Последни новини
Home / Законът / Андрей Янкулов за „Осемте джуджета“ пред ВСС: Тежка правосъдна драма

Андрей Янкулов за „Осемте джуджета“ пред ВСС: Тежка правосъдна драма

Defakto.bg

Сарафов: Случаят е грозна, груба и безпардонна злоупотреба с институцията прокуратура

Андрей Янкулов  от „Антикорупционния фонд“, чието присъствие по казуса „Осемте джуджета“ бе еднидушно гласувано от ВСС,  разказа детайлите около историята на Илия и Явор Златанови,  разрива в отношенията между баща и син, спорът им за „Изамет“, както и за последвалите действия и намесата на спецпрокуратурата.

Това дело бе образувано по сигнал на Илия Златанов до Специализирана прокуратура,  след като подписва запис на заповед в полза на Любена Петрова, бившата съпруга на Петьо Еврото за сумата от близо 3 милиона лева. След това синът Явор  и други хора от неговия кръг са задържани, а при претърсвания от жилища и банкови сейфове са иззети половин милион евро и над 35 кг. злато.

Според Янкулов това, което е будело най-голямо притеснение за „голямо безобразие в Специализираната прокуратурата“ е разпореждането с веществените доказателства – пари в брой и злато. Те са върнати с постановления от прокурори на лица, от които не са иззети, и то на основание на документи, които са странни.

Върнати са след създаване на определени документи, които са, меко казано, странни – договор за отговорно пазене на финансови средства, който трето лице сключило с Явор Златанов и ги пази все едно банка. В един момент третото лице отива с този договор при прокурорите и те връщат парите на него. И всичко това в производство, което е за пране на пари – без изобщо да се проверява откъде са тези пари„,  заяви Янкулов. Той посочи, че на връщането на веществените доказателства разкриват една „гротескна картина“.

При и договора за отговорно пазене пишело една сума, която е по-голяма от намерената в сейфа на Явор Златанов.  Той посочи, че фактурите и документите са за част от златото, което е било иззето, а е имало и сигнали, че част от него е виждано и в оказиони.

От действията на спецпрокуратурата се оказва, че страда цялото общество – руши се имиджът на прокуратурата и на съдебната власт като цяло и не е вината на тези, които говорят и изнасят тези факти. Неосветяването на тези проблеми е драмата в случая. Драмата е как са допускани да се вършат такива безобразия в специализираната прокуратура„, коментира Янкулов.

Този казус беше неглижиран публично от самото му появяване – визирам бившия вече главен прокурор, който правеше коментари, свързани с популярни криминални романи, също бившата ръководителка на спецпрокуратурата Маджарова, че всичко е изяснено и това е една семейна драма. Да, то е било семейна драма, но продължава като правосъдна драма„, посочи още Янкулов.

„За съжаление това не е единственият подобен казус и това не е единствената подобна мрежа за неправомерно влияние в правосъдието. През 2020 г. публикувахме още едно разследване, озаглавено „Списък за бърз контрол“, в което се осветяват други подобни посредници“, припомни Янкулов.

 „Ясно е на всички, че не сте вие хората, които могат да предприемат някакви действия по разплитането на тези мрежи, но за мен е безспорно, че ВСС трябва да заяви своето отношение към изнесените обстоятелства и да декларирате и покажете на системата и обществото, че не сте безразлични. Ако вие дадете такава ясна заявка, ще бъде много трудно това, което виждахме през последните 3 години – замитането им под килима и нулевата реакция от институции. Надявам се поне сега да се занимаете с този въпрос“, призова Янкулов членовете на съвета и подчерта, че всичко това изцяло руши доверието към цялата съдебна система и прокуратурата.

По думите му в този случай е имало само предварителна проверка и никой не е знаел какъв е резултатът от нея, а едва вчера е станало известно от съобщението на прокуратурата, че е имало отказ да бъде образувано досъдебно производство.

„Има подадена жалба от пълномощници на Явор Златанов до Европейския съд по правата на човека в Страсбург именно заради иззетите пари. Тази сума от близо 5 млн. лв. ще я платим всички ние – това е повече от ясно. Оттук насетне въпросът какво точно трябва да се случи и как точно да бъде реализирана отговорността на конкретните хора, които носят вина за това, е отделен въпрос. По-важното е управленски как ще се подходи по отношение на този казус“, каза  Янкулов.

“ Няма как да мине без базисна добросъвестност от тези, които ръководят съдебната власт, в случая специализираната прокуратура. Тези иззети пари и ценности не са били никога изпратени за съхранение в банка, а са били на съхранение в спецпрокуратурата и същественият въпрос е как е възможно изобщо това да се случи“, заяви още бившишят прокурор.

Напомни, че  веществените доказателства се пазят до приключване на наказателното производство и се съхраняват, но не по шкафчета в прокуратурата.

И.ф. главният прокурор: Прокуратурата е използвана за разчистване на сметки и превземане на бизнеси

И.ф. главният прокурор Борислав Сарафов също бе изслушан за разследването  по“Осемте джуждета“.

