Дискусията, която проведе във ВСС трябваше да се направи преди евентуалното заседание на прокурорската колегия, която извърши избора на временно изпълняващия длъжността главен прокурор. Беше необходимо да се определи кой е компетентният орган, който да посочи временния заместник на главния прокурор – ВСС или прокурорската колегия. Това заяви пред БНТ конституционният съдия проф. Янаки Стоилов.
„След като този състав на ВСС успя да освободи главния прокурор, сега може да претендира, че е в правото си да открие процедура за нов главен прокурор. Наистина мандатът на ВСС е изтекъл, но той упражнява същите правомощия каквито би имал и новоизбран ВСС“, каза проф. Стоилов.
Според него, главният прокурор понесе най-тежката отговорност за превратно упражняване на свободата на словото. В предишните искания за освобождаването му освен мотивът за накърняване на престижа на прокуратурата имаше още по -значители основания за нарушения на служебните му правомощия.
Бившият правосъден министър припомни, че когато се е приемаше Конституцията през 1991 г, Великото народно събрание беше избрано с 90% подкрепа от българските граждани, които имат това право, а сега те са 40%. Доверието към парламента и неговото качество бяха неимоверно високи, сега то варира около 10-12 %, каза Стоилов.
Той определи неясноните около реформите, загатвани от управляващите, като намерения, започнали за съдебна реформа, после за конституционна реформа, за да стигнем до това, че се прави реформа даже не на прокуратурата, а на главния прокурор. Е, това ли е големият принос за преодоляване на проблемите в съдебната система, попита той.
„Тези хора, които спорят кой е отпред и кой отзад в управлението, какво ни предлагат? Не се поставят истинските въпроси. Да се контролира фигурата на главния прокурор – това ли е големият принос, за да се преодолеят големите проблеми на съдебната система„, попита той.
Стоилов коментира една от идеите за конституционнни промени за отделянето на съдии и прокурорите в отделни съвети. “ Ако в момента имаше отделен съвет на прокурорите, нямаше да има дори дискусия кой да предлага и кой да избира временно изпълняващия функците на гл.прокурор„, посочи Стоилов.
Излиза, че управляващите в НС се оплакват сега от нещо, което искат да въведат на конституционно ниво„, обобщи той. Озадачен съм, че не се виждат практически резултати от нещо, което е налице, за да продължава да се говори за някаква хипотетична конституционна реформа, изрази недоумение професорът.
Това което ще се случи, е, че при превес на прокурорите в бъдещия прокурорски съвет, те ще изберат свой себеподобен“, каза Стоилов.
Професорът подчерата, че : „Конституцията е обществен договор, той не е между партиите, а между гражданите. Питам къде са гражданите в този процес? Къде са конституционалистите и магистратите?
Това са твърде сериозни неща, за да се преследва конюнктурно кой днес, кой утре ще определя удобните лица. Въпросът не е просто да се наприви нещо по-добро от всичко това, което наблюдаваме в момента“, заключи проф. Стоилов.