Последни новини
Home / Законът / Пленумът на ВСС спря процедурата за избор на нов главен прокурор до произнасяне на КС по закона, оспорен от Гешев

Пленумът на ВСС спря процедурата за избор на нов главен прокурор до произнасяне на КС по закона, оспорен от Гешев

Defakto.bg

Борислав Сарафов: Гешев изпращаше анонинимни сигнали до медиите и после образуваше проверки

Пленумът на ВСС спря процедурата за избор на нов главен прокрор до произнасянето на Конституционния съд по оспорения от Иван Гешев  механизъм за разследване на главния прокурор.  След това тя ще бъде възобновена, решиха единодушно членовете на съвета.

Преди гласуването  министър Атанас Славов  аргументира предложението си за замразяване на процедурата с допуснатото искане от КС за разглеждане по същество оспорените текстове от НПК и ЗСВ. Той изтъкна и предстоящиге конституционни промени, които в срок от 4 до 6 месеца ще бъдат приети, засягат прокуратурата и обвинител номер едно и е необсновано междувременно да се разгръща процедурата по избор за нов главен прокурор.

Цветинка  Пашкунова подкрепи становището на Славов. След като обоносва с правни аргументи позицията заключи: „Единственото правилно решение  е да спрем процедурата“. При откриването й да настоя за същото.

Председателят на ВАС Георги Чолаков  заяви, че  по закон ВСС е бил длъжен да открие избора за нов главен прокурор, но сега поддържа спирането му. „Поддържам, че след като процедурата трябва да бъде спряна. Но само и едниствено до произнасянето на съда, каза той. „Ние нямаме юридическото основание да я спрем заради друго“. Имаше предвид бъдещите промени в основния закон.

Предложи и диспозитив на решението:  Пленумът спира процедурата за избор на главен прокурор на основание чл. 54 ал. 1 т. 4 до приключване на производството пред КС. Решението подлежи на обжалване в 14 -дневен срок.

В този дух бяха изказванията на Вероника Имова,  Даниела Марчева.  Огнян Дамянов също се обяви за спиране и репликира репликата на премиера Николай Денков, че откритата  процедура от Пленума  е „неадектвана“.  Учуди се – как една процедура може да е неадекватна след като е  законна. „Има предозиране на темата и в средите на политиците„, отбеляза той по повод декларации на политическите сили в парламента.

Боян Магдалинчев също изрази мнение, че откритата процедура е съобразена със закона, а политиците изказват политически становища, но решенията на  ВСС – са юридически, каза той.

Спирането на процедурата по избор на главен прокурор означава още, че Прокурорската голегия  няма да пристъпи към назначаване на  съдия адхок, който според закона трябва разследва  главния прокурор, посочи Дамянов.

Олга Керелска  смята, че не е имало нужда минстърът да прави предложение за спиране на избора,  след като  съветът по  закон е  длъжен  да направи това. Керелска беше категорична, че ВСС  няма правни основания да  чака промени в Конституцията.

Атанаска Дишева също подкрепи спиране на процедурата до прознасянето на  КС.   Дишева посочи, че това е една от най-значимите процедури за избор в цялата държава. „Очакванията, които са свързани с личността на главния прокурор, са огромни. Общественият интерес предполага процедурата да се проведе при ясни правила и необходимото доверие на обществото към органа, който я провежда. При сериозните заявки за промени в Конституцията, общественият интерес налага да се съобразим и с тези обстоятелства„,  заяви още.

Промените в съдебния закон и НПК, които Гешев атакува пред КС,  предвидиха, че в 3-месечен срок  парламентът, и съдебната власт, трябва да проведат избор  на нов ВСС.

От заседание поради отпуск отсъстват Боряна Мутафова, Боян Новански и Севдалин Мавров.

Пленумът обсъжда по предложение на Атанас Славов три теми – за спиране на процедурата за избор на главен прокурор, обсъждане на данните за опит за натиск и влияние върху членове на Висшия съдебен съвет и  участието на магистрати в случая „Осемте джуджета“.

Преди началото на заседанието по повод доклада на Инспектората към Върховната касационна прокуратура от 2020 година за случая с „Осемте джуджета“ , Славов каза:  „Със сигурност трябва да има последствия. Аз ще предложа на Пленума да се извърши, задълбочена проверка по констатациите в доклада. Първо, самият факт, че този доклад три години е държан някъде е тежко дисциплинарно нарушение, най-малкото, на ръководството на прокуратурата. Говорим за екипа лично на Гешев и неговите заместник прокурори, които са имали достъп до този доклад. Част от тях продължават да са в прокуратурата – т.е. по отношение на тях някаква отговорност трябва да бъде потърсена и аз ще настоявам за това“.

