Последни новини
Home / Законът / Татяна Дончева: Законът за домашното насилие е излишна „финтифлюшка“

Татяна Дончева: Законът за домашното насилие е излишна „финтифлюшка“

Defakto.bg

У нас всеки разбира от правораздаване и колкото по-примитивен, толкова по – голям разбирач

Никой не е против да бъде преследвано насилието срещу жени, но не за фабрикуване на странни писания по законите, които не могат да предизвикат друго, освен смях.

Това заяви пред БНР  Татяна Дончева, юрист и бивш депутат. „Не може да казвате, че  домашното насилие трябва да бъде борено по-упорито от недомашното“, отбеляза тя по повод промените в Закона за защита от домашно насилие след случая „Дебора“.

На сцената  излизат хора, за които политиката е пиар

    Има една тънкост в политиката –  и тя е правилно да определиш целите си, които са свързани с някави обществени отношения и решаване на съществуващи обществени проблеми.   Колкото по нефелни депутати се излъчват, толкова по невъзможно  става политиците дори да формулират  проблема.    

Дончева отбеляза, че през  последните 10 – 15 години на политическата сцена са излезли хора, за които политиката е пиар.  „За тях проблемът не е, че съществува насилие, а че хората започват да протестират.   И всеки се упражнява в пиар,  говори преди всичко онова, което масата иска да чуе „.

Законът за домашното насилие е абсолютно излишен

и изкуствено привнесен нормативен акт от англосаксонската система,  заяви Татяна Дончева.

“ Не може да се казва,  че   домашното насилие трябва да бъде борено по- упорито от недомашното.  Темата за  насилието  трябва да бъде поставена под общ знаменател, а не да с измисляме нормативни актове за домашното насилие, за насилие между  хора, които  били в интимни отношени,  ама не били в общо домакинство и  всякакви  други финтифлюшки. За това си има закон  – НК и в този закон има достатъчно тежки наказания.  

..18 години след като са приети,  мерките за домашно насилие не сработват,  18 години не може се констатира, че  са предотвратени някакви прояви на насилие.. 

Бих анализирала онези 20 случая на убийства между съпрузи, част от които са извършени демонстративно на публични места, въпреки ограничителните заповеди, и въпреки реалната възможност извършителят веднага  да бъде идентифициран и заловен от органите. 

Но това  означава, че ние имаме някакъв  друг, по-дълбок проблем и ни трябват  психолози и психиатри и други специалисти да  анализират случай по случай по каква причина  този, който  е решил да унищожи сегашния или бившия си съпруг, даже не се крие, въпреки риска да прекара до края живота си в затвора.

Насилието стана норма

По  начина  си на живот ние сме превърнали насилието в норма, заяви Дночева.  По думите й  няма насилник, който да не е видял насилие в семейството си.  После това се екстраполира в училище. После започват  да се правят едни групи, в които насилието се упражнява като “ особен престиж“.

Добре, но това се разива пред очите ни и ние трябва да намерим подход към този проблем

.. Това за което се използа  Закона за домашното насилие от колегите,  които се занимат с брачни дела,  е да се извадят основания за спечелване на делото  за родителски права  върху децата и върху семейното жилище..  Да се очаква толерантност между съпрузи в развод, аз като  адвокат ви казвам, че е загуба на време“.

.. Да събереш майките на площад, които не познават случая „Дебора“,  не познават Дебора, не познават майка й, не познават конкретиката на нещата, е, ще се съберат,  защото виждат в  Дебора собствена си дъщеря. И това е аблсолютно естествено.  Само, че начинът по който това се прави и  начинът,  по който започват да се мачкат магистрати, съдебни лекари и всякакив други по веригата, означава значава,  че обществото се слага на плаващи пясъци.

Ето днес петима съдебни медици в Стара Загора са отказали да изготвят експертиза по делото и са си направили отвод. И ви казвам, че те няма да  работят под натиск.  Големите телевизи са пълни с репортажи срещу правосъдието. Защо?  За да се нагнетява напрежението ли?  За да стане ясно,  че всеки разбира от правораздаване, а колкото по  примитивен, толкова повече разбира.

От тази работа попадаме  следното –  някой клати властта и това са именно симпатизантите й от социалните мрежи (и не само), които я  подтиват да взема  решения, които в спокойна обстановка биха притеснили хората.

     Нито от всеки става поет, нито от всеки – законотворец

Никой не е против да бъде преследвано насилието срещу жени, но не за фабрикуване на странни писания по законите, които не могат да предизвикат друго, освен смях.  Разликата между съдържанието на Истанбулската конвенция и  всички останалите нормативни актове е в няколко текста, които касаят правата на гей общността – за правото да сключат бракове, да  отглежадат деца и др.   Предложените промени в закона за домашно насилие друга логика нямат,  освен да вкарат по втория начин тези текстове.

Приемаме,  че  между двама мъже или две жени може да има насилие. Но насилие  проявява и психопата, който например ежедневно и  настървено преследва една поп певица, защото  я харесва..

Животът е  толкова многообразен, че за всеки случай може да се създава  норма.

Но законодателствуването е обобщителен процес

Той с най-малко думи трябва да обхване най-много  случаи.  Колкото по-малко глаголи и определения,  толкова по – широко приложим  е  един   текст. Колкото  повече глаголи и прилагателни, толкова  по-тясно тълкуване  се постига.  И това поражда  нужда от  дефиниции, като тази за „интимната връзка“.

Хората имат интимни отношения  по всякакъв начин – понякога влагайки емоции, понякога – без емоция, друг  път –  въпрос на случайност,  понякога с по някоко връзки  едновременно, понякога  в брачните  съюзи,  не се поддържат интимни отношения.  Всичко това ли смятат  да изсипят в  Закона за домашното насилие?!.

Има жертви, които лъжат, за да  получат трайна връзка,  която не получават.   Животът е всякакъв.  Всякакъв.  Всичко това не може да влезе в закона. Нали затова са магистратите –  да седнат да съпоставят фактите, да ги огледат спокойно и да отсъдат.  А не някой си Лорер абсолютно  произволно да обобщава как ГЕРБ стимулира насилието, след като негови депутати  не подкрепиха дефиницията за  „интимна връзка“ .

Нито от всеки става поет, нито от всеки – законотворец, заключи Дончева.

Тя се  дистанцира от грубия  език на Рашидов, но но обърна внимание, че : „Вежди Рашидов може да има непримерен език, но той точно казва, че има законодателство и няма защо да се пънем да преследваме домашното насилие по различен начин“.

              За свободата на словото и премиера

Дончева се обърна внимание и на изказването на премиера Денков, че СЕМ не си върши работата.

„Това е разбирането им за свобода на словото и невъзможност да слушат мнение, различно от тяхното и да му намерят отговор. Виждам една група инфлуенсъри да внушават, че трябва да бъде сложена цедка на информацията, особено по отношение на украинско-руската война.  Не може по ключови международни проблеми и конфликти някой да заставя българския гражданин да има само една информационна точка. Ограничаването на свободата на словото е фашизъм„.

 

About De Fakto

Проверете също

Павлина Панова, председател на КС: Преди да решим делото за изборите, КС няма да се произнася по други искания

Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела.  Това заяви съдия …

Мария Павлова сдаде властта в Министерство на правосъдието на новия министър Георги Георгиев

Мария Павлова предаде ключа от касата за държавния печат на своя наследник на поста министър …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.