
Лидерът на ГЕРБ направи едно от най-атрактивните си изказвание при откриването на есенната сесия на 49-ото на НС в бившия Партиен дом – той призна, че разстреляният Алексей Петлов е участвал в сформирането на сегашното управление.
„Алексей Петровй беше близък с бащата на Кирил Петков, с тях. И той, като всички нас, търсеше варианти да се направи нещо стабилно след петте поредни избора и поне за важната законодателна рамка„, каза Борисов в кулоарите на парламента преди началото на заседанието. Той търсеше варианти да се направи нещо стабилно след тези 5 поредни избора, поне за законодателната рамка. Аз казвам истината, така че срещи сме провеждали с него, той с тях, за да може някакво дори крехко доверие да си имаме„, обясни Борисов. Той отрече на разговорите, на които е присъствал, да е бил предлаган държавен пост на Алексей Петров, но не изключи възможността това да е ставало в друг формат
„От мен предложение за пост не е получавал, по време на разговорите не, ако има нещо друго, това не е към мен въпрос„. Самият А. Петров бе заявил през юни, че би работил отново за службите за сигурност, ако получи покана.
По-късно премиерът Николай Денков заяви,че бившата барета няма никакво участие в сформирането на кабинета. „Аз съм участвал пряко във всички процеси, свързани с подготовката на законодателната програма, която в момента се изпълнява, управленската програма, която се изпълнява от правителството и никога в никой от тези процеси името на Алексей Петров изобщо не е споменавано, камо ли пък да се е появявал някъде„. Не изглеждаше, че е успял да опровергае думите на Борисов.
Атанас Атанасов от името на ПП ДБ заяви, че сред най-важните приоритети за новия сезон промяната в Конституцията и акцентира на промяната на националния празник като един от въпросите, които трябва да носят обединение вместо разделение. Увери, че вече се работи по друг от приоритетите – приемането на държавния бюджет за следващата година.
Корнелия Нинова заяви, че с предложенията си промени в Конституцията мнозинството цели овладяване на прокурорската квота във Висшия съдебен съвет, посегателство върху института на служебния кабинет, промяна на националния празник и двойно гражданство на министрите. Тя настоя в основния закон да не се правят промени за служебното правителство, тъй като се посяга на балнаса между властите и правовия ред. “ Не премахвайте служебния кабинет от конституцията, запишете, че служебното правителство и неговите правомощия се утвърждават със закон„, измислете разумен закон, за да гарантирате дълголетие на принципите на правната държава, обърна се Нинова към управляващите.
Нинова обвини управляващото мнозинство в обслужване на задкулисието, правна немощ, отказ от реални действия за подкрепа на българските граждани и обслужване на лични интереси. „Днес Бойко Борисов потвърди думите на БСП отпреди месеци, че правителството е на задкулисието и не е движено от европейската перспектива на страната, а от лични интереси“. Тя обвини управляващите в правна неграмотност, създала хаос в държавата, и като примери посочи множеството бързо приети и поправени законодателни текстове в закона срещу домашното насилие, в закона за пътищата и в Наказателния кодекс.
Вместо с политичека декларация при откриването на есенната сесия на Народното събрание, лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов заяви, че „след няколко часа българин от Гърция – Милан Димитров, ще бъде екстрадиран от Гърция в САЩ на базата клетвена декларация от американски прокурор по обвинения, че извършвал търговия, която нарушава американските санкции срещу Русия“. Той каза, че е поискал съдействие от Министерството на външните работи, но не е последвала реакция и съобщи, че народен представител от „Възраждане“ е в момента в Гърция за да помогне на Милан Димитров.
Костадинов се възмути от бездействието на българската държава и депутатите, които не правят нищо, за да защитят български граждани в трудни ситуация. „Българският интерес е да защити всеки бългаарин, където и да се намира той“, каза още той. Според него поради тази причина „хората не вярват на държавата и не гласуват„.
Външният министър и вицепремиер Мария Габриел заяви, че е определени усилия да се разбере причината за задържане на българския гражданин са полагани. Но не остави впечатление, че съответните представители на българската страна не мигват заради за съдбата на своя гражданин, ( а има и други задържани в чужди полицейски затвори) – законодателството не позволявало на външния министър по активни стъпки в тази посока.