 Натискът

  Огнян Дамянов, един от вносителите на предложението за освобождаване на Иван Гешев, обясни една от преписките, изпратени от ПРБ, прераснали  в досъдебно производство.

По отношение на първата преписка искам да посоча, че предложението, което с колегите ми направихме (за отстраняване на главния прокурор Иван Гешев – бел. ред.), беше с дата 12 май. Три дни по-късно тогавашният главен прокурор дава пресконференция, на която говори за търговия с влияние и корупция по отношение на висши държавни органи, вероятно и за ВСС. Същия ден служител от администрацията на главния прокурор изготвя докладна записка за пресконференцията на главния прокурор, която му е предоставена, който поставя резолюция за проверка„, обясни Дамянов.

Той отбеляза, че:

ВКП не е първоинстанционна прокуратура и всяка преписка трябва да бъде изпратена на компетентния орган да се произнесе. Това в случая е Софийската градска прокуратура. Въпреки това резолюцията на Гешев е да се направи лична проверка от прокурор от ВКП. Аз получих призовка да се явя по време на личния си отпуск, изпратих уведомление, че не мога да отида. Въпреки това се образува досъдебно производство, което е било изпратено на компетентната прокуратура. Компетентната прокуратура можеше да не образува производство, но не може да не разследва вече образувано такова„, коментира Дамянов.

И още: „Нарушени са твърде много нормативни актове, за да го приема за нормално. Аз имам някакъв спомен, че през 2009 г., преди 14 г., беше извършвана проверка точно по този сигнал. Как той изведнъж отново е излязъл и проверяван във ВКП не мога да кажа“, каза още Дамянов. Той подчерта, че би искал да пита Сарафов дали е вярно, че служител от администрацията на Гешев е подавал информация до някои медии, които впоследствие са били основание за образуване на досъдебни производства и проверки. „Чувал съм в последния месец, че е бил използван такъв механизъм„, каза Дамянов.

Калина Чапкънова от прокурорската колегия на ВСС също посочи, че е била викана на разпит във Върховната касационна прокуратура като посочи, че там е бил внесен сигнал.  Йордан Стоев разказа, че също е бил призован, но посочил, че прокурорите трябва да си направят отвод, тъй като са под прякото ръководство на Иван Гешев, а той е пряко заинтересован от разследването. Впоследствие то е било изпратено в Софийската градска прокуратура. В същия дух бе изказването и на Георги Кузманов.

Пленумът прие за сведение чутото от  прокурорите.

    Гешев  опростачи прокуратрата –  изпращаше анонинимни сигнали до медиите и после образуваше проверки

  ВСС изслушва и.ф главен прокурор Борислав Сарафов, който разказва, че  по анонимни сигнали, писани в самата прокуратура са образувани проверки и производства.

В началото на заседанието  бе гласувано и.ф. главен прокурор да бъде изслушан по повод проверките, които са започнали във ВКП по времето на Иван Гешев и по които са проверявани и разпитвани членове на ВСС.  „Тези проверки считам, че наистина са тенденциозни, с цел натиск над членове на ВСС – за отказ и оттегляне на искането за отстраняване на главния прокурор и отвод, за да намалеят гласовете и да не бъдат достатъчно за отстраняването на Гешев„, заяви Сарафов.

Тези проверки са били инициирани само и единствено от определени прокурори от ВКП с резолюция лично от Иван Гешев , се разбра от думите на Сарафов.“ Според него има 8 такива проверки, които са започнали от прокурори от ВКП. Той подчерта, че е недопустимо прокурори от ВКП да извършват такава проверка.

About De Fakto

Проверете също

Адела Качаунова: В необяснимо безвремие властта ще даде право на Сарафов и Чолаков да останат още по 6 м. на постовете

Синдромът на нагласеното шмекерство Комитетът на министрите на Съвета на Европа излезе с решение по …

Прокуратурата на Кьовеши разследва сигнали за подкупи по европроекти за рибовъдни ферми

Европейската прокуратура обискира  домове и офисите на чиновници от агроведомството за предполагаема  корупция – вземане …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.