Парламентът на извънредно ще разгледа промени в Наказателния кодекс и Закона за защита от домашно насилие, внесени по повод бруталното насилие над 18-годишно момиче в Стара Загора, което доведе до масови демонстрации в страната.
Πpoeĸтът, внeceн oт Бойко Борисов, Делян Пеевски и Кирил Петков пpeдвиждa зa нaнeceнa cpeднa тeлecнa пoвpeдa извъpшитeлят дa пoлyчи дo 8 гoдини зaтвop, вмecтo дoceгaшнитe 6. Oтпaдa възмoжнocттa зa пpoбaция пpи лeĸa тeлecнa пoвpeдa. Зa тaĸoвa пpecтъплeниe ce пpeдвиждa дo 2 гoдини лишaвaнe oт cвoбoдa, yвeличaвa ce и глoбaтa – oт 500 дo 1000 лeвa, в мoмeнтa тя e oт 100 дo 300 лeвa.
Законопроект на „Възраждане“, който Десислава Атанасова в четвъртък заяви, че ГЕРБ ще подкрепи, предлага завишаване на санкцициите за лека телесна повреда – от „три месеца до три години или пробация, а ако леката телесна повреда е придружена с причиняване на болка или страдание без разстройство на здравето, наказанието да е „от три месеца до една година или пробация“, вместо досегашанитe “ до шест месеца или пробация, или глоба от сто до триста лева.
В становище до НС адвокат Силвия Петкова апелира предложените текстове от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС да не се приемат, защото завишаването на наказанията и отпадането на пробацията не решава проблеми, а създават нови.
В четвъртък на заседание на правната комисия в НС бяха одобрени и промените в Закона за домашното насилие. С тях „интимната връзка“ се приравнява към брачното партньорство и съжителството без сключен брак, но депутатите спориха за дефиницията за „интимна връзка“ като „доброволен относително траен съюз без лицата да споделят общо домакинство като водещ елемент е строго личният характер на отношенията им“. Вносителите се съгласиха, че пределението е неясно , дава възможност за злоупотреба и обещаха,че ще го променят.
Дневният ред включва още обсъждане на ветото на президента над приетите в края на юли поправки в Закона за съдебната власт. Правна комисия без дебат отхвърли ветото на държавния глава. Поправките преуреждат системата за случаен подбор на съдия по механизма за разследване на главния прокурор и нов 6-месечен срок за избор на нов състав на Висшия съдебен съвет. Според президента този закон не допринася за трайни и ефективни реформи в правосъдната система, а според Крум Зарков – замразява действието на механизма за разследване на главния прокурор и неговите заместници.