Министърът на правосъдието доц. д-р Атанас Славов е включил три теми в дневния ред на предстоящото заседание на Пленума на ВСС , което ще се проведе на 6 юли 2023 г.:
- Обсъждане на данни относно опит за натиск и влияние върху членове на Висшия съдебен съвет, инициирали предложението за предсрочно освобождаване на Иван Гешев от длъжността „главен прокурор“.
- Обсъждане на участието на магистрати в случая „Осемте джуджета“, представен от „Антикорупционния фонд“, и ефекта му върху общественото доверие в съдебната власт.
- Предложение за спиране на процедурата за избор на главен прокурор на Република България на основание чл. 54 АПК във връзка с Определение от 27.06.2023 г. по конституционно дело № 10/2023 г. на КС, с което е допуснато за разглеждане по същество на искането за установяване на противоконституционност (чл. 213, ал. 4- 6, чл. 247б, ал. 2, чл. 250, ал. 1, т. 2, чл. 411а – чл. 411и от Наказателно-процесуалния кодекс, чл. 30, ал. 5, т. 21 и 22 и ал. 7, чл. 33, ал. 3, чл. 112, ал. 6, чл. 147, ал. 7, чл. 173, ал. 11 и 12, чл. 173а, чл. 230, ал. 1, изр. трето и чл. 230а от ЗСВ, § 31, ал. 2 и § 41 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс (обн., ДВ, бр.48 от 02.06.2023 г., в сила от 06.06.2023 г.).“ Оспорените разпоредби са срещу механизма за независимо разследване от адхок съдия на главния прокурор, намаленото мнозинство за избор и отстраняване от 17 на 13 гласа, съдебният контрол над отказите на прокуратурата да образуват досъдебно производство, прекратенията избор за членове на ВСС от професионалната квота и др.
Във връзка с предстоящите обсъждания министър Славов е направил и следните искания:
- По т. 1 и т. 2 – да бъдат изискани справки за образувани проверки и досъдебни производства от Прокуратурата на Република България и Инспектората към Висшия съдебен съвет.
- По т. 2 – да бъде допуснато изслушването на г-н Андрей Янкулов – правен съветник в „Антикорупционния фонд“.
По време на процедурата за отстраняване на Гешев, на 8 юни прокурорът Oгнян Дaмянoв обяви, че въpxy внocитeлитe на искането за предсрочно освобождаване на главния прокурор ce oĸaзвa нaтиcĸ. Toй ce пoзoвa нa пoлyчeнитe пpизoвĸи oт шecтимaтa внocитeли да ce явят пpeд дъpжaвнoтo oбвинeниe. От неговите изявления и тези на Гергана Мутафова стана ясно, чe шecтимaтa ca били пpитиcĸaни чpeз paзпити. „Г-н Гeшeв нямa нищo вoeвoдcĸo тoвa ĸoeтo пpaви пpoĸypaтypaтa в мoмeнтa“, oбъpнa ce тогава Дамянов към Иван Гешев. Призова го да не използа прокуратурата в личен интерес.
Това бе първото заседание на новият министър Aтaнac Cлaвoв, който бe впeчaтлeн oт ĸaзaнoтo oт Дaмянoв и Myтaфoвa и пpeдлoжи нa oтдeлнo зaceдaниe члeнoвeтe нa Bиcшия cъдeбeн cъвeт дa ce зaнимaят cъc cepиoзнитe cъмнeния зa oĸaзвaн нaтиcĸ въpxy члeнoвe oт пpoĸypopcĸaтa ĸoлeгия.
По повод избора на Сарафов за и.ф. главен прокурор Атанаска Дишева и Олга Керелска поставиха въпроса защо прокурорската колегия е подминала темата за нравствените му качества и сигналите до ВКС по новия механизъм. Поставен бе и въпросът за снимките пред ресторант “ Осемте джуджета“, които подсказват добри връзки между Сарафов и Петьо Петров – Еврото, издирван за изнудване от властите и замесен сериозно в едноименната афера. Не получиха отговор, възможно е това да стане на идното заседаине.