След повече от осем часа дебати парламентът прие на второ четене промените в Наказателния кодекс (НК). Депутатите предвидиха по-тежки наказания за причиняване на смърт на пътя. По време на дискусията беше обсъдено дали завишаването на санкциите ще доведе до превенция.
Когато по непредпазливост е причинена смърт при управление на превозно средство, наказанието е лишаване от свобода от три до осем години, а в особено тежки случаи – от пет до дванадесет години, реши парламентът. Досега наказанието по чл. 343 от НК (ал. 1, буква „в“) беше от две до шест години, а в особено тежки случаи – от три до десет години затвор.
Ако деянието е извършено в пияно състояние или след употреба на наркотични вещества или техни аналози, или лицето без медицински причини откаже да бъде тествано за алкохол и/или наркотични вещества или техните аналози, или от него е настъпила телесна повреда или смърт на повече от едно лице, или деецът е избягал от местопроизшествието, или е управлявал, без да има необходимата правоспособност, когато такава се изисква по закон, както и след превишаване на разрешената скорост в населено място с повече от 50 км/ч, или ако деянието е извършено на червен сигнал на светофарната уредба или на пешеходна пътека, наказанието при причиняване на смърт е лишаване от свобода от пет (досега от три години) до петнадесет години, а в особено тежки случаи – лишаване от свобода от десет до двадесет години, записаха депутатите.
До момента наказанието в особено тежки случаи беше от пет до двадесет години.
Съдът може да отнеме в полза на държавата моторното превозно средство, което е послужило за извършване на престъплението и е собственост на дееца, а когато деецът не е собственик – да присъди равностойността му, прие още парламентът.
Мнозинството прие, че който управлява МПС и откаже да му бъде извършена проверка за установяване на употреба на алкохол и/или наркотици след като е бил санкциониран за някое от тези деяния, ще се наказва с до 6 месеца затвор и с глоба от 2 хиляди лева.
В същото време беше отхвърлено предложението на ИТН тези санкции да се прилагат при отказ на кръвна проба за установяване на алкохол и/или наркотици.
Парламентът повиши наказанията за трафик на нелегални мигранти В момента те са от 2 до 6 години затвор, а в особено тежки случаи – от 3 до 10 години. Според новите текстове наказанието става от 3 до 8 г. затвор, а в особено тежки случаи – от 10 до 20 г.
Строги наказания са предвидиха и при съпротива и неподчинение на органите на реда и при повреждане на гранично съоръжение. Всеки, който подпомага нелегално преминаване или пребиваване на чужденци ще се наказва с лишаване от свобода от 1 до 6 години и глоба от 3 хиляди до 10 хиляди лева.
Отпада и синият талон от задължителните документи за шофьорите. Вместо него информацията за отнетите точки ще се съхранява в регистър.
Депутатите повишиха и наказанията за прояви на жестокост към гръбначни животни. Който, като прояви жестокост към гръбначно животно, му причини противозаконно смърт, тежко или трайно увреждане, се наказва с лишаване от свобода от една до четири години и с глоба от хиляда до пет хиляди лева. Досега НК предвиждаше наказание за подобно престъпление до три години затвор. Когато деянието представлява опасен рецидив, наказанието е лишаване от свобода от две до пет години и глоба от пет до десет хиляди лева, прие парламентът.
Критично: Изпълнителната власт си има парламент
Изпълнителната власт си има парламент, който не е независим, а прави каквото му каже Министерският съвет. „Става нещо отвратително в българския парламент“, заяви Тошко Йорданов от ИТН. „Отваря се Наказателният кодекс в осем раздела. Вътре се творят страшни глупости и управляващите бързат да го пробутат по неясни за нас причини. В раздела, в който гласувахме увеличения за наказанията за педофилията, групата на „Продължаваме промяната – Демократична България“ гласува против. Има два варианта – или подкрепят педофилите, или го правят от неразбиране„, коментира Йорданов.
С поправка на НК инкриминираха торент сайтовете, каза депутатът и добави, че по този начин вече ще има пет-шест милиона престъпници в България.
„Гласуват като стадо. ГЕРБ, част от депутатите им, осъзнаха какво се случва, дойде Радомир Чолаков и каза – това е решение на Министерския съвет, заради това гласувайте „за“, и те гласуваха като стадо“, заяви Йорданов..
Той определи като пъзел, който е разбъркан, общия законопроект за промени в Конституцията, внесен днес от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. „С цялата си наглост тръгват тези три партии да променят националния празник, без допитване до хората, за кефа на едно посолство и на една партия, ДПС, в която българите са за цвят“, заяви Йорданов.
Според него, ако го нямаше 3 март, нямаше да празнуваме 24 май и Съединението. Главният прокурор трябва да бъде избиран пряко от народа, коментира Йорданов по повод предлаганите промени в Конституцията от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. (БТА)