Правната комисия подкрепи ветото на президента върху поправките в Закона за съдебната власт, които предвидиха обособяването на директора на Националната следствена служба и следствените отдели към прокуратурите в самостоятелни органи. С 7 гласа „за“ и 8 въздържали се, депутатие решиха да не предлагат на НС повторно приемане на закона, върху който е наложено вето. В мотивите си държавният глава подчерта, че без убедителни аргументи Народното събрание ревизира ангажимента, който България е поела пред Европейския съюз.
Проф. Емилия Друмева и д-р Иванка Иванова от правния екип на президентството разясниха причините за отлагателното вето, като обърнаха внимание на неспазената процедура за приемане на законите на две четения, липсата мотиви и финансова обосновка по приемането на законопроекта, както и липсата на промени в НПК, които функционално да подкрепят обявената самостоятелност на следствените органи. Друмева напомни, че следователите бяха запазени в съдебната власт като магистрати при голямата им трансформация в структурата на прокуратурата през 2009 г.
Надежда Йорданова (ДБ) и Стою Стоев (ПП) обявиха, че ще подкрепят ветото на държавния глава, защото то покрива 90% от казаното от тях в пленарна зала. Йорданова напомни, че със законопроекта бе гласувано и едно „противоконституционно“ дисциплинарно наказание – „лишаване от право на юридическа професия“.
Радослав Чолаков обяви, че ГЕРБ – СДС ще се въздържи, но дискусията за мястото на следствието трябва да продължи.
Хамид Хамид заяви, че ДПС приема аргументите на президента. Според него детайлно изчистване на въпроса за мястото на следствието в съдебната власт, може да се потърси на конституционно ниво.
„Трябва да признаем, че приемането на този закон беше прибързано“, посочи Бойко Рашков от „Продължаваме промяната – Демократична България“. Изненадващо и от „Възраждане“, по чието предложение НС гласува отделяне на следствието от прокуратурата, се съгласиха, че е необходимо допълнително обсъждане на промените.
Н о2 юни вoйнaтa пo въpxoвeтe нa пpoĸypaтypaтa ( Гeшeв – Capaфoв) изнeнaдвaщo ce пpeнece в Hapoднoтo cъбpaниe пpи втopoтo чeтeнe нa зaĸoнoпpoeĸтa нa Зaĸoнa зa cъдeбнaтa влacт на служебното правитество. Тогава набързо между правителствените текстове бе прието, че HCлC няма да е на пряко пoдчинeние нa Глaвния прокурор, а и изборът на директора на HCлC бе изравен c пpoцeдypaтa за глaвния пpoĸypop и пpeдceдaтeлитe нa BKC и BAC.
Тези и още много поправки бяха извършени с подкрепата на ГЕРБ и ДПС, без законопроектът на Възраждане да е одобрен за второ четене от правна комисия.
Правната комисия прие също на второ четене и промени в Закона за защита от домашно насилие. Преди народните представители да обсъдят текстовете по същество, Татяна Камбурова, пострадала от домашно насилие, ги призова да загърбят партийните различия и да вземат решения със сърцата си:
„Но най-важното сега – незабавното вземане на мерки и животоспасяващи. Апелът ми не е прищявка, той не е реваншизъм. Апелът ми е борба за живот, дори с молба за живот“.
Предстои промените в Закона за защита от домашното насилие и президентското вето да бъдат обсъдени и в пленарната зала.