Трудна реформа по бавната писта се заадава, прогнозира професорът
„Най-вероятно ще имаме за първи път промяна в Конституцията по т.нар. бавна писта. Обикновено, когато са правени промени в Конституцията, те са внасяни от повече политически сили, които гарантират, че ще има мнозинство за съответните промени. Сега като че ли няма да имаме високото мнозинство за бързите промени, а ще се движи по бавния път“. Това коментира проф. Екатерина Михайлова, преподавател по конституционно право в НБУ пред БНР по повод внесния общ законопроект, подписан от 166 депутати за изменение на основния закон.
Проф. Михайлова подкрепя разделянето на ВСС на съдийски и прокурорски съвети, както и начина за формиране на съставите им, защото по думите й , така се създава “ по-голям ангажимент от страна на държавата, а не само в органите на съдебната власт“.
„Текстовете, които и в проекта се предлагат – лицата, които ще са във ВСС, сега и прокурорски съвет, да отговарят на условията не само да са юристи, но и да са с високи нравствени качества. Това е стъпка в правилната посока. Зависи какво в крайна сметка ще излезе като продукт от НС – но ако то е само в рамките на конституционната промяна, а не и лицата, които ще извършват съответната дейност, пак ще имаме големи разочарования„.
По думите й още на входа на съдебната система има значение кой се иска влезе в нея. „Тук идва важен момент – кои ще бъдат конкретно лицата, които ще избира НС от своята квота“, посочи тя и добави, че това трябва да са хора с високи нравствени и професионални качества, но и да не са част от самата система, а да бъдат юристи и обществено значими фигури от други съсловия. Според нея е добре да има и този поглед в кадровия поглед на съдебната власт.
Досега сме виждали друго – сговаряне, напомни Михайлова и добави: Прекалено много се нагледахме на това, че ВСС явно реагира политически на случващото се в рамките на съдебната власт, каза Екатерина Михайлова, като визира случая с освобождаването на Иван Гешев от поста и светкавичния избор на Борислав Срафов за и.ф. главен прокурор.
Затова е изключително важно хората , които ще прилагат закона не само да са юристи, но и хора с високи нравствени качества и морал, които се водят от него при прилагането на закона, наблегна тя.
В този контекст проф. Михайлова коментира и трагичния случай в Стара Загора: Наказателният кодекс (НК) е доста остарял, много пъти са правени опити за цялостна промяна, каза тя. „Работим предимно с физическите травми, а освен тях има и психически травствени качества ми. Когато има една експертиза и има съмнение в нея, може да се разшири полето на тази експертиза и да се поиска допълнителна. Самата съдебна власт е предвидила да имаме инстанционен контрол. И тук прокуратурата трябва да бъде на мястото си. Сега се задейства, но ако нямаше обществен отзвук в тези дни, случаят сигурно щеше да потъне и никой нямаше да се задейства. Затова е нужна съдебна реформа. Започва се отгоре, от нормите в Конституцията“.
Трудна реформа ще бъде, прогнозира проф. Михайлова.
Относно ограничаването на правомощията на главния прокурор, проф. Михайлова предупреди, че винаги крайностите са опасни. Трябва да се търсят балансирани решения, категорична е тя. „Има риск от едната крайност да отидем в другата – от много силна фигура да го превърнем в една персона, от която абсолютни нищо не зависи – не би трябвало и това да става“.
Текстът, който ни беше предложен, не ограничава правомощията на едно служебно правителство, коментира още юристът и добави, че се променя това кои лица могат да бъдат в едно такова правителство. Решението е да остане да има такава правна фигура. Предлага ни се модел, който го има в някои страни – например в Гърция, посочи тя.
Проф. Михиайлов изрази неудовлетвореност от текста, предложен в общия законпроект за правото на инидивидуалната а конституционна на жалба на гражданите до КС. Записано е, че всеки гражданин може да сезира Конституционния съд по ред опред3лен със закон. „Според мен в самата Консттиуция трябва да са по ясно описани критерии, за да сме наясно всички за какво и докъде ще разполагаме с това право. Един закон лесно може да се променя в завимост от различните политически мнозинства в парламента“ , предупреди проф. Михайлова.