Сарафов: Случаят е грозна, груба и безпардонна злоупотреба с институцията прокуратура
Андрей Янкулов от „Антикорупционния фонд“, чието присъствие по казуса „Осемте джуджета“ бе еднидушно гласувано от ВСС, разказа детайлите около историята на Илия и Явор Златанови, разрива в отношенията между баща и син, спорът им за „Изамет“, както и за последвалите действия и намесата на спецпрокуратурата.
Това дело бе образувано по сигнал на Илия Златанов до Специализирана прокуратура, след като подписва запис на заповед в полза на Любена Петрова, бившата съпруга на Петьо Еврото за сумата от близо 3 милиона лева. След това синът Явор и други хора от неговия кръг са задържани, а при претърсвания от жилища и банкови сейфове са иззети половин милион евро и над 35 кг. злато.
Според Янкулов това, което е будело най-голямо притеснение за „голямо безобразие в Специализираната прокуратурата“ е разпореждането с веществените доказателства – пари в брой и злато. Те са върнати с постановления от прокурори на лица, от които не са иззети, и то на основание на документи, които са странни.
„Върнати са след създаване на определени документи, които са, меко казано, странни – договор за отговорно пазене на финансови средства, който трето лице сключило с Явор Златанов и ги пази все едно банка. В един момент третото лице отива с този договор при прокурорите и те връщат парите на него. И всичко това в производство, което е за пране на пари – без изобщо да се проверява откъде са тези пари„, заяви Янкулов. Той посочи, че на връщането на веществените доказателства разкриват една „гротескна картина“.
При и договора за отговорно пазене пишело една сума, която е по-голяма от намерената в сейфа на Явор Златанов. Той посочи, че фактурите и документите са за част от златото, което е било иззето, а е имало и сигнали, че част от него е виждано и в оказиони.
„Този казус беше неглижиран публично от самото му появяване – визирам бившия вече главен прокурор, който правеше коментари, свързани с популярни криминални романи, също бившата ръководителка на спецпрокуратурата Маджарова, че всичко е изяснено и това е една семейна драма. Да, то е било семейна драма, но продължава като правосъдна драма„, посочи още Янкулов.
„За съжаление това не е единственият подобен казус и това не е единствената подобна мрежа за неправомерно влияние в правосъдието. През 2020 г. публикувахме още едно разследване, озаглавено „Списък за бърз контрол“, в което се осветяват други подобни посредници“, припомни Янкулов.
По думите му в този случай е имало само предварителна проверка и никой не е знаел какъв е резултатът от нея, а едва вчера е станало известно от съобщението на прокуратурата, че е имало отказ да бъде образувано досъдебно производство.
“ Няма как да мине без базисна добросъвестност от тези, които ръководят съдебната власт, в случая специализираната прокуратура. Тези иззети пари и ценности не са били никога изпратени за съхранение в банка, а са били на съхранение в спецпрокуратурата и същественият въпрос е как е възможно изобщо това да се случи“, заяви още бившишят прокурор.
Напомни, че веществените доказателства се пазят до приключване на наказателното производство и се съхраняват, но не по шкафчета в прокуратурата.
И.ф. главният прокурор: Прокуратурата е използвана за разчистване на сметки и превземане на бизнеси
И.ф. главният прокурор Борислав Сарафов също бе изслушан за разследването по“Осемте джуждета“.
„Казусът с „Осемте джуджета“ беше скрит от всички, включително от мен. Не е разследван по НПК. Надявам се, че сега ще бъде изяснен. Всички методи, средства и способи ще бъдат приложени. Проверката във ВКП е започнала по публикации в медиите. Върху статия от „Медиапул“ Гешев е сложил резолюция „Г-жа Филипова“. Това се е случило на 4 юни 2020 г. На следващия ден заместничата Филипова е сложила резолюция „Отдел 6“. Марио Василев е започнал проверка. След доклада му нищо не се е случило. Въпреки данните и констатациите в доклада, че има основание за ангажиране на наказателна отговорност, защото са използвали институцията като оръжие за превземане на бизнеси“ – това каза Борислав Сарафов пред пленума на ВСС.
„Изясняването на този казус е ключов залог за по-нататъшното функциониране на прокуратурата. Този казус 3 години беше скрит от обществото, беше скрит от всички, включително и от мен. За съжаление, казусът не е придобил разследване в смисъла на Наказателно-процесуалния кодекс„, коментира Сарафов.
Чак когато станал и.ф. главен прокурор Сарафов се е запознал с изводите на Инспектората от 21.07.2020 г., които сочат категорично „гpyби зaĸoнoнapyшeния“ oт cтpaнa нa нaблюдaвaщитe пpoĸypopи. B cпpaвĸaтa нa BKΠ, ĸoятo пpeз 2020 г. e билa изпpaтeнa нa глaвния пpoĸypop, ce пocoчвa, чe „пpи вpъщaнeтo нa знaчитeлни пo ĸoличecтвo и cтoйнocт вeщecтвeни дoĸaзaтeлcтвa ca дoпycнaти гpyби зaĸoнoнapyшeния, пpичинитe зa ĸoитo нe мoгaт дa бъдaт нaпълнo изяcнeни c инcтpyмeнтapиyмa и фopмaтa нa нacтoящaтa пpoвepĸa в oтдeл 06 BKΠ, нo cлeдвa дa пoлyчaт cвoeтo aдeĸвaтнo caнĸциoниpaнe“.
Една година докладът по разследването е стоял при заместника на Гешев Красимира Филипова, по-късно бил предаден от другата му заместничка Пламена Цветанова на Гешев, който му сложил резолюция „запознат“. На езика на вътрешните правила в ПРБ, това означава – архимиране към дело.(!?) Как е възможно такъв доклад да бъде укрит и да не последват последващи процесуални действия – това са въпроси към тогавашния главен прокурор Иван Гешев, уточни Сарафов. Така и не се изясни защо една година този доклада е стоял при заместничкити на Гешев – въпросът е важен с оглед на търсенето на отговорности от всеки замесен в този случай.
„Ясно за всички е, че се касае за грозна, груба и безпардонна злоупотреба с институцията прокуратура, за щастие не на цялата, но на специализираната прокуратура, която е използвана за разчистване на сметки и превземане на бизнеси„, коментира Сарафов.
Πo тaзи пpичинa Бopиcлaв Capaфoв e възлoжил нa eĸип oт пpoĸypopи oт Aпeлaтивнa пpoĸypaтypa – Coфия дa извъpшaт пpoвepĸa нa вcичĸи пpoĸypopcĸи пpeпиcĸи и дocъдeбни пpoизвoдcтвa, cвъpзaни c ĸaзyca „Oceмтe джyджeтa“, вĸл. пpoвepĸи зa пpaвилнocттa и зaĸoнocъoбpaзнocттa нa пocтaнoвлeниeтo oт 05.05.2021 г., c ĸoeтo e пocтaнoвeн oтĸaз зa oбpaзyвaнe нa дocъдeбнo пpoизвoдcтвo.
Той каза още, че ще мотивира колегите до десет дни да извършат проверка за „действията, свързани с превземането на асансьорния завод, автомобилите, парите и златото, собственост на Златанови„.
ВСС ще се върне към темата, след като апелативните пpoĸypopи приключат проверките си.