Последни новини
Home / Актуално / Оправдан по делото за ЦКБ осъди прокуратурата да му плати близо 170 000 лева за 20 – годишно незаконно преследване

Оправдан по делото за ЦКБ осъди прокуратурата да му плати близо 170 000 лева за 20 – годишно незаконно преследване

Defakto.bg
Заради 20 – годишното наказателно преследване,  той заведе дело по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) и поиска да бъде обезщетен със 100 000 лева за неимуществени вреди и с близо 70 000 лева за адвокатските хонорари, които е плащал през годините.  Най-напред СГС определи  обезщетение за неимуществените вреди на Кършутски от 50  000 лева, заради тежкото обвинение, продължителността на делото от 21 години и логичните притеснения за всеки обвиняем. Този размер бе потвърден от АС – София заедно с адвокатските разноски.  Пред ВКС Кършутски постави въпроса за справедливостта на определеното обезщетение  за морални вреди, настоя за отмяна на въззвивния  акт и поиска искът му да бъде уважен в пълен размер. Кършутски бе  привлечен като обвиняем още през 1999 г., а делото влезе  в съда за пръв път през 2001 г., но бе върнато на прокуратурата. Новият обвинителен акт е внесен отново в градския съд през 2004 г., като според обвинението Кършутски, като дилър в ЦКБ е участвал в присвояване на близо 400 000 лева от банката.
 Делото само на първа инстанция продължи повече от 9 години, докато през 2013 г. съдия Петя Крънчева оправда всички подсъдими, а процесът приключи окончателно през 2018 г., когато след второ разглеждане Върховният касационен съд остави в сила оправдателната присъда.
     
 Върховните съдии приемат, че въззивният съд не е оценил правилно отражението на 20 -годишното наказателно производство върху живота на Кършутски: 
 – Не е оценено въздействието върху личността на следните обстоятелства: Ищецът е търпял различни по вид ограничения в резултат на образуваното срещу него наказателно производство. Била му е наложена мярка – забрана за напускане на страната, която според свидетеля К. го е възпрепятствал да осъществи съществуваща възможност за трудова реализация в Англия.   Доколкото предмет на наказателното дело е обвинение за извършено деяние, с което са причинени вреди на „ЦКБ“ АД в размер на 387 900 000 недоминирани лева, равностойни на 6 000 000 щатски долара, към момента на настъпване на вредите, срещу  Кършутски  е предявен граждански иск в посочения значителен размер, а СГС, като обезпечение на същия иск е наложил възбрана върху собствената му ½ ид.ч. от имот, който той не е могъл да ползва 20 г. заради прдължителността на наказателното производство.
  – Не е отчетен фактът, че обвиненото лице е било оправдано през 2013 г. , но производството е продължило до 2018 г. заради подаването на протести от страна на Прокуратурата.
   – Не е съобразено, че воденото наказателно производство е оказало въздействие върху личния, семейния и професионалния живот на незаконно обвиненото лице. 
Установено е, че  посещенията в следствието са оказвали изключително отрицателно въздействие върху ищеца.  Съпругата му  свидетелства, че той непрекъснато е очаквал да бъде задържан, след като при едно от посещенията му, съответните органи са му показали постановление за налагане на мярка за неотклонение „задържане под стража“.  Независимо, че не е задължан, той е живеел със страха,че това може да се  случи.   Той споделял, че не иска деца, защото ако  се окаже в затвора няма да може да ги отглежда. Получавал е паник атаки, пиел е билки, успокоителни, ослабнал е с около 20 килограма, губел е равновесие /често е падал/, не е могъл да спи нормално.
Заради воденото срещу него производство е изпитвал постоянен срам. Отказвал е да контактува с роднини, близки, познати. „Тези негативи той е търпял в продължение на близо двадесет години, а за човек, който понастоящем е на 54 години, този период е съизмерим с половината му съзнателен живот. Независимо, че не е установено настъпило психическо или физическо заболяване с траен характер, е безспорно, че в резултат на воденото производство, незаконно обвиненото лице е било в психическо състояние, изискващо медицинска помощ, консултации и прием на медикаменти за период от около година и половин„.
Периодът 1999г-2018 г., пресметнат като възраст на ищеца, са неговите 30г.- 48г., които по принцип са решаващи за изграждане на стабилно семейство, кариера и бъдеще, а за ищеца е следвало да бъдат преживени със страх от неоснователно осъждане, постоянно безпокойство и несигурност, заключават съдиите.
Решаващо  значение има обстоятелството, че воденото наказателно производство е по обвинение, което е във връзка с упражняваната от него професионална дейност и докато то е било висящо – не само се е отразило на възможността за професионална кариера, но и е възпрепятствало въобще възможностите за реализация. Този извод не се променя от факта, че е намерил, след 2007г., работа във финансовата сфера, защото висящото производство неизбежно е ограничавало възможните перспективи за реализация.
 
