От ГЕРБ заявиха, че парламентът е прибързал с промяна на функциите на разследващите органи. Бранимир Балачев коментира, че те трябва да се прецизират в една спокойна обстановка, като следствието трябва да бъде единно и равноотдалечено от полицията и прокуратурата. “
От „Възраждане“, чиито представители в правна комисия подкрепиха президентството вето, днес заявиха, че то има политически мотиви. Петър Петров, по чиято инициатива бяха гласувани отхвърлените поправки, се самоховали и каза, че се гордее със законодателна дейност на Възраждане, а фактът, че този законопроект се обсъжда отново, показвал, че ще бъде приет дори да бъде модифициран. „Тези, които говорят за обществен дебат в 49-тото НС, не са внесли нито един законопроект за съдебна реформа, а сляпо гласуваха законопроектите, внесени от служебното правителство“, добави той.
Йордан Иванов от „ПП-ДБ“посочи, че големият разговор днес е може ли да бъде приет законопроект с радикални изменения между първо и второ гласуване, правени на коляно. „По-големият проблем се свежда до това, че в момента се води обществен разговор за повече от 3 групи в Народното събрание за това каква ще е структурата на прокуратурата, на Висшия съдебен съвет и какви ще са правомощията на главния прокурор. Начинът, по който се случва законодателният процес, не го одобряваме“, подчерта Иванов.
„Тези, които направиха тази промяна и сляха следствието и прокуратурата, сега трябва да дадат отговор пред цялото общество за това позорно явление „дела на трупчета“, заяви Бойко Рашков , според който много по-лесно и политически удобно е да се командват всички разследващи от едно място – прокуратурата.
На 2 юни вoйнaтa изненадващо Hapoднoтo cъбpaниe пpи втopoтo чeтeнe нa зaĸoнoпpoeĸтa нa Зaĸoнa зa cъдeбнaтa влacт на служебното правитество подкрепата на ГЕРБ – СДС, ДПС и Възраждане, между правителствените текстове прие, че HCлC няма да е на пряко пoдчинeние нa Глaвния прокурор, а и изборът на директора на HCлC бе изравен c пpoцeдypaтa за глaвния пpoĸypop и пpeдceдaтeлитe нa BKC и BAC. Това стана след като законопроектът на Възраждане бе отхвърлен от правна комисия за второ четене, но изумителния аргумент на Радослав Чолаков, че парламентът трябва да разтърве Гешев и Сарафов, осигури на шефа на следствието статут, какъвто Конституцията не му е отредила.