За първи път от десет години съдии и прокурори излизат с обща позиция по за конституционната реформа. Усилията за достигане до нея заслужават поздравления – това заяви пред БНР Биляна Гяурова, директор на Български съюз за правни инициативи.
Тя отчете и положителна промяна, която се наблюдава в работата на Асоциацията на прокурорите:“Преобладаваше мнението, че това е една конюнктурна организация, от която не можеше да се очаква да бъде реален коректив на работата на Прокуратурата. Сравнено с работата на Съюза на съдиите в България, те бяха абсолютно невидими. В момента се наблюдава еманципиране и превръщане на асоциацията в реален коректив на ръководството на Прокуратурата“
Биляна Гяурова отбеляза, че „двете организации категорично се противопоставят на разделянето на ВСС на два отделни съвета, говорят и за по-сериозна реформа по отношение на Инспектората на ВСС“. Напомни, че именно двете професионални организации „казват, че трябва да започне прочистване на системата отвътре и искат да поставят началото му.“
Тя посъветва политиците да се допитат до съдии, прокурори и други действащи магистрати по отношение на готвените конституционни промени.
В четвъртък ССС и АПБ излязоха със съместна позиция по шест пунка за предстоящите реформи в Конституцията. Това се случва за първи път от дестеки години насам. Те смятат, че правамощията на Пленума на ВСС следва да бъдат редуцирани, но пълното структурно разделяне на ВСС на два отделни съвета за съдиите и за прокурорите и следователите крие сериозни опасности от капсулиране на двете професионални общности, което не защитава обществения интерес. Призовавт за ефективен механизъм за отговорност на всички изборни членове на ВСС и цялостно преосмисляне на модела, състава и правомощията на Инспектората към Висшия съдебен съвет.
Двете гилдии заявиха намерение за активно участие в промените на съдебната власт, като публично ще представят подробни становища по всяко предложение за изменение или допълнение на Конституцията, Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс.
Проучване на Де Факто показа, че магистратите са недоволни още от заложеното в проекта на „ПП- ДБ“ предложение, според което министърът на правосъдието ще прави предложения за назначаване и освобождаване на съдии и прокурори. Неодобрение предизвика и записаната в мотивите частична децентрализация на прокуратуратурата, която не е възможно да бъде извършена без свикване на ВНС. Магистратите смятат, че на прокуратурата може да се отнеме общия надзор за законност, но трябва да се запазят методически указания, издавани от главния прокурор, за да не се обезличава прокурорския контрол, вменен на един конституционен орган.