Обезщетението
Като съобразяват доказаните факти и обстоятелтва,  върховните съдии увеличават с 40 000 лв. дължимото обзещетение за неимуществени вреди, като им определя общ  размер на  90 000 лв., с аргумента, че те значително надвишават обичайните за подобни случаи. Обезщетението се дължи заедно с лихвите.
Съдът приема още, че размерът на адвокатското възваграждение не следва да се намалява, както  иска прокуратарута, “ защото с оглед обема на делото, възнаграждението не може да се определи като прекомерно, пред вид конкретната фактическа и правна сложност на спора“. 
Така прокуратурата трябва да плати и 69 600 лева на Кършутски за имуществени вреди от направените от него разходи за адвокати.  Присъдени са му и  5 850лв.за разноски по делото.
Обезщетението, което прокуратурата е осъдена да плати и разноските по делото, надхвърлят 166 000 лева. 
Още осъждания 
Това е поредно дело по ЗОДОВ, което оправдан по делото за ЦКБ води срещу прокуратурата. През 2022 г. ВКС  отмени решение на Пловдивския апелативен съд,  с което на  Ирина Михайлова, заместник-главният счетоводител Мария Димова, бе определено обезщетение от  80 000 лв. за моралин вреди.  Преди това  Пловдивският окръжен съд бе присъдил на ищцата 15 000 лв., и  отхвърлил иска до пълния предявен размер от 200 000 лв.  Пловдивският апелативен съд е увеличил обезщетението за неимуществени вреди на 80 000 лв, а  ВКС  „свали“ увеличеният размер и обезщететинето за неимуществени  вреди окончателно остана 50 000 лв. заедно с присъдени разноски съразмерно на отхвърлената част от касационната жалба в размер на 5 881,25 лв.
Преди 3 години подсъдимата и оправдана в процеса Мария Димова осъди държавното обвинение да ѝ плати обезщетение от 50 000 лева. И друг подсъдим по делото – Димитър Димитров-Митьо Шашмата спечели дело за обезщетение. Той беше поискал 200 000 лева, но СГС му присъди само 2000 лева, защото прие, че не е понесъл в пълна степен вредите от подобно дело, тъй като от съвсем млад страда от биполярно афективно разстройство (известно в миналото като циклофрения). След това обаче апелативният съд увеличи размера на обезщетението до 13 000 лева.
 
Искът на друг участник по делото Валентин Минев чака окончателно решение във ВКС.   С аргумента, че “ обезвредата за неимуществени вреди има само заместващ характер и не следва да има обогатяващ ефект“ съдът  намали с 20 000 обезщетението от 50 000 , определно от СГС.  САС определи, че   обезщетението, което  му се дължи е от  30 000 лева  за претърпените неимуществени вреди.  Манев претендираше 150 000 лв. за морални вреди. 
Майкъл Чорни

Аферата „Чорни“

 
 Аферата с източването на 6 млн. долара на бизнесмена Майкъл Чорни от сметки на ЦКБ през 1996 година приключи с оправдателни присъди за всички подсъдими за  мистериозното изчезване на парите от кореспондентска сметка на Централна кооперативна банка (ЦКБ) . Според обвинителния акт, използвайки ЦКБ, Павел Тренев и Димитър Димитров са получили от април до май 1995 г. общо 6 млн. долара от „Блонд инвестмънт корпорейшън“, собственост на Майкъл Чорни и Джоузеф Карам. Майкъл Чорни бе превел парите на два транша от по 3 млн. долара на 28 април и на 3 май 1995 г. по сметка на Централна кооперативна банка в Сюис банк корпорейшън в Ню Йорк. Разследването бе установило, че половината пари са влезли в Българска земеделска и промишлена банка и фирми от кръга „Орион“.

Павел Тренев

По делото подсъдими бяха девет  души. Основният подсъдим – Павел Тренев, наричан още “дилърът на кръга “Орион”, беше оправдан изцяло поради липса на доказателства, както и заради несъставомерност на повдигнатото му обвинение.

Тренев бе обвинен в качеството му на длъжностно лице на ЦКБ, какъвто той не е бил. За съда остава неясна конструкцията на обвинението по събраните от прокуратурата факти по него.  Остана загадка как Тренев е разпоредил изтеглянето на парите на Чорни и обмяната им в стари левове, след като той не е бил упълномощен нито от руския бизнесмен, нито е имал правомощия като представляващ банката, за какъвто е посочен в обвинителния акт.

Заради проточилия се процес отпаднаха обвиненията на основните подсъдими Павел Тренев и Димитър Димитров-Шашмата  заради изтекла давност. Това бяха и единствените обвинения, по които можеше да им бъде търсена отговорност – за присвояване в особено големи размери. Оправдателнии присъди чуха Траян Кършутски, който е бил валутен дилър в ЦКБ по това време, Ирина Михайлова, Валентин Минев, изпълнителният директор на ЦКБ тогава – Георги Георгиев, главният счетоводител и заместника му – Теменужка Галова и Мария Димова, и Катерина Заркова.За съжаление девет години трябваше да се сблъскате с тази сага. В крайна сметка истината възтържествува“, каза на подсъдимите съдия Крънчева, която през 2013 г. произнесе оправдателните присъди.

България  плати парите на ощетения бизнесмен, който междувременно и по друг повод беше обявен за нежелан тук.

About De Fakto

Проверете също

Ново начало и в Софийския градски съд. Конкурсът за председател на съда изглежда предрешен*

Галина Гергинова, *Съдебни репортажи Напрежението около избора на главен прокурор и политическите опити за ограничаване …

Ивайло Иванов напусна кабинета на министъра на вътрешните работи Даниел Митов

Ивайло Иванов вече не е началник на кабинета на министъра на вътрешните работи Даниел Митов, след …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.