Четири месеца след началото на 49-ото Народно събрание управляващото мнозинство на ПП – ДБ, ГЕРБ – СДС и ДПС определиха ръководствата на постоянните парламентарни комисии. Според финалното разпределение най-голямата парламентарна група ГЕРБ-СДС получава и най-много шефски места – 14, следва я ДПС с 5 председатели и „Продължаваме промяната – Демократична България“ – общо с три.
Разпределението стана в отсъствието на опозицията, която отказа да участва в заадкулисни уговорки за шефове и участници в комисиите.
Членовете на комисиите бяха избрани още преди два месеца, но заради неразбирателството между политическите сили председателите и заместниците им не бяха гласувани, а заседанията бяха водени от депутати, определени със заповед на шефа на парламента Росен Желязков.
Лидерът на ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов беше избран за председател на Комисията по външна политика в Народното събрание. Решението беше взето със 161 гласа „за“. Имаше и един глас „против“ – на независимия депутат Радостин Василев.
Външната комисия ще има трима заместник-председатели – Екатерина Захариева (ГЕРБ-СДС), Даниел Лорер („Продължаваме Промяната – Демократична България“), и Филиз Хюсменова (ДПС).
Начело на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред в парламента застана Десислава Атанасова, председател на ПГ на ГЕРБ-СДС. Заместник-председатели на вътрешната комисия ще бъдат Маноил Манев от ГЕРБ-СДС, Людмила Илиева от ПП-ДБ и Ахмед Ахмедов от ДПС.
ГЕРБ поема още комисиите по конституционни въпроси с председател Радомир Чолаков, контрол над службите начело с Даниел Митов, антикорупционната – Рая Назарян, енергийната – с Делян Добрев, регионалната – с председател Николай Нанков, на отбраната – с Христо Гаджев. Комисията по земеделието, храните и горите оглави- Десислава Танева, социалната – Деница Сачева, по образованието и науката – Красимир Вълчев, по здравеопазването – Костадин Ангелов, по културата и медиите – Вежди Рашидов . ГЕРБ получи и комисията по правата на човека – Евгения Алексиева.
Съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Кирил Петков оглави Комисията по въпросите на Европейския съюз (ЕС) в Народното събрание. За заместник-председатели на комисията бяха избрани Деница Симеонова от ГЕРБ-СДС и Цветан Енчев от ДПС. Решението беше прието със 155 гласа „за“.
ДПС ще ръководят ключовата комисия по Бюджет и финанси с председател Йордан Цонев. Още и комисията по Околната среда и водите, Спортната комисия, Транспортната и Икономическата. Хамид Хамид пое ръководството на комисията по икономическа политика, Небие Кабак – тази за децата, семейството, младежта и спорта, Станислав Анастасов – комисията по околна среда и водите, а Халил Летфов – комисията по транспорт и съобщения.
Санкциовиланият по глобалния закон „Магнитски“ за корупция – Делян Пеевски, се отказа от комисията по конституционни въпроси, но стана член на правната комисия на мястото на Гюнер Ахмед. Правната комисия е единствената, която досега на база на джентълменско споразумение имаше председател – Стою Стоев от ПП- ДБ.
Три комисии останаха без председатели заради невъзможността партиите да излъчат ръководство: тази за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество, за българите извън страната и по туризъм. Последните две трябваше да получат БСП и „Възраждане“, но те отказаха да излъчат номинации за председатели и зам.-председатели.
Изборът на председателите на Постоянните комисииста стана в отсъствие на опозицитята – след пореден отказ по искане от „Възраждане“ за председателски съвет и допълнителни консултации, БСП, „Възраждане“и „Има такъв народ“ напуснаха пленерна зала заради предварителните уговорки.
От „Има такъв народ“ определиха твърденията като „параван на задкулисието“. Стоян Таслаков от „Възраждане“ обяви, че оттеглят кандидатурите си за заместник-председатели: „Ние ще напуснем залата, за да дадем възможност на тройната коалииця да си изберете ръководства тук, които вчера начертахте в стаята на Пеевски“.
От ДПС заявиха, че подкрепят правителството в евратлантическата му политика и не участват във властта.
Днес беше потвърдено, безапелационно ясно, съществуването на тройна управляваща коалиция в България – ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Тези три политически субекта имат управляващо правителство, избрано с техните гласове, а днес избраха председатели и заместник-председатели на парламентарни комисии.Човекът-полиглот, човекът „конгрaчулейшънс“, човекът, който най-много прилича на Бай Ганьо в цялата политическа история на България, този човек е … неговото име е… Бойко Борисов. Този човек оглавява Комисията по външна политика. Това е толкова логично и толкова срамно, но е факт. И той беше избран с гласовете на харвардските възпитаници, негови предишни опоненти и сегашни партньори, белите якички на корупцията – Продължаваме промяната и Демократична България. Сделката е толкова явна.
Приятелят на истината, човекът с двойното гражданство, нашата гордост пред европейските ни партньори, и той е… неговото име е… Кирил Петков.. Той пък беше избран за председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз. Така стават нещата: брак по сметка, младите се обичат, въпреки че един от младите е стар, кумува Делян Пеевски, Европа се радва и танцува..
И няма да престана да се изненадвам на двойния стандарт, който ни заобикаля. Хайде да си представим, че когато ние спечелихме изборите и бяхме направили правителство заедно с ГЕРБ-СДС, подкрепено от ДПС, какво щеше да стане?
В крайна сметка живеем в демократична система и крайната дума имат хората – най-големият съдник. Народът, суверенът – той решава. И ако хората харесват младоженците и кумовете и този брак по сметка, ще наблюдаваме един интересен съвместен семеен живот. А ако хората решат друго, разводът е неизбежен. Само едно нещо не разбрах – кой от младоженците е булката? ( От профила му във Фейсбук)