Последни новини
Home / Законът / Адв. Петромир Кънчев: Нужен е общ Закон срещу насилието, а не само за домашното издевателство

Адв. Петромир Кънчев: Нужен е общ Закон срещу насилието, а не само за домашното издевателство

Defakto.bg
Адв. Петромир Кънчев

Един шамар може да не остави белези, но си е  насилие 

Трябва  приеме Закон срещу насилието поначало, а не да се поправя Закон срещу домашното насилие (ЗДН), защото все още много хора са извън обхвата на защитата. Възможно е да се извърши насилие в много ситуации на спор – на работното място, при наемни отношения и т.н. След подаване на сигнал, трябва веднага да се издаде нареждане за защита, а след това да се реагира по каналния ред. Делото трябва да завърши в рамките на един месец, а често пъти за това време то дори не започва.

Това заяви  пред БНР-Радио София адв. Петромир Кънчев от инициативата „Правосъдие за всеки“.

Случаят с Дебора може да се умножи по хиляда. Мога да го твърдя, защото работя в тази област на правото. У нас трябва да стане някакво бедствие или нещастие, за да се реагира. Събуждането на обществото накара и народните представители да се нарушат отпуската. Ако преди година хората реагираха най-вече на цените на храните и горивата – нещо, което може да се пипне, днес, обществото се вълнува от превенцията от насилието и най-вече от правосъдието. Това ме кара да съм положително настроен. Отдавна обясняваме, че правосъдието е най-важната „стока“, която липсва в България, и когато тя се появи, много неща ще се оправят от само себе си.“

Адв. Кънчев припомни, че много жертви не подават сигнали. Дори след решение за закрила негова клиентка е попитала с какво е защитена. След гласността на последния брутален случай на насилие има ръст в подаването на сигнали.

И то от жени, които не са такива, каквито ги нарича г-н Рашидов, но са мълчали, заради неефективните институции…
По думите на адвоката и досега често пъти и служителите в полицията са приемали подобни сигнали с мисли, каквито чухме от незатворените микрофони.

Закон аза домашното насилие е от 2009 г. Оттогава досега само се разширява кръгът, от лицата, които могат да се ползват от закрила. Това е положително. Но следва закрилата да се оказва бързо, с административна заповед.  След това решението може да се обжалва, ограниченото лице може да се възрази, да съди за клевета дори. Но жертвата трябва да е с приоритет.

Наказателният кодекс и ЗДН са две различни магистрали. Кодексът дава наказание за насилника, а ЗДН е средство за защита на жертвата, защото не всяко насилие е престъпление, коеот се наказава по НК. Например, един шамар може да не оставя следи като телесна повреда, но е насилие,  допълни  експертът.

About De Fakto

Проверете също

Конституционният съд образува първо дело за частично касиране на парламентарните изборите

Конституционният съд образува   по искане на 67 народни представители от 50-то Народно събрание за оспорване …

Съюзът на съдиите изразява възмущение от проваления за трети път избор на председател на ОС – Хасково

Съюзът на съдиите в България изразява  силно възмущение от решението на Съдийската колегия  на 5.11.2024 …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.