Промените няма да засегат избора на съдия Даниела Талева за ад хок съдия по разследването, обещаха вносителите.
Както се очакваше комисията по правни въпроси в НС гласува промени в Закона за съдебната власт, внесен от петима управляващит депутати – Десислава Атанасова (ГЕРБ -СДС), Кирил Петков, Надежда Йорданова, Атанас Атанасов (ПП-ДБ) и Хамид Хамид (ДПС). Те предлагат промени в софтуера, чрез който да бъдат избирани ад хок съдиите по механизма за разследване на главния прокурор и неговите завестници и удължаване на мандата на дейставащия ВСС в очакване на конституционите промени.
Към предложенията на петимата депутати бе приобщен и законопроект на ИТН, който е свързан с пълна отмяна на командироването в системата на прокуратурата, само двама заместници на гл. прокурор и общи събрания на прокуратурите, на които да се предлагат началници в системата. Според ИТН командироването е възможност за издигане без конкурс или наказания за онзи който не изпълнява указания.
Петър Петров от Възраждане предложи точката да отпадне от дневния ред, тъй като законопроекта е внесен на 7 юли и нищо не налага спешното му разгледане без становища на заинтересуваните страни. Предложението бе отхвърлено.
Депутаският законопроект бе представен от Хамид т Хамид (ДПС), който съобщи, че се прелага нов шестмесечен срок за избор на нов ВСС. В момента този срок е е до три месеза от влизане на закона в сила. Надежда Йорданова заяви, че вероятно модулът за случайния избор не е според най- новите изиквания. Текстът за създаване на списъци на съдиите от ВКС, така както е написан очевидно създава въпросителни и ще бъде променен между първо и второ четене, каза тя.
Предложението по парараф първи от предложения законпоректа предизвика вече множество въпроси от членове на ВСС, като един от тях е дали промяната ще засегне вече избрания от ВКС ад хок съдия, който щ ебъде назначаван от ПК за прокурор, каза министърът на правосъдието Атанас Славов. Той се обърна с призив към вносители да коригират текста, за да не предизвикват излишни подозрения и спекулации.
Точният запис в законопоректа гласи: Ѕ 1. 40. (1) B 14-днeвeн cpoĸ oт влизaнeтo в cилa нa тoзи зaĸoн Oбщoтo cъбpaниe нa нaĸaзaтeлнaтa ĸoлeгия нa Bъpxoвния ĸacaциoнeн cъд oдoбpявa пъpвoнaчaлeн cпиcъĸ пo чл. 112, aл. 6 oт Зaĸoнa зa cъдeбнaтa влacт. Cпиcъĸът ce aĸтyaлизиpa пpи пocтъпилo изpичнo зaявлeниe и cлeд oдoбpeниe пo peдa нa тoзи пapaгpaф.
Хамид Хамид обеща изрично да се запише, че промените няма да засегнат започналата процедура по избора на съдия ад хок. На 7 юли т.г. съдия Даниела Талева от Софийски градски съд стана първия първия съдия, който ще разследва временния главен прокурор.
Притеснение от промените изрази ръководителят на Наказателната колегия и зам председател на Върховния касационен съд Лада Паунова, която има ключова роля по механизма за разследване. Тя посочи че недоразуменията идват от предложения текст, според който в 14 -дневен срок от влизане на закона в сила, ще бъде изготвян първоначален списък на съдиите по разследването. „Едва сега разбирам, че идеята е била промяната да дейтва занапред“, каза Паунова.
Според нея предложението за чисто нова система за избор изпраща лош сигнал, че тази, която се ползва в момента и по която се разпределят всички останали дела в съдебната система не е добра. Тя припомни, че вече е свършена огромен по обем работа, за да бъдат намерени желаещи съдии, които да разследват главния прокурор, като и че списъкът е бил изготвен в срока на закона. Паунова заяви, че има разработен нов специален модул за случайния избор. До него достъп имат само двама системни администратори, а и освен това за него са платени пари.
Съдия Паунова отбеляза също, че ако за специалния случай бъде създаден специален модул, то тогава ще се срине доверието в сегашната система за разпределение на делата.
Заместник-министърът на правосъдието Емил Дечев заяви, че напълно споделя казаното от Паунова. Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС поиска повече информация по какви идеи за промяна в законодателството работи Министерството на правосъдието.
Йордан Караджов изрази неодбрение от последователността на управляващите. Той напомни, че веднъж вече срокът за избор на нов ВСС от 14-дневен срок бе променен на „до три месеца“, а сега този срок се удължава на 6 месеца, а уж този ВСС бе нетърпим, добави той.
Текстовете на законипроекта на управляващите бяха приети с 14 гласа „За“ , пет „Против“ и двама „Въздържал се“.
Предложенията на ИТН не бяха приети.