Пленарното заседание започна с въпрос на опозицията от БСП към председателя на Народното събрание Росен Желязков – къде е заявлението за отказ от имунитет на Борисов. От левицата твърдят, че то не е в деловодството на парламента. Въпросът бе поставен от депутата Иван Ченчев (БСП), според който заявление от Борисов в деловодството на парламента не е постъпило.
Миналата седмица Росен Желязков съобщи че Борисов се е отказал от депуттасикя си имунитет.
Според правилника на парламента отказии от имунитети трябва да бъдат внесени в деловодството на парламента, за да стигнат до прокуратурата, в случая, за да продължи разследването по Барселонагейт“. Намеси се и Георги Свиленски, койт заяви, че е видял документа в кабинета на Желязков, но той не и в електронната деловодна система.
Желязков отговори, че Свиленски лично е прочел заявлението на Борисов, хванал папката с документа, сложил я „под мишка“ и разиграли сцената „накъде под мишница с таз малка книжчица“. „Дори господин Свиленски хвана папката, сложи си я под мишката, за да я носи в стаята на БСП. Играехме си на „Къде с таз книжчица под мишница“, дърпахме се на вратата, за да мога да си я взема обратно. Явно имате необходимост от по-висока степен на интимност за запознаване с това заявление и имахте тази възможност.“
Допълни, че е „подаденото заявление е неотменимо“. Това обаче не даде отговор на въпроса внесено ли е въпросното заявление в деловодството на парламента.
Георги Свиленски отговори: „Аз няма да споря за „таз книжчица“. Бях тръгнал към деловодството на Народното събрание. Там е мястото на заявлението“, каза той. „Имунитетът му (на Борисов, бел. ред.) стои на вашето бюро и когато не ви е удобен, вие ще го активирате. Нека не превръщаме делата на трупчета в имунитет на трупчета. Нека имунитетите отиват там, където им е мястото, съдът да си върши работата и всички да са доволни„, каза Свиленски.
Той подкани Желязков „с тази книжчица под мишница“ да занесе заявлението на Борисов в деловодството.
„Изпратил съм го“, господин Свиленски, каза Желязков. „Явно имате нужда от по-висока степен на интимност за запознаване с това заявление“, иронизира го Желязков. Той обясни, че съгласно правилника „конститутивният ефект настъпва от момента на подаване на съгласието. После може да си поиграем пак на същия мизансцен – книжчица под мишница. Превръщате го в театър, но аз слизам от сцената на тази бурлеска„, заяви Желязков.
И все пак не стана ясно с каква цел заявлението на Борисов е престояло на бюрото на съпартиеца му, председател на НС и каква е съдбата му. Та в този смисъл иронията на Росен Желязков към забележките на опозицията не изглеждаха съвсем убедителни.