За да насърчи приключването на досъдебни производства, от чието образуване е изминал значителен срок, без да са решени по същество, и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов издаде заповед до административните ръководители на прокуратуртие за създаване на организация за тяхното приключване, съобщи пресцентърът на ВКП.
На административните ръководители на апелативните прокурори е възложено да извършат преглед на наблюдавани в съответните окръжни прокуратури четири групи дела:
- неприключени и нерешени досъдебни производства, както и спрените, чието наблюдение е било поето от окръжните прокуратури след закриването на Специализираната прокуратура преди една година;
- неприключени и нерешени досъдебни производства, образувани преди повече от пет години;
- неприключени и нерешени дела, образувани преди повече от три години, ако по тях има привличане на обвиняем;
- спрените досъдебни наказателни производства, по които има привлечени обвиняеми.
Същите действия спрямо районните прокуратури трябва да се извършат и от административните ръководители на съответните окръжни прокуратури.
До 30 септември 2023 г. ръководителите на апелативни и окръжни прокуратури следва да изготвят доклади за причините и затрудненията, довели до неприключване на досъдебните производства в разумен срок. Докладите трябва да съдържат и отчет на взетите мерки от управленско и организационно естество. Административните ръководители трябва да представят анализи на приложените основания за спиране на досъдебни производства и наличието на предпоставки за възобновяването им, както и евентуални предложения до главния прокурор за методическо и организационно подпомагане за трайно осигуряване на приключването и решаването на досъдебни производства в разумен срок.
На Национално съвещание на прокуратурата, проведено на 30 юни 2023 г., главният прокурор обърна специално внимание на срочното приключване на досъдебните производства, в т.ч. и на тези, които след закриването на Специализираната прокуратура са били разпределени към окръжните прокуратури, се кзва в съобщението. „Едно разследване в продължение на 3 -4 години е лошо правосъдие, а бавното правосъдие води до недоверие в обществото към работата на съдебната власт“, подчертал Борислав Сарафов, като изтъкнал, че бързината не следва да се отразява на качеството на работата на прокурорите и следователите.