Последни новини
Home / Законът / Правната комисия бламира изслушването на правосъдния министър Атанас Славов

Правната комисия бламира изслушването на правосъдния министър Атанас Славов

Defakto.bg
Атанас Славов, правосъден министър

По предложение на Десислава Атанасова (ГЕРБ – СДС) правната комисия на парламента бламира изслушването на министъра на правосъдието Атанас Славов за избора на и.ф. главен прокурор и процедурите във Висшия съдебен съвет. Стигна се до невероятна  ситуация,  след като отхвърли на два пъти дневния си ред , комисията да бъде принудена да закрие заседанието. Това стана с гласовете на ГЕРБ, „Възраждане“ и ДПС, които гласуваха „въздържал се“. Отпадна и точката за разглеждане на изменения в Наказателния кодекс.

По този начин падна възможността поканеният за  изслушване министър да говори пред правниците  за избора на изпълняващия функциите главен прокурор.   Йордан Караджов от ИТН зави, че такова поведение на членовете на комисията е „най-малко неучтиво“. „Сякаш не толкова не искаме министъра, а не искаме да чуем какво ще ни каже„, заяви Караджов.

Славов каза  депутатите да не го жалят и припомни, че той е министър на правосъдието в парламентарна република и трябва да се отзовава винаги, когато е повикан от депутатите. Очаква се той да говори пред парламента по въпросите за избора и.ф. главен прокурор, както и за предложената процедура от Прокурорската колегия на ВСС за избор на нов главен прокурор.

Фактът, че до седмица – две ще имаме внесен проект в Народното събрание за промени в Конституцията, който да се отнася и до главния прокурор – неговите функции и място в съдебната власт, не виждам никакво основание да стартира една такава процедура, която би трябвало да завърши месец октомври. Дотогава трябва да имаме ново устройство на съдебната власт“, заяви Славов пред журналисти.

Според него  ВСС  няма достатъчна легитимност да извършва такива важни назначения.  Министърът  заяви, че предстои утре Пленумът на ВСС да прецени дали да обсъди темата за избора на изпълняващия функциите главен прокурор. Той изрази надежда членовете на съвета да обсъдят по същество и да се произнесат по взетото решение от Прокурорската колегия. Легитимният орган да избере и.ф. главен прокурор е Пленумът, а не колегията, смята Славов.

Не виждам никакво основание за стартиране на процедура за избор на нов главен прокурор, заяви министърът.  Според него седемдневният срок, определен в Закона за съдебната власт (ЗСВ) за започване на избор след освобождаването на главния прокурор, е инструктивен, а не задължителен.

 Бих призовал за институционален аскетизъм, един вид въздържание от вземане на такива решения, когато няма достатъчно доверие и легитимност в действията на органа”, добави той.

Пленумът, ако счете, че той е легитимният орган, той следва да проведе процедурата и да вземе решението. Ако имаме некомпетентен орган, взел решение, то е нищожно, не може и не следва да породи правно действие“, коментира още министърът.

Славов  добави, че ако Пленумът на ВСС не вземе решение в този смисъл, то той ще обжалва избора на Борислав Сарафов пред Върховния административен съд.

About De Fakto

Проверете също

Павлина Панова, председател на КС: Преди да решим делото за изборите, КС няма да се произнася по други искания

Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела.  Това заяви съдия …

Мария Павлова сдаде властта в Министерство на правосъдието на новия министър Георги Георгиев

Мария Павлова предаде ключа от касата за държавния печат на своя наследник на поста министър …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.