„Трябва да работим за издигането на правосъзнанието, културата и образователната подготовка по отношение превенцията и борбата с домашното насилие.“ Това заяви днес заместник-министърът на правосъдието Емил Дечев в Министерски съвет след работната среща, организирана от министър-председателя акад. Николай Денков с представители на министерствата на вътрешните работи, на труда и социалната политика, на правосъдието и на образованието и науката. Повод бе възложената от премиера задача на ресорните министерства в рамките на една седмица да идентифицират неработещите механизми за справяне с домашното насилие в управляваните от тях сфери и да посочат възможности за тяхното подобряване.
Зам.-министър Дечев посочи на първо място, че Министерството на правосъдието бе водещата институция при разработването на предпоследните промените в Закона за защита от домашно насилие, обнародвани през юли т.г. „Новите текстове предвиждат създаването на Национален съвет за превенция и защита от домашно насилие, чийто председател ще бъде заместник-министър председател, а негов заместник – министърът на правосъдието“, каза Дечев.
Той допълни, че със същите промени е предвидено и създаване на Национална информационна система за превенция и защита от домашното насилие, в която ще се събират данни за всички случаи, кои са жертвите, в какво се изразява насилието, както и какви мерки са взети. Посочени са и отговорните институции за това. Предвидени са още програми за превенция и различни услуги за пострадалите. Заложено е и задължително обучение в МВР и в Националния институт на правосъдието на полицаи и магистрати, които работят с жертви на домашно насилие.
Дечев припомни още, че на 16 март т.г. по инициатива на Националното бюра за правна помощ (НБПП) бе подписан Меморандум между Министерството на правосъдието, НБПП, МВР и адвокатски съвети за сътрудничество и партньорство за навременна защита на пострадалите от домашно насилие. „До този момент към споразумението са се включили общо 18 адвокатски съвета от страната. Призоваваме към него да се присъединят и останалите“, заяви той.
По силата на Меморандума МВР е длъжно да информира пострадалите от домашно насилие, че имат право на правна помощ, като след изявено желание от тяхна страна, полицейските служители им съдействат за свързване с адвокатския съвет в съответното населено място.
Адвокатските съвети, от своя страна, публикуват списък на дежурните адвокати, които при сигнал от органите на МВР отиват на място в институцията, където се намира жертвата (РПУ, кризисен център, медицинско заведение или др. институция). Консултациите са безплатни за лицата, попадащи в обхвата на Закона за правната помощ (хора с ниски доходи).
„НБПП има и Национален телефон за безплатна правна помощ – 070018250. Той работи от 9,00 ч. до 17,00 ч. и може да се ползва от всеки пострадал от домашно насилие, като ние ще се постараем да разширим този часови диапазон“, каза Дечев.
Той информира, че Министерството на правосъдието тази година е разпределило общо 340 000 лв. по Националната програма за превенция и защита от домашно насилие на общо 17 неправителствени организации, работещи в областта на превенцията и защита от домашно насилие. „Някои от тях имат изградени безплатни горещи телефонни линии за сигнали на пострадали. Други са специализирали с програми за правна, социална и психологическа подкрепа на пострадали, както и работа с извършители. Въведени са и обучителни програми за ученици от 9 до 12 клас и студенти до 25 г. за превенция от домашно насилие“, обобщи той.