Съюзът на съдиите в България призовава Съийската колегия на ВСС за незабавна реакция в защита на обругания съдия Станислав Седефчев от Софийски районен съд, разследващите за ефикасност на разседването, а медиите .за внимателна преценка при отразяването на подобни случаи“.
На 7 юли т.г. стана известно, че некролози на съдията са били разлепени около сградата на съда на бул. „Скобелев“. Прокуратурата образува дело по този повод. Подобно грозно изпълнение имаше и на сградата на Висшия съдебен съвет спрямо покойния вече прокурор Камен Ситнилски. Опечалени гробари бяха разлепили подобни съобщения и за известната адвокатка Ирен Савова.
По повод последната кампания, Управителният съвет на Съюза на съдиите в България изразява загриженост и подкрепа за съдия Седефчев.
Съдиите, отелязват, че позиците им на публични личности предполага да не се засягат лесно от критики срещу тях, но намират, че разлепването за съобщение на смъртта на жив човек е неморално деяние, което изразява най-вече неуважение към всички починали и може да засегне тежо чувствата на всеки загубил близък човек, но представлява и заплаха срещу личността на съдията.
„То не допринася по никакъв начин за подобряване на правосъдието, тъй като атакува личността на човека без ясно основание, а не евентуалната неправилност на някое негово действие. Съществува основание за засилена чувствителност към подобни действия, поради събития от близкото минало, насочени към натиск срещу съдии и прокурори по конкретни дела, включително и с реална заплаха за живота им. Затова намираме, че следва да последва бързо и строго институционално осъждане на такива действия и да се създаде повишена обществена чувствителност срещу подобни кампании (независимо срещу кого са насочени), се казва в становището ССБ.
“ Обидата на който и да е член от съдебен състав по наказателно дело няма да донесе повече справедливост. Средствата на страните за реакция срещу съдебни актове, които те смятат за неправилни, са уредени в закона, като почти всички актове на първоинстанционните наказателни съдебни състави подлежат на обжалване с правни аргументи пред съответния въззивен съд. Публичният коментар на съдържанието или качествата на съдебния акт следва да се свежда до изложеното в него и до конкретни доводи за евентуалната му неправилност. Тези коментари по никакъв начин не може да са свързани с етническата принадлежност на която и да е страна в процеса, като се налага за пореден път да подчертаем, че престъпления се извършват от хора от различни етноси, а наказателната отговорност е лична и зависи само от избора на конкретния извършител. Тя не може да се вменява на групов признак към хора от каквито и да е групи – етнически, полови, възрастови, расови и други„.
ССБ по този повод изразява притеснение срещу цялостното препечатване на съдържанието на разлепените фалшиви некролози в медиите, „като в тях се съдържат внушения, които не допринасят чрез цитирането си в цялост за обществения дебат„. Призоваваме за по-внимателно отразяване на подобни събития в публичното пространство (независимо дали от журналисти или по друг повод), като апелираме за внимателна преценка дали е необходимо цитирането на изрази, които пряко целят да унизят достойнството на засегнатия – независимо дали става въпрос за съдия, прокурор, следовател, или на още по-голямо основание – за който и да е друг гражданин, апелират съдиите.
И още: Призоваваме и всички органи, натоварени с разследването на извършителя, да проявят необходимата тактичност и да не товарят засегнатите с процесуални действия, които не са непременно необходими, като с такива непремерени стъпки се постига най-вече засилване на негативните емоции у засегнатите.
Призоваваме за незабавна реакция от Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет в защита на съдия Седефчев, и очакваме ефективност на действията по разследване за откриване на извършителите. Призоваваме за бързо търсене на отговорност, ако има основания такава, да се реализира по служебен път. Призоваваме, ако извършителят упражнява професия, която изисква спазване на повишени етични стандарти, да бъде сигнализиран съответният контролен орган за пълна и цялостна преценка дали извършеното отговаря на тези стандарти.
Отправяме призив към всички засегнати от съдебен акт лица, ако отправят критики към конкретни правораздавателни актове, да ги изложат публично и аргументирано с името си, за да може да се постигне евентуално желаната от тях институционална реакция.“
ССБ показва готовност за обсъждане в професионалните общности на юридическите професии по такива сигнали. „Намираме обаче, че правосъдието по стените и телеграфните стълбове няма и не може да постигне никакъв позитивен ефект за обществото. В случай, че конкретни проблеми не бъдат огласени в публичното пространство, намираме, че всяка подобна демонстрация представлява противозаконна, недопустима и грозна атака срещу хора, които се опитват да търсят правилни решения в интерес на обществото“.
Управителен съвет на Съюза на съдиите в България