Последни новини
Home / Законът / Българската асоциация по криминология благодари на Крум Зарков и отправи послание към Атанас Славов

Българската асоциация по криминология благодари на Крум Зарков и отправи послание към Атанас Славов

Defakto.bg

 

Крум Зарков посочи, че възстановяването на Съвета е било един от приоритетите му като министър.  Криминологията не е самоцел, не е интелектуално упражнение, а гарант за ефективност в една от най-ключовите политики на държавата – тази, осигуряваща сигурността, коментира Зарков. Както в много от обществените сфери, така и в реализирането на наказателната политика – не би било възможно да бъдат взети правилни решения без достатъчно обоснован научен подход,заяви той. Според бившия министър работата на Съвета има пряко отношение към сигурността на хората в България. „Ефективното противодействие на престъпността е абсолютно невъзможно без задълбочен анализ на корените на тази престъпност“, посочи Зарков. По думите му трябва да се създаде място, където научно да бъде подобряван наказателният закон. Създаването на Съвет за криминологични изследвания беше обнародвано в „Държавен вестник“ през октомври м.г.

Професор д-р Петя Шопова- председател на Българската асоциация по криминология връчи благодарствен адрес на  Крум Зарков – секретар по правните въпроси на Президента, досегашен министър на правосъдието и председател на Съвета за криминологични изследвания за възстановяване дейността на Съвета като експертно консултативно звено за подпомагане дейността на Министерския съвет чрез провеждане на криминологични изследвания, необходими за вземането на правилни управленски решения, свързани с превенцията и контрола на престъпността.

Благодарствен адрес беше връчен и на доц. д-р Мирослава Манолова- преподавател по наказателно право в юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и досегашен секретар на Съвета за криминологични изследвания.

В пресконференцията участваха членовете на Управителния съвет на  Българската асоциация по криминология. Асоциацията  е създадена през 1986г. и обединява учени, преподаватели и представители на институциите, които изучават тенденциите на престъпността и предлагат решения за превенцията и контрола над нея. Колективни членове на Асоциацията са Министерство на правосъдието, Института за държавата и правото към БАН, Върховен касационен съд, Върховна касационна прокуратура, Висш адвокатски съвет, Академия на МВР.

На пресконференцията беше отбелязано, че през 1967 г. се създава Междуведомствен съвет за криминологични изследвания при Главна прокуратура на НРБ, а през 1968г.- Научно- изследователския институт по криминалистика и криминология на МВР, които имат огромно значение за развитие както на теоретичните основи на криминологията, така и на приложната криминология. След приемането на новата Конституция и закрепване на принципа на разделение на властите, през 1994 г. Съвета за криминологични изследвания към Главната прокуратура се трансформира в Съвет за криминологични изследвания към министъра на правосъдието. През 2009г. Съвета е закрит без публична и професионална дискусия.

През 2015 г. е закрита и секцията „криминология“ в Научно- изследователския институт по криминалистика и криминология  на МВР.

Закриването на тези изследователски звена поставя в риск възможността за вземането на правилни управленски решения, свързани с превенцията и контрола на престъпността. Сериозните национални програми и стратегии , свързани с противодействието на престъпността могат да се създават и осъществяват само на базата на сериозни национални криминологични изследвания. Същото се отнася и за конкретната дейност на Министерския съвет, отрасловите министерства, местните органи на власт и управление. Криминологичните изследвания са изключително важни за формиране на националната наказателна политика и политика по превенция на престъпността.

През 2022 г. министър Крум Зарков включи в програмата си като министър на правосъдието възстановяването на Съвета за криминологични изследвания. С Постановление на Министерския съвет е приет Правилник за устройството и дейността на Съвета за криминологични изследвания и след това чрез предложение от институции и организации е формиран неговия пленарен състав. Проведени бяха  проведени няколко заседания на Съвета и възложени изследвания по три важни за теми: тенденциии и превенция на престъпленията в автомобилния транспорт; на престъпленията, свързани с нарушаване на държавната граница /каналджийство/ и трафик на хора. Под ръководството на доц. Манолова бе организирана и координирана дейността на изследователските екипи.

Управителният съвет на Българската асоциация по криминология високо оценява тази дейност на министър Крум Зарков и доц. Манолова и им благодари за нея, подчерта проф. Петя Шопова. Тя обеляза, че  възстановяването на Съвета за криминологични изследвания е изключително важен етап в политиката на България за превенцията и контрола на престъпността.

Отправен беше  призив към министъра на правосъдието доц. д-р  Атанас Славов за укрепване на капацитета на Съвета за криминологични изследвания чрез изменения и допълнения на Закона за съдебната власт, както и за създаването на специално изследователско звено в Министерство на правосъдието, което да се занимава с конкретните криминологични изследвания. Заявена беше готовността на ръководството на Българската асоциация по криминология за участие в този процес.

 

 

 

 

About De Fakto

Проверете също

Павлина Панова, председател на КС: Преди да решим делото за изборите, КС няма да се произнася по други искания

Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела.  Това заяви съдия …

Мария Павлова сдаде властта в Министерство на правосъдието на новия министър Георги Георгиев

Мария Павлова предаде ключа от касата за държавния печат на своя наследник на поста министър …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.