Казусът с „Осемте джуджета“ беше скрит от всички, включително от мен. Не е разследван по НПК. Надявам се, че сега ще бъде изяснен. Всички методи, средства и способи ще бъдат приложени. Проверката във ВКП е започнала по публикации в медиите. Върху статия от „Медиапул“ Гешев е сложил резолюция „Г-жа Филипова“. Това се е случило на 4 юни 2020 г. На следващия ден  заместничата Филипова е сложила резолюция „Отдел 6“. Марио Василев е започнал проверка. След доклада му  нищо не се е случило. Въпреки данните и констатациите в доклада, че има основание за ангажиране на наказателна отговорност, защото са използвали институцията като оръжие за превземане на бизнеси“ – това каза  Борислав Сарафов пред пленума на ВСС.

Изясняването на този казус е ключов залог за по-нататъшното функциониране на прокуратурата. Този казус 3 години беше скрит от обществото, беше скрит от всички, включително и от мен. За съжаление, казусът не е придобил разследване в смисъла на Наказателно-процесуалния кодекс„, коментира Сарафов.

 Чак когато станал и.ф. главен прокурор Сарафов се е  запознал с изводите на Инспектората от  21.07.2020 г., които  сочат категорично „гpyби зaĸoнoнapyшeния“ oт cтpaнa нa нaблюдaвaщитe пpoĸypopи. B cпpaвĸaтa нa BKΠ, ĸoятo пpeз 2020 г. e билa изпpaтeнa нa  глaвния пpoĸypop, ce пocoчвa, чe  „пpи вpъщaнeтo нa знaчитeлни пo ĸoличecтвo и cтoйнocт вeщecтвeни дoĸaзaтeлcтвa ca дoпycнaти гpyби зaĸoнoнapyшeния, пpичинитe зa ĸoитo нe мoгaт дa бъдaт нaпълнo изяcнeни c инcтpyмeнтapиyмa и фopмaтa нa нacтoящaтa пpoвepĸa в oтдeл 06 BKΠ, нo cлeдвa дa пoлyчaт cвoeтo aдeĸвaтнo caнĸциoниpaнe“.

Една година докладът  по разследването е стоял при заместника на Гешев Красимира Филипова, по-късно бил предаден от другата му заместничка Пламена Цветанова на Гешев, който му сложил  резолюция „запознат“.  На езика на вътрешните правила в ПРБ, това означава – архимиране  към дело.(!?)   Как е възможно  такъв доклад да бъде укрит и да не последват последващи процесуални действия – това са въпроси към тогавашния главен прокурор  Иван Гешев, уточни Сарафов. Така и не се изясни защо една година този доклада е стоял при заместничкити на Гешев – въпросът е важен с оглед на търсенето на отговорности от  всеки замесен в този случай.

Ясно за всички е, че се касае за грозна, груба и безпардонна злоупотреба с институцията прокуратура, за щастие не на цялата, но на специализираната прокуратура, която е използвана за разчистване на сметки и превземане на бизнеси„, коментира Сарафов.

Πo тaзи пpичинa Бopиcлaв Capaфoв e възлoжил нa eĸип oт пpoĸypopи oт Aпeлaтивнa пpoĸypaтypa – Coфия  дa извъpшaт пpoвepĸa нa вcичĸи пpoĸypopcĸи пpeпиcĸи и дocъдeбни пpoизвoдcтвa, cвъpзaни c ĸaзyca „Oceмтe джyджeтa“, вĸл. пpoвepĸи зa пpaвилнocттa и зaĸoнocъoбpaзнocттa нa пocтaнoвлeниeтo oт 05.05.2021 г., c ĸoeтo e пocтaнoвeн oтĸaз зa oбpaзyвaнe нa дocъдeбнo пpoизвoдcтвo.

Аз съм жертва по този казус както и баща и син Златанови – така Сарафов отговори на въпрос за познаството му с Петьо Петров- Еврто. Гешев ми спретна една оперативна комбинация, като ме покани да отида на място, където очевидно ме чакаха неговите приятели, изчакваше моментът и ги пусна. Ако съм имла намерение да върша недобри неща, няма да отида с жена си и маликя си син, каза отй.  Тези снимки бяха извадени като оръжие срещу мен в деня, в който стана ясно, че ще гостувам в една от телевизиите. Аз бях окалян до степен да изгубя част от своята дълга и професионална репутация“, заяви и.ф. главен прокурор.

Той каза още, че ще мотивира колегите до десет дни да извършат проверка за „действията, свързани с превземането на асансьорния завод, автомобилите, парите и златото, собственост на Златанови„.

ВСС ще се върне към темата, след като апелативните пpoĸypopи приключат проверките си.

About De Fakto

Проверете също

ВКС върна на СГС присъда за противоречиви изводи по дело за престъпление от омраза

Тричленен състав на Върховния касационен съд (ВКС) с решение № 26/21.01.2025 г. по наказателно дело …

Заради съдебен заседател съставът по делото „Дебора“ си направи отвод, процесът започва отначало 

Съдебният състав по делото „Дебора“ се оттегля и процесът ще започнe отначало. Това стана ядно …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.