят ще се сменя на ротационен принцип всяка година – това предложи най-напред Крум Зарков в проекта за нова антикорупционна комисия. Въвежда се нова фигура – на разследващи инспектори, които ще работят по корупционни престъпления. Те трябва да имат минимум 10 години юридически стаж.
Комисията трябва да събира данни за националните антикорупционни мерки. Тя трябва да анализира и посочва рискови зони за корупция. Анализите на комисията трябва да се представят на разследващите органи, които да се произнасят в рамките на месец.
Това е трети поред парламент, който опита да реформира антикорупционната комисия. Досега ГЕРБ твърдеше, че не приема предложенията на Зарков и „Продължаваме промяната“, защото смяташе за противоконституционно да се вменят разследващи функции на антикорупционната комисия, но последно заимства и предложи точно тези промени.
Антикорупционната комисия беше създадена в настоящия си вид при управлението на Бойко Борисов, а партията наложи последователно Пламен Георгиев и Сотир Цацаров за нейни председатели. Цацаров подаде оставка от 1 март м.г., която бе приета eдинoдyшнo от депутатите.
От ИТН видяха в законопроекта опит за създаване на политическа бухалка. Тошко Йорданов заяви, че: „Този закон за промяна на КПКОНПИ започна по времето на кабинета „Петков“. Тогава ПП нямаха никакви лостове и се страхуваха, че всички бухалки са в ръцете на ГЕРБ, да си имат собствена бухалка. Ние смятахме, че тези промени трябва да се правят внимателно, защото бухалква в ръцете на Кирил Петков не е по-различна от бухалка на Борисов„, заяви Йорданов.
От ГЕРБ-СДС обявиха, че този законопроект няма как да създаде бухалка, защото въвежда ротационен принцип в самата комисия.
Според Никола Минчев дали това комисията ще се превърне в бухалка, или не ще покажат резултатите й: „Смятам, че най-доборото, което може да направим, е да изпратим комисията в миналото и да създадем два отделни органа, както беше преди това – антикорупционен орган и орган за изземане на незаконно придобитото имущество„.