![](https://defakto.bg/wp-content/uploads/2023/07/Съдебна-палата-Стара-Загора.jpg)
Съдебният лекар по първоначалната експертиза, си е свършил работата, казва доц. Александър Апостолов
Съдебните медици, на които е бил възложено да извършат съдебномедицинска експертиза за изследване на нараняванията на 18-годишата Дебора, са отказали да работят по случая – това става ясно от съобщение на Районна прокуратура Стара Загора. В него се казва, че с постановление от 29 юли 2023 г. наблюдаващият прокурор е назначил комплексна експертиза за изследване на нараняванията на 18-годишната Дебора, която е била възложена на екип от съдебни медици от Стара Загора – УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович .
На 31 юли 2023 г. целият екип от съдебни лекари – вещи лица, които е трябвало да изготвят експертното заключение, са депозирали отвод по досъдебното производство. Миналата седмица техният колега д-р Теодор Стаматов, изготвил първоначалната експертиза беше временно отстранен от работа след като описаните от него травми на нападнатото с макетен нож момиче бяха определени като лека телесна повреда.
Поради отвода на лекарите от Ст. Загора, „изготвянето на комплексната съдебномедицинска експертиза е възложено на вещи лица от друг съдебен район„, съобщават от прокуратурата. Наблюдаващият прокурор е назначил и комплексна психолого-психиатрична експертиза на пострадалата, в която са включени съдебни медици, неврохирург, както и лекари по лицево-челюстна хирургия и хирург.
От Районна прокуратура Стара Загора смятат, че и двете експертизи ще бъдат изготвени по досъдебно производство с обвиняем Георги Георгиев за нанасяне на средна телесна повреда на 18-годишната Д.М. (по чл. 129 ал. 1 вр. ал. 2 от НК).
В момента Георгиев е с мярка за неотклонение „задържане под стража“, взета от Районен съд-Стара Загора.
![](https://defakto.bg/wp-content/uploads/2023/08/Апостолов-александър.jpg)
Междувременно доц. Александър Апостолов, главен координатор на Експертния съвет по съдебна медицина към здравно министерство заяви пред БТВ, чe съдебният лекар в Стара Загора, който е извършил първоначалната съдебно-медицинска експертиза по случая „Дебора“, си е свършил „на онзи етап на провеждане на изследването добре работата“.
„Тъй като случаят като травматични увреждания не е лек и от съдебно-медицинска гледна точка. Не може да очакваме колегата при несъбрана изцяло медицинска документация и данни, които са му необходими да документира убедено заключение – да чакаме от него категоричен отговор“, добави той. Апостолов обясни, че данните е трябвало да бъдат събрани по процесуален ред от органите на разследването и да бъдат представени на съдебния лекар, което в случая не е станало.
„Лека телесна повреда“ е правно понятие. Ние, като съдебни лекари, имаме право да установим медико-биологичните показатели на една телесна повреда – да установим увреждането, да опишем неговите характеристики, да локализираме в коя част на човешкото тяло е. Оттам нататък единствено право на съда е да приеме или да отхвърли една съдебно-медицинска експертиза и да отнесе тези медико-биологични характеристики към тази или онази телесна повреда“, коментира още Апостолов.