Встрани от медийно внимание остана въпроса на независимия Радостин Василев към премиера Николай Денков за информацията, че общо 12 компании ще получат над 34 млн. лв. за създаване и развитие на иновативни услуги и продукти. Средствата са по четвъртата мярка от Плана за възстановяване и устойчивост по линия на Министерството на иновациите и растежа. Проверка на Actualno.com установи, че поне три от печелившите дружества са свързани с Кирил Петков, Асен Василев, Васил Терзиев (кандидат за кмет на столицата) и Даниел Лорер и ще печелят милиони от ПВУ, цитира Василев.
Въпросът беше важен, тъй като една от най-критикувани практики при 12 – годишното управление на ГЕРБ бе захраването със средства на данъкоплатците на фирми и предприятия на „наши“ хора от орбитата на партията чрез търгове и конкурси. Денков отрече да има нещо нередно . „Не става въпрос морално или неморално е, спазени са всички правила. Те са оценявани от различни институции, няма как да забраним на всеки, който е имал някакви контакти с един или друг да участва в конкурси„, каза Денков.
Василев получи предупреждение, че за такива въпроси може да се озове в съда. На три пъти депутати от управляващите ПП-ДБ настояваха пред председателя на парламента Росен Желязков да не допуска въпроси на опозиицята, които не им харесваха.
Тошко Йорданов от „Има такъв народ“, заяви, че сформираното управленско мнозинство е позорно, а вината за него е на ГЕРБ.
„По-отвратително управление можеше да има само ако след падането на комунизма БКП и СДС се бяха прегърнали„, заяви той. По думите му основната вина е на най-голямата политическа сила в парламента: „Вие знаете, че „Продължаваме промяната – Демократична България“ са безгранично алчни, нагли и некадърни, и вие им дадохте да си играят с живота и бъдещето на българските граждани. И то съзнателно. Затова вие ще сте виновни за всичко което предстои.„
Йорданов акцентира и на преместването на парламента в сградата на бившия Партиен дом, като подчерта, че партията му единствена се противопостави на това решение. По думите му ГЕРБ, „Продължаваме промяната – Демократична България“ и БСП се чувстват добре в сградата, тъй като са наследници на бившите комунисти.
Даниел Лорер от ПП заяви, че парламент ще има, докато тези, които подкрепят управлението, считат, че трябва да има бюджет за българските граждани, че е важно да можем да пътуваме свободно в Европа и да приемем всичко необходимо за Шенген, докато считат, че да влезем в еврозоната, за да не се случват повече катаклизми като КТБ и да фалират банки, ще има парламент, независимо от дразгите и летните закачки между лидерите.
Лорер харесва условията за депутатите в новата сграда. Столовете са много по-удобни, каза той.
divider style=“solid“ top=“20″ bottom=“20″]
Страната ни не е променила приоритетите си за членството на България в Шенген въпреки възраженията на Нидерландия и Австрия, каза премиерът Николай Денков по време на блиц парламентарния контрол. Уточни, че за Нидерландия е важна ефективността на правосъдната система, а за Австия справяне с нелегалната миграция:
„В това отношение приоритетите не са се променили. Просто трябва да продължим със същото темпо. Ако може да го ускорим, за да може и двете държави да загубят всички аргументи, които досега са използвали, опитвайки се отново да спрат България за приемане в зоната Шенген“.
Премиерът Николай Денков заяви в Народното събрание, че трябва да се преформулират правомощията на президента, така че да се възстанови принципът на разделение на властите. Той посочи необходимостта от промени в някои закони, очевидно визирайки проекта „Божанков“, за да се „гарантира“ този принцип, с което подсказа , че авторството на депутата е колективно начинание. Денков не изключи и промени в Конституцията.
За главен секретар на МВР ще бъде предложен досегашният заместник главен секретар Живко Коцев, обяви пред журналисти в парламента премиелът. Той посочи, че предстои номинацията му да бъде обсъдена в Министерския съвет и да се предложи за съгласуване с президента.
Вицепремиерът Мария Габриел призова депутатите също активно да работят за убеждаване на партньорите за необходимостта от членството на България в Шенген:
„И това трябва да бъде нашата основна линия. Ние трябва да бъдем член на Шенгенското пространство не, защото само и единствено сме изпълнили техническите критерии, а защото с членството на България и Румъния в Шенгенското пространство ние реално можем да допринесем за неговото укрепване и по-добро функциониране“.